صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۹ آذر ۱۴۰۱ / ۰۲:۳۳
کد خبر: 12492
گزارشگر: 213
۱۵۲۸
۰
۰
۲
آخرین وضعیت خرید و فروش پول خارجی در بازار

درباره خرید دلار و سقف مجاز دریافت ارز

درباره خرید دلار و سقف مجاز دریافت ارز
پس از آغاز نوسانات افزایشی نرخ ارز در هفته‌های گذشته بانک مرکزی اقدامات جدیدی را در جهت حفظ ارزش پول ملی انجام داد و در نخستین واکنش بازار‌ساز به افزایش قیمت ارز، لیست بنگاه‌های خرید و فروش ارز توافقی، منتشر شد.

به گزارش آسیانیوز، سقف مجاز ‎صرافی‌ها برای دریافت روزانه ارز مورد نیاز از بانک ۵۰ درصد افزایش یافت. روز گذشته در راستای اجرای سیاست‌های تسهیلگرانه در فرآیند خرید ارز از صرافی‌های مجاز، بانک مرکزی سقف دریافت ارز توسط صرافی‌ها را افزایش داد. مصطفی قمری‌وفا، سخنگوی این نهاد بازار‌ساز در همین راستا گفت: با هدف تسهیل خرید و فروش ارز به صورت اسکناس در شبکه صرافی‌های عضو بازار متشکل، سقف مجاز صرافی‌ها برای دریافت روزانه ارز مورد نیاز از بانک، ۵۰ درصد افزایش یافت و از ۱۰۰‌هزار یورو به ۱۵۰ هزار یورو رسید.

به نقل از دنیای اقتصاد، پیش‌تر نیز بانک مرکزی در راستای سیاست‌های حمایتی خود از ارزش پول ملی اقدام به راه‌اندازی سامانه اینترنتی ثبت سفارش‌های ارزی کرده بود. روز گذشته نرخ سکه طلا نیز در معاملات بازار تهران دچار افت دما شد. قیمت هر قطعه از این فلز گران‌بها در پایان معاملات روز گذشته با حدود ۱۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم ۱۷ میلیون تومان رسید.

افزایش سقف مجاز دریافت ارز/ سیاست‌های تسهیلگرانه بانک مرکزی

پس از آغاز نوسانات افزایشی نرخ ارز در هفته‌های گذشته بانک مرکزی اقدامات جدیدی را در جهت حفظ ارزش پول ملی انجام داد. در نخستین واکنش بازار‌ساز به افزایش قیمت ارز، لیست بنگاه‌های خرید و فروش ارز توافقی که شامل شعب برخی از بانک‌ها نیز بود، منتشر شد. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار، عامل اصلی نوسانات نرخ ارز انتظارات تورمی است که با افزایش حجم تقاضا سبب افزایش قیمت می‌شود.

بانک مرکزی نیز با توجه به همین موضوع با افزایش سطح عرضه و تسهیلگری در فرآیند خرید ارز درصدد برطرف‌سازی تقاضا‌های موجود در بازار برآمد. در ماه‌های اخیر در صورت عبور از هسته مرکزی بازار ارز تهران با صفوف طولانی متقاضیان خرید ارز توافقی مواجه می‌شدید که در برابر بنگاه‌های عضو سامانه بازار متشکل شکل می‌گرفت. دومین سیاست بازار‌ساز با هدف از میان بردن این‌گونه صف‌ها صورت پذیرفت.

بانک مرکزی با ایجاد درگاه اینترنتی ثبت سفارش‌های ارزی و نوبت‌دهی آنلاین به متقاضیان، از هدر رفت زمان خریداران و ایجاد صف جلوگیری کرد. در ادامه تلاش‌های بازار‌ساز در جهت حفظ ارزش پول ملی، اخباری از انتشار اوراق گواهی ارزی منتشر شد.

طبق جزئیات منتشر شده در رابطه با اوراق مذکور هر شخص حقیقی بالاتر از ۱۸ سال ایرانی می‌تواند حداقل هزار و حداکثر ۴ هزار دلار اوراق گواهی ارزی با سررسید ۳ ماهه خریداری کند./

https://www.asianews.ir/u/8nw
اخبار مرتبط
در حالی که قیمت طلا و سکه با نوسانات روزهای گذشته خداحافظی کرده و اندکی آرام گرفته است، قیمت دلار همچنان سر به گران شدن دارد.
روز گذشته قیمت سکه طلا ضرب امامی در معاملات بازار تهران از مرز کانال 17 میلیون تومانی عبور کرد که به عقیده بسیاری از کارشناسان اقتصادی در اثر سیاست‌های ایجاد شده از سوی نهاد بازار‌ساز در جهت جلوگیری از نوسانات نرخ ارز، عده‌ای از معامله‌گران به خرید و فروش سکه روی آورده‌اند.
بسیاری از کارشناسان معتقدند که محرک اصلی آغاز صعود بزرگ بازار سرمایه نرخ تورم و جهش قیمت ارز (کاهش ارزش پول ملی) بوده است.
به نظر می رسد که امروز دلار به کانال عقب نشینی بازگشته و با قیمت ۳۵ هزار و ۹۵۰ تومان در بازار معاملات آزاد مبادله می‌شود و باید دید این نوسان نزولی تا کجا ادامه دارد.
یک کارشناس بازارهای مالی پیش بینی کرد اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای در مذاکرات رخ دهد یا توافقی صورت نگیرد، دلار آماده شروع روند صعودی شدن را در بازار کشور دارد.
در پی ناکامی در دستیابی به توافق برای احیای برجام، نرخ دلار در بازار آزاد ایران به افزایش ادامه داد و روز چهارشنبه به ۳۲ هزار تومان نزدیک‌تر شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید