صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ / ۰۱:۵۶
کد خبر: 11862
گزارشگر: 213
۷۷۹
۰
۰
۲
پرواز بمب افکن های آمریکایی بر فراز منطقه

بوی جنگ در خاورمیانه

بوی جنگ در خاورمیانه
ارتش آمریکا، پنجم سپتامبر ، اعلام کرد که دو بمب‌افکن دوربرد «بی ۵۲» با قابلیت هسته‌ای را بر فراز خاورمیانه به پرواز درآورده است و قدرت‌نمایی نظامی آمریکا در منطقه در حالی انجام می‌شود که سطح تنش‌ها بین تهران و واشنگتن بالا است.

به گزارش آسیانیوز، افسر ارشد نیروی هوایی آمریکا: «تهدید کردن آمریکا و شرکای ما در منطقه بی‌پاسخ نخواهد ماند»

ارتش آمریکا روز دوشنبه، پنجم سپتامبر (۱۴ شهریور)، اعلام کرد که دو بمب‌افکن دوربرد «بی ۵۲» با قابلیت هسته‌ای را بر فراز خاورمیانه به پرواز درآورده است. قدرت‌نمایی نظامی آمریکا در منطقه در حالی انجام می‌شود که سطح تنش‌ها بین تهران و واشنگتن بالا است.

به نقل از آسوشیتدپرس، این بمب‌افکن‌ها روز یکشنبه، چهارم سپتامبر، از پایگاه نیروی هوایی بریتانیا در فیرفورد انگلستان به پرواز درآمدند و بر فراز شرق دریای مدیترانه، جزیره‌العرب، و دریای سرخ حرکت کردند. هواپیماهای جنگی کویت و عربستان سعودی همتایان آمریکایی خود را همراهی می‌کردند.

در پایان این مسیر، هواپیماهای بی ۵۲ منطقه را ترک کردند. این هواپیماهای دوربرد، راهبردی و با سرعت زیر صوت را شرکت بوئینگ تولید می‌کند و از ۷۰ سال پیش بخش مهمی از ناوگان هوایی آمریکا بوده‌اند. واشنگتن در مجموع کمتر از ۸۰ فروند از چنین هواپیماهایی در ناوگان هوایی خود دارد.

الکسوس گرینکویچ، افسر ارشد نیروی هوایی آمریکا در خاورمیانه، با صدور بیانیه‌ای گفت: «تهدید کردن آمریکا و شرکای ما در منطقه بی‌پاسخ نخواهد ماند. ماموریت‌هایی مانند این، قابلیت ما را برای ترکیب قوا جهت بازدارندگی، و در صورت لزوم، شکست دشمنان‌مان نشان می‌دهد.»

سنتکام، ستاد فرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه، اشاره‌ای به ایران نکرده است، اما تحلیلگران قدرت‌نمایی آمریکا را مربوط به تنش‌ها با این کشور می‌دانند.

آخرین مورد از این‌گونه پروازهای آمریکا، در ماه ژوئن انجام شد. آمریکا در روزهای گذشته به همراه حدود ۲۰ کشور «دوست» رزمایشی مشترک با اردن نیز انجام داده است که هدف اعلام‌شده آن، برخورد با مشکل امنیت مرزی و قاچاق بین اردن و سوریه است؛ موضوع دیگری که به شبه‌نظامیان مرتبط ایران مربوط می‌شود.

شناور‌های بی‌سرنشین سنتکام در آب‌های جنوب
اما حرکت دو هواپیمای آمریکایی در روز یکشنبه شامل کشور دیگری هم می‌شد که در بیانیه آمریکایی‌ها اشاره‌ای به آن نشده است: اسرائیل. به گفته ارتش اسرائیل، سه هواپیمای جنگنده اف ۱۶ همراه بمب‌افکن‌های آمریکایی در آسمان‌های اسرائیل به سوی خلیج فارس پرواز کردند. این ارتش همکاری خود را با ارتش آمریکا، کلید «حفظ امنیت هوایی در اسرائیل و خاورمیانه» خواند.

در پی «توافق ابراهیم» که در سال ۲۰۲۰ به دست آمد تا روابط اسرائیل با چهار کشور عربی دیگر (امارات متحده عربی، بحرین، مراکش و سودان)‌ نیز عادی‌سازی شود، آمریکا سخت کوشیده است روابط نظامی بهتری بین اسرائیل و کشورهای عرب‌ برقرار کند؛ از جمله با تلاش برای همکاری‌های دریایی و هوایی در منطقه خلیج فارس و علیه ایران. در همین راستا بود که سال گذشته اسرائیل برای نخستین بار وارد حیطه مسئولیت «سنتکام» شد.

ایران و اسرائیل چندین سال است درگیر جنگی اعلام‌نشده و مملو از رویدادها‌ی کوچک و معمولا محرمانه بوده‌اند. تنش‌ها در منطقه بین ایران و‌ آمریکا نیز از سال‌ها پیش در جریان بوده‌ است و در پی خروج چهار سال آمریکا از برجام، شدیدتر نیز شده است.

اینک، در حالیکه مذاکرات برای احیای برجام همچنان در جریان است، شاهد بودیم که هفته گذشته، نیروهای دریایی ایران یک پهپاد دریایی آمریکایی را در دریای سرخ توقیف کردند.

چند روز پیش از آن، نیروهای سپاه یک پهپاد دریایی دیگر را توقیف کردند و تنها دخالت یک ناو آمریکایی بود که آنان را وادار به عقب‌نشینی کرد. نیروی دریایی آمریکا با پهپادهای گشتی خود در منطقه می‌کوشد نظارتی بیش از پیش داشته باشد و از بروز هرگونه خطر برای آبراه‌های حساس و حیاتی همچون تنگه‌های هرمز و باب‌المندب، جلوگیری کند.

از دیگر نشانه‌های تنش در منطقه، تقابل بین نیروهای آمریکایی و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران است. واشنگتن ماه گذشته به حملات هوایی در مناطق مورد استفاده سپاه در شرق سوریه دست زد.

براساس گزارش ها مذاکرات هسته‌ای نیز به جایی نرسیده است. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که آخرین پاسخ ایران به این کشور «غیرسازنده» بوده است. ایران اکنون غنی‌سازی اورانیوم را تا سطح ۶۰ درصد انجام می‌دهد و در نتیجه، تنها قدمی کوتاه و تکنیکی با غنی‌سازی ۹۰ درصدی فاصله دارد. کارشناسان تاکید دارند که ایران به اندازه کافی اورانیوم با ۶۰ درصد غنا دارد که بتواند آن ‌را به سوخت لازم برای حداقل یک سلاح هسته‌ای تبدیل کند.

این در حالی است که جوزپ بورل روز گذشته 14 شهریور گفت تعاملات اخیر ایران و ایالات متحده نشان می‌دهد که اختلاف مواضع آن‌ها بیشتر شده است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید از امیدواری‌اش نسبت به احیای فوری برجام کاسته شده است.

جوزپ بورل روز دوشنبه ۱۴ شهریور گفت: «با تاسف باید بگویم که نسبت به ۲۸ ساعت پیش، اکنون برای احیای برجام کمتر اطمینان دارم».

او در ادامه تصریح کرد پاسخ ایران به پیشنهاد متن نهایی با درخواست تضمین‌های بیشتر و بستن پرونده پادمانی کمکی به احیای برجام نمی‌کند و روند احیای توافق هسته‌ای «در خطر» است./

پروانه توکلی
https://www.asianews.ir/u/86h
اخبار مرتبط
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۴ شهریور گفت: «با تاسف باید بگویم که نسبت به ۲۸ ساعت پیش، اکنون برای احیای برجام کمتر اطمینان دارم».
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این اراده سیاسی وجود دارد که روابط ایران و آذربایجان روز به روز گسترش یابد و هیئت های دو کشور در سطوح مختلف سیاسی، امنیتی و نظامی در ماه های اخیر با یکدیگر دیدار داشته اند.
همچنانکه رییس موساد تا چند روز دیگر به آمریکا سفر می کند،یاییر لاپید روز یکشنبه گفت: «ما در حال رهبری یک کارزار فشرده برای جلوگیری از امضای توافق هسته‌ای خطرناک میان ایران و قدرت‌های جهانی هستیم.»
تجربه نشان داده که سیاست‌های اشتباه مسئولان منجر به اغلب اختلالات به وجود آمده در بخش تولید و نیز بازار‌ از جمله عدم تناسب بین عرضه و تقاضا، نوسانات قیمت و در نهایت ضربه به تولید داخلی شده است.
براساس گزارش یک روزنامه خارجی، روسیه از شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی ایران و نیروهای تحت حمایت تهران خواسته است از مواضع نظامی خود در سوریه عقب‌نشینی کنند.
روز دوشنبه ۱۴ شهریور، ۲۲۸ میلیون سهم معدل ۶ درصد از کل سهام شرکت صنایع گلدیران با نماد «گلدیرا۱» با روش حراج و روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور ۶۰ میلیون سهم معادل ۶ درصد از کل شرکت پخش رازی با نماد «درازی۱» به روش ثبت سفارش به سرمایه گذاران واجد شرایط عرضه خواهد شد.
یک نشریه خارجی گزارش داد در پی پاسخ اخیر ایران به نظرات آمریکا درباره متن توافق احتمالی احیای برجام، مذاکرات هسته‌ای تهران و قدرت‌های جهانی به خطر افتاده است.
ساعاتی پس از انتشار خبر ارائه پاسخ جمهوری اسلامی به اتحادیه اروپا٬ یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این‌باره گفته است: تأیید می‌کنیم که پاسخ ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده‌ایم و از طریق اتحادیه اروپا پاسخ خواهیم داد، اما متأسفانه این پاسخ سازنده نیست.
صدای انفجار مهیب در پالایشگاه آبادان بوده، پنجشنبه شب این شهر را تکان داد؛ ولی تا کنون اطلاعاتی درباره تلفات احتمالی آن منتشر نشده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید