صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۱۰ آذر ۱۴۰۱ / ۰۷:۱۰
کد خبر: 12505
گزارشگر: 213
۴۶۲
۰
۰
۲
ایجاد شرایط جدید بیمه ای و مستمری بعد از اخراج شدن

قانون «بیمه بیکاری» بهبود می یابد

قانون «بیمه بیکاری» بهبود می یابد
معاون روابط کار وزیر کار گفت: موادی از قانون بیمه بیکاری را با حضور شرکای اجتماعی اصلاح کرده ایم که مصوبات نهایی آن در حال انجام است.

به گزارش آسیانیوز، به گفته معاون روابط کار وزارت تعاون اصلاح قانون بیمه بیکاری می‌تواند باعث افزایش نسبت مقرری بگیران شود.

 با توجه اهمیت مسئله امنیت شغلی کارگران وزارت کار سعی بر این دارد تا قانون بیمه بیکاری را اصلاح کند.

معاون روابط کار وزیر کار گفت: در حال اصلاح موادی از قانون بیمه بیکاری با حضور شرکای اجتماعی هستیم که اصلاحات و مصوبات نهایی آن در حال انجام است.

علاوه بر تأمین معیشت و دستمزد عادلانه که در ماده ۴۱ قانون کار به آن اشاره شده است، مسئله امنیت شغلی همواره یکی از اساسی‌ترین خواسته‌های کارگران در طول دهه‌های اخیر بوده و این بخش مولد جامعه خواهان برقراری شرایط شغلی پایدار با انعقاد قرارداد‌های کار معتبر و دائم و اجرای کامل قانون کار است.

طبق آمار ارائه شده بیش از ۹۶ درصد قرارداد‌های کار موقت است. حتی در قالب کار‌های با ماهیت مستمر، به دلیل عدم اجرای قانون در بخش تفکیک کار‌های دائم و موقت با قرارداد‌های کوتاه مدت مشغول به کار هستند و امنیت شغلی به عنوان یکی از اساسی‌ترین مولفه‌های رضایتمندی کارگران و تأکید شده توسط سازمان بین‌المللی کار، قانون کار جمهوری اسلامی ایران و سند ملی کار شایسته، در ارتباط با اقشار کارگری مغفول مانده و بیشترین آسیب از این بخش متوجه نیروی کار است.

 بر مبنای قوانین حوزه کار، یکی از شرایطی که می‌تواند مانع از انعقاد قرارداد موقت کار شود، اجرای ماده ۷ قانون کار است. در تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار از سال ۱۳۶۹ دولت مکلف شده است که ماهیت مشاغل مستمر و غیر مستمر را مشخص کند.

علی حسین رعیتی فرد، معاون روابط کار وزارت کار با اشاره به اینکه ماده هفت قانون کار مبتنی بر «امنیت شغلی کارگران» در حال بازنگری است و در این راستا نظرات شرکای اجتماعی گرفته شده است گفت: درراستای بازنگری ماده هفت قانون کار نشست‌هایی با مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و مرکز استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شده و این ماده قانونی در حال بررسی است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به کاهش تعداد بنگاه‌های اقتصادی مشکل دار کشور در زمینه روابط کارگر و کارفرما گفت: هم اینک تعداد بنگاه‌های مشکل دار به ۸۳۰ مورد کاهش یافته است که نتیجه تلاش همکاران ما در حوزه روابط کار و بیمه بیکاری ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

رعیتی فرد ادامه داد: هم اکنون در حال اصلاح موادی از قانون بیمه بیکاری با حضور شرکای اجتماعی هستیم که اصلاحات و مصوبات نهایی آن در حال انجام است تا بتوان اصلاح موادی از قانون کار و موادی از بیمه بیکاری را به عنوان لایحه دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.

 رصد بازار کار و حمایت از مشاغل
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بخش «رصد بازار کار حمایت از مشاغل» ادامه داد: با وجود اینکه حقوق و مزایای کارکنان ۵۷ درصد افزایش یافته است طبق رصد بازاری که توسط اداره کل حمایت از مشاغل بیمه بیکاری انجام گرفته، نسبت مقرری بگیران بیمه بیکاری کاهش یافته به طوری که این عدد در پایان شهریور ماه سال قبل ۲۴۰ هزار نفر بود، اما در پایان شهریور ماه امسال به ۱۷۹ هزار مورد رسید.

وی به ابلاغ دستورالعمل «سازش درون کارگاهی» اشاره کرد و افزود: هر فردی که نسبت به رأی هیأت‌های حل اختلاف اعتراض دارد، به دیوان عدالت اداری شکایت می‌کند، لذا در حوزه روابط کار تلاش شد تا ارتباطی با دیوان عدالت اداری گرفته شود و با نظرخواهی از آنان بتوان دستوالعملی تهیه کرد که توسط دیوان ابطال نشود.

رعیتی فرد بیان کرد: دستورالعمل «سازش درون کارگاهی» که ابلاغ شده است به استان‌هایی که تشکل کارگری ندارند، کمک خواهد کرد تا از این ظرفیت برای رسیدگی به پرونده‌ها بهره‌گیرند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به هوشمندسازی نظام بازرسی کار گفت: حوادث ناشی از کار در کشور زیاد و وظیفه ما صیانت از نیروی کار و منابع انسانی کشور است لذا تلاش می‌شود تا بازرسان کار مجهز به ابزار، امکانات و انگیزه لازم برای اجرای کار شوند.

رعیتی فرد ادامه داد: ۳۲ سال از تصویب قانون کار می‌گذرد و برخی می‌گویند که این قانون خوب اجرا نمی‌شود و اگر خوب اجرا می‌شد دغدغه خیلی‌ها برطرف می‌گشت و عده دیگری هم می‌گویند این قانون کاملاً کارگری است و از کارفرما حمایت نمی‌کند.

وی ادامه داد: هم اکنون در حال اصلاح موادی از قانون بیمه بیکاری با حضور شرکای اجتماعی هستیم که اصلاحات و مصوبات نهایی آن در حال انجام است تا بتوان اصلاح موادی از قانون کار و موادی از بیمه بیکاری را به عنوان لایحه دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد./باشگاه خبرنگاران

https://www.asianews.ir/u/8oa
اخبار مرتبط
سازمان تامین اجتماعی، به منظور تحقق عدالت در میان بیمه شدگان، سن بازنشستگی خاصی را برای مردان و زنان در زمان بازنشستگی ، تعیین کرده است
یزد - مدیر کل بیمه سلامت استان از راه اندازی صندوقی جهت پوشش هزینه‌های درمانی بیماران خاص و صعب العلاج تحت پوشش بیمه سلامت به میزان ۸۰ تا ۱۰۰ درصد خبر داد
بررسی‌ها از کاهش فروش اوراق دولتی در دو سال اخیر خبر می‌دهند؛ موضوعی که می‌تواند نگرانی‌ها را از انجام اقدامات تورم‌زا توس دولت افزایش دهد.
یک استاد دانشگاه و پی گیری کننده ی مطالبات استادان حق التدریس دانشگاه فنی و حرفه ای، در اعتراض به قطع همکاری این دانشگاه با وی، نامه ای جهت انتشار برای تحریریه آسیانیوز ارسال کرده است.
سرنشینان مینی بوسی که کارگران فصلی کشاورزی شهر مهاجرپذیر "شرافت" را می برد، در نزدیکی شوشتر در تصادفی خونین جان باختند تا کشته های "شرافت" در یک هفته به 18 تن برسد. خبری هولناک که در میان انبوه خبرهای تلخ دیگر کمتر دیده شد.
​یزد - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان از اختصاص بیمه بیکاری به کارگران مناطق سیل‌زده بدون سابقه یکسال در اسرع وقت خبر داد
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید