صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ / ۱۴:۱۷
کد خبر: 11931
گزارشگر: 213
۲۸۹
۰
۰
۲
نیمی از جمعیت استان را خطر فرونشست خاک تهدید می کند

به داد «نصف جهان» برسید!/زمین؛ مدارس اصفهان را می بلعد

به داد «نصف جهان» برسید!/زمین؛ مدارس اصفهان را می بلعد
در حالی که بسیاری از مدارس اصفهان در فروریختن قرار دارند، مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می‌گوید: نرخ فرونشست زمین در خراسان و تهران بالاتر است اما از آنجا که این پدیده در محدوده شهری کلانهشر اصفهان قرار دارد، خطر در اصفهان حادتر از سایر نقاط کشور است.

به گزارش آسیانیوز، پیش از این تنها صحبت از مدارس فرسوده، خشتی و کپری در کشور بود اما حالا فرونشست هم به لیست خطرات مدارس کشور اضافه شده است. مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می‌گوید: «بالغ بر ۳۷۱ مرکز آموزشی در اصفهان در زون فرونشست زمین قرار دارد که ۲۵۸ مورد آن مدرسه است.» از این میان ۳۴ مدرسه آسیب جدی دیده است.

 حدود دو هفته دیگر تا آغاز سال تحصیلی جدید مانده اما هنوز تکلیف مدارسی که در خطر فرونشست قرار دارند، مشخص نیست. تنها در شهر اصفهان ۲۵۸ مدرسه در زون فرونشست زمین قرار دارد. شهری با بیش از دو میلیون نفر جمعیت که حدود نیمی از جمعیتش در زون‌های فرونشست ساکن هستند.

تنها اصفهان نیست که با این پدیده مواجه است اما با توجه به اینکه فرونشست زمین در محدوده شهری اصفهان واقع است، بیشتر در مرکز توجه و خطر است.

پیش از این فقط صحبت از مدارس خشتی و کپری در کشور بود، اما حالا این مخاطره نیز به لیست مدارس در خطر اضافه شده است. پیش‌تر رضا مرتضوی، استاندار اصفهان از تخلیه ۱۰۰ مدرسه در اصفهان به دلیل فرونشست زمین خبر داد. اما آنطور که مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می‌گوید تعداد مدارس در خطر تقریبا بیش از دو برابر آن چیزی است که استاندار گفت.

آمار دقیقی از تعداد دانش‌آموزانی که در این مدارس بودند، در دست نیست. آنچه مشخص است ضرورت تخلیه این ساختمان‌ها و انتقال دانش‌آموزان به ساختمان‌های ایمن است.

 ۲۵۸ مدرسه در خطر فرونشست زمین در اصفهان
علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به تجارت‌نیوز می‌گوید: «بالغ بر ۳۷۱ مرکز آموزشی در اصفهان در زون فرونشست زمین قرار دارد. این مراکز شامل دانشگاه، مدرسه و موسسات آموزش عالی می‌شود. از این تعداد ۲۵۸ مورد آن مدرسه است. چنین آماری را در شهرهای دیگر نداریم. برخی از این مدارس قدیمی هستند که با وقوع فرونشست زمین، این مدارس بیشتر آسیب می‌بینند.»

بیت‌اللهی می‌گوید: «نرخ فرونشست زمین در خراسان و تهران بالاتر است اما از آنجا که این پدیده در محدوده شهری کلانهشر اصفهان قرار دارد، خطر در اصفهان حادتر از سایر نقاط کشور است.»

۳۴ مدرسه آسیب جدی دیده‌اند
این در حالی است که بر اساس آمارهای اداره نوسازی مدارس اصفهان، ۲۷ درصد از فضای آموزشی این شهر بالای ۴۰ سال قدمت دارند، یعنی افزایش خطر برای مدارسی که در زون فرونشست قرار داند. ضمن اینکه انتقال دانش‌آموزان این مدارس به مدارس دیگر هم افت کیفیت آموزشی را به دنبال دارد.

مجید نسیمی، مدیرکل نوسازی مدارس استان اصفهان در این مورد به تجارت‌نیوز می‌گوید: «در دو سال اخیر سرعت رشد نشست نامتقارن زمین بسیار بیشتر شد. طبق بررسی گروه فنی این اداره تاکنون ۳۴ مدرسه با ۳۵۶ کلاس درس دچار آسیب جدی شده‌اند. دانش‌آموزان به مدارس همجوار منتقل شده‌اند که با تراکم بیشتر و یا به صورت شیفت دوم مشغول به تحصیل شده‌اند.»

 او می‌گوید: «عمده‌ترین مشکل، حجم بالای آسیب‌ها و نیاز فوری به جایگزین کردن مدارس با مدارس ایمن است. با توجه به بررسی‌ها حدود ۲۷ درصد از فضای آموزشی از نظر زیربنا دارای قدمت بالای ۴۰ سال هستند که از این تعداد حدود سه هزار کلاس درس در سطح استان نیاز به بازسازی و نوسازی دارد.»

مدیرکل نوسازی مدارس اصفهان ادامه می‌دهد: «بررسی وضعیت فرونشست مدارس استان همزمان در سفر ریاست‌جمهور و هیأت دولت به اصفهان براساس اهمیت موضوع مورد بازنگری قرار گرفت. در این سفر پروژه‌های جایگزین مدارس دچار فرونشست، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و اتمام پروژه‌هایی با پیشرفت ۷۰ درصد، حذف مدارس کانکسی و سنگی مطرح شد که اعتبارات خاصی برای هر کدام تصویب شد.»

او می‌گوید: «بخشی از اعتبارات پروژه‌های مدارس دچار این مخاطره به ما ابلاغ شد تا اقدامات لازم را به منظور تهیه نقشه ساخت‌وساز و جایگزین کردن مدارس آسیب‌دیده بر اثر فرونشست آغاز کنیم. زیرا عمده این مدارس در مناطق پرتراکم شهرها هستند و نیاز فوری به بازسازی دارند.»

 نیمی از جمعیت اصفهان در خطر فرونشست زمین


بررسی کارشناسان نشان می‌دهد که فرونشست زمین به دلیل استفاده بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی تقریبا به تمام استان‌های ایران رسیده است. اگر این مخاطره در مناطق خارج از شهری باشد، مرگ آبخوان‌ها و خسارت‌ زیست محیطی را در پی دارد که مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه و شهرسازی می‌گوید یک فاجعه است. اما اگر در محدوده شهری باشد خطرات بیشتری به دنبال دارد.

بیت‌اللهی درباه وضعیت اصفهان در این مورد می‌گوید: «حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر در مناطق شهری و در زون‌های فرونشست زمین ساکن هستند. از جمله این مناطق شهری می‌توان به منطقه هشت و ۱۰ اشاره کرد.» به عبارتی حدود نیمی از جمعیت از اصفهان در خطر این پدیده هستند. (جمعیت اصفهان در سال ۱۴۰۰: دو میلیون و ۱۷۸ هزار نفر/ مرکز آمار ایران)

او ادامه می‌دهد: «حدود ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در اصفهان در زون فرونشست زمین قرار دارند که فاقد اسکلت هستند. حدود هزار و ۶۵۰ هکتار پلاک‌ دارای بافت فرسوده در این مناطق قرار دارد. یعنی اگر فرونشست صورت گیرد آثار شکاف و ترک‌خوردگی در این مناطق بیشتر است.»

چطور می‌توان با این پدیده مقابله کرد؟
آنطور که بیت‌اللهی می‌گوید هر سال سطح آب در اصفهان یک متر پایین می‌رود، زیرا هم آب زاینده رود قطع است، هم استحصال آب از چاه‌ها ادامه دارد.

او درباره راهکارهای مقابله این پدیده می‌گود: «باید دبی کمی در زاینده‌رود جریان یابد تا آبخوان تغذیه شود، اما نه برای استفاده کشاورزی بلکه برای کاهش پدیده فرونشست. اگر برداشت آب از چاه‌ها کنترل نشود، حتی جریان آب زاینده‌رود کمکی نمی‌کند.»

بیت‌اللهی در پایان می‌گوید: «ساختمان‌های اصفهان باید پایش شود و نگذاریم این مخاطره به ساختمان‌های مهم برسد. یک بسته راهکاری شامل ۲۷ راهکار بر اساس تجربه موفق کشورهای دیگر به سازمان‌های مرتبط ارائه کردیم که امیدوارم حمایت شود.»

 

اهمیت جهانی اصفهان 

 

به گزارش آسیانیوز، این در حالی است که رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان سال گذشته گفت: استان اصفهان یک استان ویژه و استراتژیک است استانی که به نظر من از حالت حتی اولویت کشوری خارج است با اینکه در ایران است ولی باید در سطح جهانی به آن نگاه شود.


وی با اشاره به اینکه هر مسئولی از هر کشوری که وارد ایران می‌شود بعد از تهران به استان اصفهان سفر می‌کند، اظهار داشت: این به علت داشته‌های استان اصفهان است که متاسفانه نادیده گرفته شده، به نظر من در همین بسته آمایش سرزمین بحث گردشگری پررنگ دیده نشده است.

رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان افزود: آن طور که باید و شاید برای گردشگری کاری نکردیم، باید کاری کرد که از این امکانات بسیار ارزشمندی که در استان ما وجود دارد بتوانیم استفاده بهینه کنیم، در حال حاضر یکی از معضلات بزرگ استان اصفهان سرمایه‌گریزی است. ما سرمایه‌گذارانی را در استان داریم که نه یک صنعت آلوده بلکه گلخانه می‌خواستند راه بیندازند که مورد حمایت واقع نشدند.

وی خاطرنشان کرد: در تیران و کرون در زمینه گلخانه پیشرفت داشتند و صادرات خوبی هم دارند، وقتی سرمایه‌گذار در اصفهان کاری می‌خواست انجام بدهد او را فراری دادند ولی در استان اردبیل برای سرمایه گذار فرش قرمز پهن کردند امکاناتی در اختیارش قرار دادند که سرمایه گذاری کند ولی سخت‌گیری‌هایی که در استان اصفهان می‌شود بسیار زیاد است به عنوان مثال برای راه‌اندازی یک گلخانه که مصرف آب آن یک دهم گلخانه‌های معمولی بود استقبال نشد./

https://www.asianews.ir/u/88d
اخبار مرتبط
مجلس شورای اسلامی در گزارش تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان در فاصله سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰، از ۹۲ هزار میلیارد تومان تخلف در این شرکت، شامل حیف و میل سرمایه‌ها و کمک به نهادها از جمله سپاه پاسداران خبر داد.
یزد - رئیس گروه بهره برداری تصفیه خانه و آبگیر یزد گفت: هنگام وقوع سیلاب هفته گذشته استان یزد نیروهای تصفیه خانه یزد در جهت جلوگیری از قطع آب انتقالی به یزد و برخی از شهرهای استان اصفهان تلاش72ساعته مداومی انجام دادند
در اینجا قصد داریم به معرفی هتل آسمان بپردازیم و شما را با این هتل محبوب آشنا کنیم.
براساس گزارش ها در شبکه های اجتماعی صبح روز جمعه، ۲۸ آبان‌ماه، انبوهی از مردم اصفهان در کنار کشاورزان زحمتکش و محروم از آب استان، بر بستر خشک زاینده‌رود تجمع کرده‌اند و شعارهایی در دفاع از حق آبه خود سر دادند.
رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان با بیان اینکه آبی که از سمت سمیرم خارج می‌شود، حق مسلم مردم اصفهان است، گفت: همانطور که برای کارون یک، دو، سه، چهار سد زدند ما هم برای مصرف استان اصفهان سد ایجاد کنیم و آب مصرف استان را برداریم.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید