صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۲ مهر ۱۴۰۱ / ۲۳:۱۴
کد خبر: 12123
گزارشگر: 306
۷۷
۰
۰
۲

روستای توت پتاسیل روستای نمونه زیارتی در کشور را دارد

روستای توت پتاسیل روستای نمونه زیارتی در کشور را  دارد
یزد - نماینده مردم اردکان و رئیس فراکسیون گردشگری و زیارتی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روستای توت پتانسیل روستای نمونه زیارتی در کشور را دارد گفت: به منظور جذب گردشگر خارجی ، داخلی و نشاط مردم، روستای سیاحتی و زیارتی در نزدیکی روستای توت این شهرستان بنا می شود

 اسیانیوز / یزد ؛ محمدرضا دشتی اردکانی روز شنبه در نشستی با مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد و فرماندار اردکان افزود: به منظور رونق صنعت گردشگری باید به کمک یکدیگر موانع را حل و زیرساخت های این روستا مهیا تا این منطقه به عنوان پایلوت زیارتی ، گردشگری در سطح استان یزد مطرح شود.


وی با اشاره به اینکه باید جلوی ساخت و ساز های غیر مجاز که منجر به حوادث غیرمترقبه خواهد شد جلوگیری شود خواستار ساماندهی ساخت و ساز مسکونی و اماکن عمومی در روستای زیارتی توت شد .
نماینده مردم اردکان با بیان اینکه این شهرستان دارای ظرفیت های منحصر به فرد معدنی ، صنعتی و در عین حال گردشگری است تصریح کرد: صاحبان معادن اطراف روستا می توانند با اجرای تعهدات اجتماعی خود به این طرح کمک زیادی بنمایند.
بیش از 150هزار نفر از مردم شهرها و روستاهای استان، شهرستان اردکان و حتی دیگر استان‌های کشور هر ساله بنا به سنتی دیرینه در روزهای منتهی به ۲۸‌ ماه صفر مصادف با رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع)، به روستای «میدان توت» از توابع بخش خرانق اردکان عزیمت می‌کنند.
این روستای بخش خرانق با حدود کمتر از ۵۰ نفر جمعیت در ۷۵ کیلومتری شمال شرق شهر اردکان واقع است و به واسطه باور مذهبی مردم سال‌هاست که در دهه پایانی صفر به مکانی برای برگزاری مراسم تعزیه و آیین‌های مذهبی تبدیل شده است.
فراگیری و معروفیت این مراسم سبب شد که این آیین مذهبی با شماره ۵۳ در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت برسد و در دهه آخر ماه صفر نه تنها شهروندان اردکانی بلکه از اقصی نقاط کشور برای حضور در این مراسم سنتی مذهبی، مسافت زیادی را طی کنند و خود را به این روستای تاریخی برسانند.
البته سال‌های اخیر این منطقه علاوه بر سبقه مذهبی تبدیل به مکانی تفریحی شده و بسیاری از شهروندان اردکانی، اتاق‌ها و گاه حتی خانه‌هایی را در روستا برپا کرده‌اند، طوری که به واسطه نگرش و باور مذهبی و هم علایق تفریحی مردم، تبدیل به روستایی نسبتاً وسیع شده است.
مرکز شهرستان 150 هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

سید محمد جواد عرفانفر

 

 روستای توت پتاسیل روستای نمونه زیارتی در کشور را  دارد ، محمدرضا دشتی اردکانی نماینده مردم اردکان و  رئیس فراکسیون گردشگری و زیارتی مجلس شورای اسلامی


https://www.asianews.ir/u/8dn
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید