صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۶ اَمرداد ۱۴۰۱ / ۱۱:۲۱
کد خبر: 11459
گزارشگر: 213
۲۴۷
۰
۰
۲
انتقاد فعالان کارگری به افزایش حقوق کارمندان دولت

دولت آشکارا تبعیض قائل شد

دولت آشکارا تبعیض قائل شد
حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) با اشاره به تبعیض‌ها در زمینه توجه دولت به حقوق افراد دولتی و غیر دولتی گفت: اقدام ارگان‌های دولت در این پیشنهاد مطلب جدیدی برای ما نیست زیرا ما در مجموعه خانه کارگر سند قانون بودجه ۱۴۰۱ را مشاهده کرده بودیم و می‌دانستیم دولت در نهایت این برنامه را دارد.

به گزارش آسیانیوز، صادقی گفت: دولت منطقی دارد که بر مبنای این منطق می‌گوید ابتدا با منابع کشور صندوق‌های یاران و همکاران خود را تامین می‌کنم و سپس بازنشستگان تامین اجتماعی که مهمان جیب خود هستند را پس از ماه‌ها تاخیر مهمان جیب خودشان می‌کنم.

 پس از انتشار خبر پیشنهاد مشترک سازمان امور استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه مبنی بر افزایش حقوق بازنشستگان و کارکنان لشگری و کشوری، گمانه‌زنی درباره علل این پیشنهاد و کیفیت و جزئیات این افزایش در رسانه‌ها بیش از پیش مطرح شد.

حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) با اشاره به برخی تبعیض‌ها در زمینه توجه دولت به حقوق افراد دولتی و غیر دولتی گفت: اقدام ارگان‌های دولت در این پیشنهاد مطلب جدیدی برای ما نیست زیرا ما در مجموعه خانه کارگر سند قانون بودجه ۱۴۰۱ را مشاهده کرده بودیم و می‌دانستیم دولت در نهایت این برنامه را دارد.

وی با اشاره به سند بودجه امسال گفت: از سر جمع هزینه‌های دولت در حوزه خدمات و رفاهیات مبلغی حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان تنها برای افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری کاسته شد تا این طرح دولت در قالب همسان‌سازی حقوقی در سه دوازدهم سال جاری محقق شود.

صادقی با تاکید بر اینکه «دولت در لفافه درباره حقوق سایر سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی مباحث انحرافی را برای تلف کردن زمان مطرح کرد» اظهار کرد: در آن زمان ما نیت دولت را باتوجه به بودجه امسال خواندیم و پیش از این به دولت اعلام کردیم که ما نادان یا نابینا نیستیم که این هدف دولت را نبینیم. حتی بنده در مناظره‌ای که مدتی پیش با آقای عنابستانی نماینده مردم سبزوار داشتم، به این هدف دولت اشاره کردم.

به نقل از ایلنا، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه «پاسخ دولت در همان جلسات که مدعی بود اگر به افزایش حقوق سایر سطوح تامین اجتماعی به میزان ۳۸درصد تن دهد دیگر جوابی برای بازنشستگان و کارکنان مشمول سایر صندوق‌های خود ندارد، داده شد» اضافه کرد: ما بازنشستگان از همان زمان که سهم بودجه تامین اجتماعی در بودجه نیامد و ما با اجتماع مقابل مجلس ۹۰هزار میلیارد تومان تخصیص بودجه به تامین اجتماعی را گرفتیم، متوجه اختصاص انواع بودجه به آن صندوق‌های دیگر شدیم.

معاون دبیرکل خانه کارگر با اشاره به اینکه دولت از بودجه عمرانی خود نیز کاست تا بتواند بودجه برای همسان‌سازی صندوق‌های کشوری و لشگری فراهم کند، افزود: اینکه باوجود این پیشنهاد دولت برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان خود، بسیاری از بازنشستگان تامین اجتماعی پنج ماه در سرما و گرما منتظر افزایش حقوق قانونی خود مطالبه‌گری کنند و کسی ندای آنان را نشنود، حاکی از آن است که رویکرد دولت برخلاف شعار عدالت بوده و نگاه دولت به صندوق‌های بازنشستگی بیشتر نگاه کمیته امدادی و صدقه‌ای است.

صادقی با تاکید بر اینکه «دولت منطقی دارد که بر مبنای این منطق می‌گوید ابتدا با منابع کشور صندوق‌های یاران و همکاران خود را تامین می‌کنم و سپس بازنشستگان تامین اجتماعی که مهمان جیب خود هستند را پس از ماه‌ها تاخیر مهمان جیب خودشان می‌کنم» تصریح کرد: دولت از اختیار قانونی خود برای امضای حقوق بازنشستگان صندوق غیردولتی تامین اجتماعی برای امضاء سوءاستفاده می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه «دولت از جیب مالیات‌های مستقیم و غیر مستقیم مردم خود را اداره می‌کند و به کارکنان خود می‌رساند و در حقیقت این مردم هستند که دولت را اداره می‌کند نه اینکه دولت آن‌ها را از جیب خود مدیریت کند» اظهار کرد: معنای همسان‌سازی این است که هرچه حقوق عقب افتاده از سال قبل مانده به حقوق بگیر داده شود، اما هنوز در مورد سازمان تامین اجتماعی باقی‌مانده همسان‌سازی سال قبل مانده است و ما انتظار داریم اگر برای گروهی همسان‌سازی انجام می‌شود، برای این گروه از بازنشستگان نیز انجام شود. برای ۹۰۰هزار نفر از بازنشستگان تامین اجتماعی هنوز همسان‌سازی باقی مانده و این تازه در صورتی است که دولت ۳۸درصد افزایش به همراه ۵۱۵هزارتومان افزایش را بدهد./

https://www.asianews.ir/u/7vj
اخبار مرتبط
به گفته بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، بسته پیشنهادی افزایش حقوق کارمندان دولت و لشگری خصوصا کسانی که مبلغ کمی دریافت می‌کنند آماده شده است.
مجموعه مقرراتی که این روزها نمایندگان مجلس در حال بررسی و تصویب آن هستند، مربوط به در نظر داشتن سوابق بیمه ای آن دسته از شاغلانی است که سابقه آنها بر اثر تعدیل، اخراج، استعفا، تغییر محل خدمت و یا ادغام و انحلال آن به صورت اجباری یا اختیاری دستخوش تغییر می ‌شود.
سازمان‌های "امور اداری و استخدامی" و "برنامه و بودجه" در پیشنهادی مشترک، الگوی جدیدی از افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری را جهت بررسی و اتخاذ تصمیم به دولت ارایه کرده اند.
براساس رأی نمایندگان مجلس امکان درخواست «مستمری جمع» برای افرادی که رابطه استخدامی آن‌ها با دستگاه‌ها قطع شده، امکان‌پذیر شد و فرد بیمه شده بازنشسته بیشتر از ۵ سال و کمتر از ۱۰ سال باشد می تواند با پرداخت کسری ماه‌ها و یا سنوات تا ۱۰ سال به نرخ روز از مزایای حقوق و یا مستمری بازنشستگی استفاده کند.
در حالی که بانک‌های دولتی مکلف به پرداخت وام بدون ضامن به حقوق‌بگیران دولتی، خصوصی و بازنشسته‌ها است که در برخی بانک‌ها شرایط متفاوت و عجیبی نسبت به این تسهیلات اعلام شده است.
نایب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: انتظار داریم سرپرست وزارت تعاون کار هفته بعد تکلیف حقوق سایر سطوح را معلوم نماید در غیر این صورت مجلس ورود می‌کند.
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه‌ی کارگری گفت: در انتظار ابلاغ مصوبه‌ی افزایش مستمری بازنشستگان هستیم؛ نامه‌ی محمدباقر قالیباف بیست و نهم تیرماه صادر شده و اکنون هجدهم مرداد است؛ چرا این انتظار تا این اندازه طولانی شد؟
در حالی که ولی اسماعیلی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرد اگر اصلاح مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان صورت نگیرد، پس از یک هفته آن مصوبه خود به خود ملغی می شود و باید افزایش ۳۸ درصد حقوق انجام شود، علیرضا حیدری، نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان گفت: پاسکاری و بلاتکلیف نگه داشتن بازنشستگان اصلاً صحیح نیست.
عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران گفت: مقرر شده افزایش حقوق بازنشستگان و بحث چالشی اخیر مستمری بگیران سایر سطوح، عین قانون انجام شود؛ مصوبه هیئت امنای تامین اجتماعی به تبعیت از مصوبه شورای عالی کار و ضامن افزایش ۳۸ درصدی به علاوه ۵۱۵ هزارتومان حقوق مستمری بازنشستگان سایر سطوح یا همان متوسط بگیران است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید