دوشنبه / ۲۵ آذر ۱۳۹۸ / ۱۸:۱۱
کد خبر: 1211
گزارشگر: 49
۳۱۵
۰
۰
۲
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا:

ما در پی دیپلماسی هستیم و جنگ نمی‌خواهیم

ما آنچه انجام می‌دهیم برای این است که ایران به میز مذاکره بازگردد. رئیس‌جمهور ما توافقی بهتر می‌خواهد ما در پی دیپلماسی هستیم و جنگ نمی‌خواهیم.
در حالی که چندی پیش سفر عمران‌خان به عربستان اقدامی در راستای میانجیگری میان تهران و ریاض دانسته شد، کارشناسان منطقه‌ای در انتظار سفر روحانی به ژاپن هستند که در روزهای آتی انجام خواهد پذیرفت. در همین راستا ژاپن تایمز در گزارشی به بررسی اهمیت سفر روحانی به ژاپن پرداخته است. در این گزارش عنوان شده است: «آبه شینزو نخست‌وزیر ژاپن بار دیگر به دنبال آن است که برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا تلاش کند. چالش‌هایی که بعد از خروج آمریکا از برجام بروز کرده است، محور اصلی مذاکرات در سفر روحانی به ژاپن خواهد بود. بن‌بستی در مسیر اجرای توافق هسته‌ای بوجود آمده است و آبه می‌خواهد به عنوان میانجی برای حل و فصل اختلافات ایران و آمریکا و حل این بن بست تلاش کند.»
در بخش دیگری از این گزارش عنوان شده است: «در این سفر  مساله امنیت عبور و مرور محموله‌های نفتی از خلیج فارس مورد رایزنی قرار خواهد گرفت. با توجه به اینکه ژاپن حجم زیادی از نفت خود را از منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز تامین می‌کند، ثبات و امنیت در این منطقه بسیار اهمیت دارد بنابراین آبه خواستار ایفای نقش موثر برای کاهش تنش و حل اختلاف‌هاست. کارشناسان سفر روحانی را یک اتفاق مهم بین‌المللی می‌دانند که در آن موضوعات مختلفی مورد بحث و گفت‌وگو  قرار می‌گیرد.»
به‌طور کلی نشانه‌ها حاکی از آن است که تلاش‌هایی برای کاهش تنش‌ها در انجام است. مقامات آمریکایی هم در حال حاضر با ابراز برخی سخنان سعی دارند نشان دهند که همچنان مایل به گفت‌وگو هستند. در همین راستا سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد سیاست‌های ایالات متحده در راستای مذاکره با ایران است. با این همه برخی صاحبنظران معتقدند چگونه ایالات متحده همزمان با اعمال تحریم‌ها از ایران انتظار دارد پای میز مذاکره بنشیند.
در این زمینه به نقل از الجزیره، مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «ما آنچه انجام می‌دهیم برای این است که ایران به میز مذاکره بازگردد. رئیس‌جمهور ما توافقی بهتر می‌خواهد ما در پی دیپلماسی هستیم و جنگ نمی‌خواهیم. همان‌طور که برایان هوک گفت در مورد آزادی گروگان‌ها اگر ایران در این موضوع جدی باشد آماده گفت‌وگوی کنسولی هستیم.»
وی در ادامه گفت: «شفافانه مواضع خود را بیان کرده‌ایم. مایک پمپئو دوازده شرط تعیین کرد و گفت که حاکمیت ایران باید آن را اجرا کند. این شروط برای این است که ایران به کشوری عادی تبدیل شود. بنابراین ما آماده گفت‌وگو و مذاکره هستیم اما تحریم‌ها ادامه می‌یابد تا ایران به میز مذاکره بازگردد. ما سیاست فشار بر ایران را ادامه می‌دهیم و این سیاست را کارآمد می‌دانیم. ما برای خروج از برجام بررسی کردیم و بعد از بررسی کامل از برجام خارج شدیم. می‌بینیم کشورهای دیگر هم خواهان توافقی بهتر با ایران شده‌اند که موشک‌های بالستیک را شامل شود و با رفتارهای متجاوزانه ایران مقابله کند. به نظر من اروپایی‌ها نیز می‌خواهند که ایران در رفتارهای خود تجدیدنظر کند.»
 
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید