صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ / ۱۷:۳۶
کد خبر: 11934
گزارشگر: 213
۱۸۴
۰
۰
۲
پس از درگذشت ملکه انگلستان

پادشاهی رسمی چارلز سوم آغاز شد

پادشاهی رسمی چارلز سوم آغاز شد
کمتر از ۴۸ ساعت پس از درگذشت ملکه الیزابت دوم، پسر بزرگ او که از این پس با عنوان «چارلز سوم» نامیده می‌شود، طی مراسمی دربه لندن رسماً پادشاه بریتانیا معرفی شد.
به گزارش آسیانیوز، کمتر از ۴۸ ساعت پس از درگذشت ملکه الیزابت دوم، پسر بزرگ او که از این پس با عنوان «چارلز سوم» نامیده می‌شود، طی مراسمی دربه لندن رسماً پادشاه بریتانیا معرفی شد. چارلز سوم ۷۳ ساله، پیشتر در دوران سلطنت ملکه الیزابت دوم، شاهزاده ولز بود.

شورای جلوس بریتانیا که وظیفه انتقال سلطنت را به پادشاه یا ملکه جدید برعهده دارد، صبح روز شنبه ۱۹ شهریور در کاخ سنت جیمز تشکیل جلسه داد و این جلسه برای اولین بار به صورت زنده از تلویزیون پخش شد.

شورای جلوس متشکل از مقام‌های حکومتی، دولتی، شهری، اصناف، کلیسای بریتانیا و همچنین نمایندگان کشورهای مشترک‌المنافع است.

کاخ سنت جیمز در چند قدیمی کاخ باکینگهام، مقر رسمی سلطنت بریتانیا به شمار می‌رود.

در این جلسه که سران سابق دولت بریتانیا، جان میجر، تونی بلر، گوردون براون، دیوید کامرون، ترزا می و بوریس جانسون نیز حضور داشتند، اسناد مربوط به پادشاهی چارلز سوم امضا شد.

چارلز سوم پیش از آن که سوگند پادشاهی خود را یاد کند، خطاب به حضار سخنرانی کرد.

او گفت: «در انجام این وظیفه سنگین که بر عهده من گذاشته شده، و از این پس بقیه زندگی‌ام را به آن اختصاص می‌دهم، از خداوند متعال راهنمایی و کمک می‌خواهم».

پادشاه جدید بریتانیا با وعده پیروی از الگوی «الهام‌بخش» مادرش، افزود: «من عمیقاً از این میراث و وظایف و مسئولیت‌های سنگینی که برعهده من است، آگاه هستم».

پس از پایان جلسه شورای جلوس، اعلامیه‌ای که در آن پادشاه جدید بریتانیا معرفی می‌شود، قرائت شد. این اعلامیه همچنین در پایتخت‌های سه کشور دیگر تشکیل‌دهنده بریتانیا قرائت می‌شود.

هنوز تاریخ تاجگذاری پادشاه جدید بریتانیا مشخص نیست. مادر چارلز سوم، ملکه الیزابت دوم با فاصله‌ای ۱۶ ماهه پس از رسیدن به سلطنت، مراسم تاجگذاری خود را برگزار کرد.

چارلز سوم شامگاه جمعه ۱۸ شهریور، در اولین نطق تلویزیونی خود از «احساس اندوه عمیق» از درگذشت مادرش، ملکه الیزابت دوم سخن گفت و عهد کرد که به عنوان جانشین او، به بریتانیا و ممالک مشترک‌المنافع خدمت مادام‌العمر بکند.

ملکه الیزبت دوم پنجشنبه ۱۷ شهریور پس از بیش از هفتاد سال سلطنت، در ۹۶ سالگی در قلعه بالمورال در اسکاتلند درگذشت.

او اکتبر پارسال یک شب در بیمارستان بستری شد و از آن به بعد بسیاری از وظایف خود را به نزدیکانش، خصوصاً شاهزاده چارلز سپرده بود.

با وجود پیام‌های تسلیت مقام‌های جهان از جمله ولادیمیر پوتین، هنوز مقام‌های جمهوری اسلامی درگذشت ملکه الیزابت را رسماً تسلیت نگفته‌اند.

در بهمن ماه ۱۳۸۲، زمانی که چارلز سوم پادشاه بریتانیا ولیعهد این کشور بود، او برای بازدید از مناطق زلزله‌زده بم و دیدار با زلزله‌زدگان به ایران رفت.

این اولین و آخرین سفر یک مقام ارشد خاندان سلطنتی بریتانیا به ایران در زمان جمهوری اسلامی به شمار می‌رود./
https://www.asianews.ir/u/88g
اخبار مرتبط
کاخ باکینگهام عصر پنجشنبه ۱۷ شهریور اعلام کرد که الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، درگذشت؛ این در حالی است که «تونی بلر» نخست وزیر سابق انگلستان روز مرگ ملکه را یک روز غمبار برای این کشور توصیف کرد.
از شروع به کار لیز تراس و دولتش زمان زیادی نگذشت که اولین واکنش جدی وزارت خارجه او در قبال ایران اعلام شد؛ در حالی که این واکنش نه در مورد برجام بود و نه در راستای تعامل با جمهوری اسلامی ایران؛ بلکه موضوع سایبری در خصوص آلبانی بود که بریتانیا را به واکنش وادار کرد.
لیز تراس، نخست وزیر جدید بریتانیا در یک سخنرانی کوتاه در برابر دفتر نخست‌وزیری گفت روی حل بحران انرژی، مشکلات اقتصادی و بهبود خدمات درمانی عمومی کشور تمرکز خواهد کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید