صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۷ شهریور ۱۴۰۱ / ۱۸:۳۱
کد خبر: 11702
گزارشگر: 213
۶۲۵
۰
۰
۲
رهبر مخالفان دولت عراق تهدید کرد

علت کناره گیری ناگهانی مقتدی صدر از سیاست/آغاز تغییر رژیم در عراق؟

علت کناره گیری ناگهانی مقتدی صدر از سیاست/آغاز تغییر رژیم در عراق؟
در حالی که مقتدی صدر، روحانی شیعه عراق و رهبر جریان صدر اعلام کرده است که به طور دائم از سیاست کناره‌گیری می‌کند، یک مقام عراقی تاکید کرد که این اقدام آقای صدر ممکن است فراتر از یک تهدید باشد و وی درصدد باشد که نظام عراق را سرنگون کند.

به گزارش آسیانیوز، مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه عراق و رهبر جریان صدر اعلام کرده است که به طور دائم از سیاست کناره‌گیری می‌کند. آقای صدر همچنین از تعطیلی بیشتر موسسات وابسته به این جریان عراقی خبر داده است. روز دوشنبه توییتر منتسب به متقدا صدر نیز در پستی این خبر را تایید کرد.

همزمان از بغداد گزارش شده که طرفداران صدر لحظاتی بعد از اعلام تصمیم او، به کاخ دولتی در پایتخت یورش برده‌اند.

پیشتر هم نیروهای امنیتی عراق، قانون منع «کامل» تردد در پایتخت را اعلام کردند و از تمامی تظاهرکنندگان خواسته بودند منطقه سبز امنیتی را ترک کنند.

ائتلاف سیاسی صدر در اتنخابات سال گذشته عراق بیشترین کرسی‌های پارلمان را تصاحب کرد، اما از آن زمان تا کنون هیچ گروه سیاسی دولتی را در این کشور به رسمیت نشناخته و این کشور در خلاء سیاسی به سر می‌برد.
حدود دو ماه پیش تمامی نمایندگان پارلمان حامی مقتدی صدر به درخواست او استعفا کردند.
اعلام خبر تصمیم مقتدی صدر برای کناره‌گیری از سیاست، بلافاصله بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی و عربی و فارسی زبان داشت.

این در حالی است که مقتدی صدر بدون شک یکی از مهمترین بازیگران سیاست عراق پس از ۲۰۰۳ بوده است. وی به طور همزمان در تشکیل دولتهای پیاپی عراق و راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز و فعالیتهای شبه نظامیان شیعی فعال بوده است.

او از رهبران سیاسی شیعه به دلیل عدم توجه به درخواست‌های او برای اصلاحات انتقاد کرد.چند ماه پیش نمایندگان صدر در پارلمان عراق، پس از شکست در تشکیل دولت استعفا دادند.

بن‌بست سیاسی بین او و رقبای شیعه نزدیک به ایران، سبب شده عراق طولانی‌ترین دوره بدون دولت را از سر بگذارند. حامیان آقای صدر چند هفته پیش پارلمان را اشغال کردند و در نزدیکی ساختمان‌های دولتی تظاهرات بر پا کردند.
این اعتراضات عملا روند انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر جدید را متوقف کرد.
اعلامیه روز دوشنبه این نگرانی را ایجاد کرده است که حامیان صدر ممکن است اعتراضات خود را تشدید کنند و به مرحله جدیدی از بی‌ثباتی در عراق دامن بزنند.

همچنین با «کناره‌گیری» مقتدی صدر از صحنه سیاست، به نظر می‌رسد او می‌خواهد بی‌نیاز از تعامل با جامعه بین‌المللی و گروه‌های سیاسی در عراق ، جنبشی را که او «انقلاب محرم» خوانده پیش ببرد. البته این اولین بار نیست که او تهدید می‌‌کند که گامی رادیکال برخواهد داشت.

برای مثال او پیش از انتخابات ۱۰ ماه پیش عراق اعلام کرد که «صدریها» در این رای‌گیری شرکت نخواهند کرد؛ چیزی که در آن زمان باعث شد برخی از کشورها و گروه‌ها از جمله ایران و رهبران احزاب نزدیک به تهران پا در میانی و رایزنی کنند تا او را به میدان بازگردانند. هرچند در آن موقع هم این اقدام آقای صدر به عنوان تهدید و فشار بیشتر بر گروه‌های رقیب تعبیر شد.

با این حال یک مقام ارشد عراقی به شرط فاش نشدن اسمش به دلیل حساسیت ها گفته است که این بار بشدت این نگرانی وجود دارد که این اقدام فراتر از یک تهدید باشد و صدر بخواهد آنطور که گفته «نظام عراق را سرنگون کند.» که این نکته به احتمال قوی به معنی بالاتر رفتن تنش‌ها و «خونریزی» ممکن است باشد. به خصوص که الان گروه‌های هم پیمان با ایران در بخش دیگری از بغداد برای «حفظ نظام» از روزها پیش تظاهرات و تفحص برپا کرده‌ا/

https://www.asianews.ir/u/824
اخبار مرتبط
یک روز پس از فراخوان برای برگزاری تظاهرات میلیونی و پیوستن مردم به تحصن در منطقه سبز بغداد، مراکز دولتی پایتخت عراق به محاصره تظاهر کنندگان درآمده است.
دور جدید اعتراضات مقتدی صدر و حامیانش که شکل انقلاب و حرکت به سوی ایجاد جامعه مدنی به خود گرفته است، از زمانی آغاز شد که احتمال نخست ‌وزیری محمد شیاع السودانی(متمایل به جمهوری اسلامی) به گوش رسید.
براساس گزارش های متعدد، هواداران مقتدی صدر و معترضان به نخست وزیری تخت حمایت ایران، پس از ورود به داخل پارلمان، بر تداوم تحصن تاکید کردند و گفتند تا زمانی که به خواسته‌هایشان پاسخ داده نشود، متفرق نخواهند شد.
صدها معترض عراقی در اعتراض به انتخاب نامزد نخست وزیری توسط احزاب مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، به پارلمان بغداد هجوم بردند؛ این در حالی است که به گفته برخی تحلیلگران مقتدی صدر، روحانی عراقی و رهبر جریان صدر، احتمالا جلو نخست‌وزیر شدن محمد السودانی را خواهد گرفت.
در حالی جمعیت کفن پوش یک میلیون نفری مقتدی صدر در عراق به خیایان های بغداد آمدند که پیش از قرائت پیام مقتدی صدر نمازگزاران شهرک صدر در شعارهایشان اعلام کردند که گوش به فرمان صدر هستند نه کسانی که از تهران هدایت می‌شوند!
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید