صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۸ آذر ۱۴۰۱ / ۲۲:۰۹
کد خبر: 12488
گزارشگر: 213
۱۸۸
۰
۰
۲
خبر رئیس سازمان خصوصی‌سازی

واریز نوبت اول سود سهام عدالت قطعی شد

واریز نوبت اول سود سهام عدالت قطعی شد
رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: تلاش می شود تا مرحله نخست سود سهام در پایان آذر ماه یا ابتدای دی ماه به حساب سهامداران واریز شود.

به گزارش آسیانیوز، رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه سود سهام عدالت سال جاری در 2 مرحله واریز می‌شود، گفت: تلاش می شود تا مرحله نخست سود سهام در پایان آذر ماه یا ابتدای دی ماه به حساب سهامداران واریز شود.

به نقل از فارس، حسین قربانزاده امروز در آیین رسمی مبادله قراداد بزرگترین مزایده تاریخ ایران (واگذاری قطعی بلوک 12 درصدی شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس ) گفت: از سوم مهرماه و در حدود 440 روز اخیر که از مدیریت جدید سازمان خصوصی سازی می‌گذرد، آزاد سازی بیش از 60 بنگاه که اقساط آنها وصول شده و وثایق آنها آماده آزادسازی بود صورت گرفت.

 رئیس سازمان خصوصی‌سازی اظهار کرد: در این مدت با تکلیفی که بند (ن) تبصره 2 قانون بودجه داشت بیش از 300 شرکت به فهرست گروه‌های یک و دو اضافه شد، شرکت‌هایی که قبلا با مصوبات مختلف از لیست واگذاری خارج شده بودند اما براساس تکلیف صریح و روشن قانون بودجه 1401 سه ماه دولت به وزارت اقتصاد مهلت داده بود تا شرکت‌هایی که از لیست خارج شده بودند دوباره به گروه‌بندی برگرداند که این اتفاق در کمیسیون‌های تخصصی، فرعی و اصلی اقتصادی دولت انجام و در نهایت نیز در صحن هیات دولت مصوب شد.

وی افزود: به جز مزایده اخیر (واگذاری 12 درصدی شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس) در ماه آتی مزایده‌های دیگری نیز در فهرست واگذاری خواهیم داشت.

قربان‌زاده درباره واگذاری بلوک استقلال و پرسپولیس بیان داشت: در هیات واگذاری جلسه آینده پیشنهاد ماه درباره واگذاری بلوک مدیریتی استقلال و پرسپولیس مطرح می‌شود و با تصویب هیات واگذاری در دی ماه شاهد مزایده بلوک مدیریتی این دو باشگاه خواهیم بود به طوری که سهام دولت به اقلیت برسد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی بیان داشت: از 15 آذرماه پنجره بارگذاری مدارک باشگاه های استقلال و پرسپولیس باز شده است و آنها باید برای ای اف سی پیرو تایید کمیته خصوصی‌سازی مدارکشان را بارگذاری و تا پایان سال مهلت دارند.

قربان زاده گفت: یکی از این موارد تقلیل سهم دولت در این باشگاه‌ها و حذف مالکیت مشترک است.

وی در ادامه به واگذاری سهام دو خودروساز بزرگ کشور اشاره کرد و بیان داشت: در این رابطه 3 جلسه پیوسته در دانشگاه‌های علامه‌طباطبایی، صنعتی شریف و امیرکبیر با حضور وزیر اقتصاد، مسئولان وزارت صمت و فعالان بخش خصوصی صنعت خودرو برگزار شد و موضوع واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا مورد بررسی قرار گرفت.

قربان‌زاده بیان داشت: براساس اجماع نظر، قبل از هر چیز باید پیش‌بینی پذیری و سند چشم‌انداز تنظیم گری صنعت خودرو برای خریداران شفاف و روشن شود تا در آینده دولت در موضوع تعرفه، استاندارد، واردات و حوزه تنظیم گری صنعت خودرو و قیمت گذاری نظراتش مشخص باشد تا براساس آن منافع بخش خصوصی در افق 5 سال آینده تنظیم شود.

وی افزود: همچنین نکته مهم این تنظیم گری حذف قیمت‌گذاری دستوری بود که مورد اجماع همه صاحب‌نظران بود و این توافق نیز انجام شده که خودروهای پرتیراژ به فهرست عرضه خودروها در بورس اضافه شود و به این ترتیب تا پایان سال شاهد باشیم که قیمت‌گذاری دستوری در مورد محصولات ایران خودرو و سایپا حذف شود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی بیان کرد: حذف قیمت‌گذاری مقدمه‌ای برای بهره‌مندی این دو شرکت از مدیریت بخش خصوصی است.

قربان‌زاده بیان کرد: مجمع شرکت‌های ایران خودرو و سایپا با تصویب هیات مدیره باید سهام تودلی را عرضه کند و بعد از حذف قیمت‌گذاری دستوری امکان عرضه و واگذاری فراهم است.

وی افزود: شرایط در شرکت‌های مس و فولاد نیز مانند دو خودروساز است، بنابراین طبق تصویب شورای عالی سیاست اصل 44 یک ماه به وزارتخانه‌های ذیربط و شرکت‌های مادرتخصصی فرصت داده می‌شود تا اقدام لازم در رابطه با جایگزینی وثایق صورت گیرد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی اظهار داشت: تلاش می‌شود تا پایان سال سهام مس و سهام شرکت فولاد (بخش باقی مانده سهام دولت) طی تشریفاتی که مزایده آن اعلام می‌شود واگذار شود.

وی در رابطه با سهام عدالت گفت: با تصویب شورای عالی بورس، کارگروه سهام عدالت نسبت به سود توزیعی در مجامع نقش فعالی را ایفا کرد به نحوی که 29 هزار میلیارد تومان سال گذشته به بیش از 60 هزار میلیارد تومان در سال جاری رسید (سود تقسیمی سهم عدالت در شرکت‌های سرمایه‌پذیر) و این موضوع به معنای آن است که سود هر فرد نسبت به سال گذشته دو برابر خواهد شد بنابراین به گفته وزیر اقتصاد این سود طی 2 نوبت به حساب سهامداران واریز می‌شود.

قربان‌زاده گفت: نوبت اول سود سهام عدالت تا پایان آذر یا ابتدای دی ماه واریز و نوبت دوم نیز تا پایان سال به حساب سهامداران واریز می‌شود.

وی اظهار کرد: بر این اساس سود سهام عدالت هر فرد نسبت به سال گذشته دو برابر است و 100 درصد رشد دارد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی اظهار کرد: براساس برآوردها تعداد جاماندگان واجد شرایط سهام عدالت 3.5 میلیون نفر است که به ازای هر نفر مبلغی حدود 10 میلیون تومان و مجموع 35 همت در نظر گرفته شده است اما هنویز پرتفوی سهام با توجه به اختلاف نظر دولت به مرحله نهایی نرسیده است.

در این نشست محمود قامت معاون واگذاری سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی درباره جزئیات واگذاری بلوک 12 درصدی شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس گفت: واگذاری 12 درصدی از سهام بلوکی این هلدینگ به صورت مزایده انجام شده و این رقابت بین دو شرکت صورت گرفت./

https://www.asianews.ir/u/8ns
اخبار مرتبط
وزیر اقتصاد درباره وضعیت حساب‌های شخصی و تجاری تعیین تکلیف کرد و گفت: مساله حساب‌ها متعلق به قانون بودجه ۱۴۰۰ و موضوعی خاتمه یافته بود و بنای دولت این است که در حوزه تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری که از نکات انضباط بخش و تسهیل کننده است بر خوداظهاری و اعتماد به خود فعالان اقتصادی متکی باشد.
سهامداران سهام عدالت یک میلیون تومانی حدود ۲ میلیون تومان و سهامداران ۵۳۲ هزار تومانی در حدود یک میلیون و یکصد هزار تومان سود سهام عدالت دریافت خواهند کرد.
مشاور رئیس سازمان بورس گفت: سود سهام عدالت دو برابر و به ۶۰ همت برسد، توضیح داد: سهامداران سهام عدالت یک میلیون تومانی حدود ۲ میلیون تومان و سهامداران ۵۳۲ هزار تومانی در حدود یک میلیون و یکصد هزار تومان سود سهام عدالت دریافت خواهند کرد.
مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار زمان احتمالی واریز سود سهام عدالت را اعلام کرد.
براساس برخی گزارش ها قرار است وام ۲۰۰ میلیونی یارانه پرداخت شود؛ ولی آیا یارانه‌بگیران می‌توانند با یارانه ۳۰۰ هزار تومانی، وام ۲۰۰ میلیونی بگیرند؟
بخش دوم از بازماندگان کسانی از دهک‌های بعدی تا دهک ششم درآمدی هستند که بر اساس اولویت این طرح به جلو می‌رود.
از میان حدود ۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت، بیش از دو میلیون نفر سود سهام عدالت خود را طی سال‌های قبل دریافت نکرده بودند که بر اساس اعلام شرکت سپرده گذاری مرکزی چنانچه جاماندگان به برطرف کردن شماره شبای بانکی خود اقدام کنند سود سهام عدالت برای آن‌ها واریز خواهد شد.
سود سهام عدالت جاماندگان براساس درج اطلاعات حساب افراد تا پایان تیرماه واریز خواهد شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید