صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۱۱ آذر ۱۴۰۱ / ۱۰:۴۵
کد خبر: 12515
گزارشگر: 213
۷۳۶
۰
۰
۲
تاثیرات سیاسی و اقتصادی بر شاخص کل

پیش بینی بورس تا پایان سال

پیش بینی بورس تا پایان سال
اهالی بورس تهران از ابتدای پاییز در هر ماه شرایط متفاوتی از بازار را تجربه کردند؛ در حالی که مهرماه همراه با ریزش‌های ناامیدکننده و مداوم بازار گذشت.

به گزارش آسیانیوز، اهالی بورس تهران از ابتدای پاییز در هر ماه شرایط متفاوتی از بازار را تجربه کردند. مهرماه همراه با ریزش‌های ناامیدکننده و مداوم بازار گذشت.

در مورد وضعیت این روزهای بورس تهران و عواملی که می‌توانند بر روند بازار تاثیرگذار باشند، چند نکته اساسی وجود دارد که سعی شده در این گزارش مورد بررسی قرار بگیرند.

تجارت نیوز نوشت آبان‌ماه بستر رکوردهایی در زمینه رشد پس از ریزش بزرگ سال 99 شد؛ به طوری که در مدت دو هفته کاری 185 هزار واحد رشد شاخص کل بورس رقم خورد. وضعیت کنونی تالار شیشه‌ای در آخرین ماه پاییز نیز مستثنی از این قاعده نبوده است. سهامداران تا کنون اکثرا روزهایی خنثی و با نوسان کم نماگر اصلی را شاهد بودند.

لایحه بودجه چگونه بر بورس تاثیر می‌گذارد
در حال حاضر نگاه اقتصاد و کلیت بازار سرمایه به سمت بودجه سال آینده و اینکه چه زاویه دیدی را برای صنایع مختلف در نظر می‌گیرد، هدایت شده است. لایحه بودجه با تعیین نرخ خوراک، سقف و کف قیمتی، تعرفه‌های صادرات و واردات از اهمیت بالایی برای سهامداران بورس تهران برخوردار است.

 اوراق پر حاشیه این روزهای بورس
نکته بعدی اوراقی است که دولت در حال حاضر منتشر می‌کند. مهم‌ترین اوراق منتشر شده از سوی دولت که این روزها سروصدای زیادی هم به پا کرده، اوراق گام است. این اوراق که سابقه انتشار آن‌ها با سالیان گذشته باز می‌گردد نرخ بازدهی بدون ریسک 30 درصدی را فراهم می‌کنند که عملا بازار سهام را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

هنگامی که سود بدون ریسک تا مرز 30 درصد افزایش یابد، جذابیت نه تنها بازار سهام بلکه کلی‌تر جذابیت بخش تولید کاهش می‌یابد. در روزهای گذشته خبرهای ضد و نقیضی مبنی بر حذف و انتشار اوراق گام منتشر شده بود، گرچه این خبر روز بعد تکذیب شد اما همین شایعه حذف اوراق گام، باعث تحرک بازار شد.

عرضه خودرو در بورس کالا
عامل دیگری که جو کلی این روزهای بورس تهران را دستخوش تغییراتی کرده است عرضه خودرو در بورس کالا است. گرچه شایعاتی وجود دارد که در سیستم فعلی که عرضه کالا از سمت خودرو فقط در سامانه لاتاری خودرو صورت می‌پذیرد، کارخانه خود در بازار آزاد و با قیمت بازار به عرضه خودرو می‌پردازد، بازهم عرضه خودرو در بورس کالا اتفاق ویژه‌ای به شمار می‌رود. چرا که تنها در این صورت است که نرخ بالاتر فروش در صورت‌های مالی شرکت می‌نشیند.

این اتفاق یعنی فروش خودرو با نرخی نزدیک به بازار آزاد باعث افزایش چشمگیر سوددهی شرکت و تبعا سود سهامداران از این موضوع خواهد شد. عرضه خودرو در بورس کالا در کنار انتشار اوراق سلف موازی خودرو در بازار سرمایه به کاهش زیان انباشته دو غول خودروسازی کشور و همچنین کاهش بدهی 20 هزار میلیاردی تولیدکنندگان خودرو به صنعت قطعات خودرو کمک خواهد کرد.

انتظارات بورس تهران از برجام
در سال رقم خوردن توافق برجام، گروه خودرو با رشد فوق‌العاده 200 تا 230 درصدی پیشتاز صنایع دیگر بود. امسال هم انتظارات مبنی بر تکرار چنین رشدی برای گروه خودرو با تحقق برجام بود که با اتفاقات حال حاضر، غیر محتمل به نظر می‌رسد.

باید دید پس از جام جهانی دیدگاه دو طرف چگونه خواهد بود؛ در حال حاضر طرف آمریکایی با داشتن نقاط قوتی نظیر ذخایر استراتژیک نفتی و همچنین توافق برای وارد کردن نفت ونزوئلا به بازار جهانی نفت و ایران با داشتن نقطه قوتی نظیر افزایش قیمت انرژی در صورت اتفاق افتادن زمستان سخت در اروپا باید به مذاکره بنشینند.

نرخ جهانی کامودیتی‌ها
با توجه به کاهش نرخ بیکاری و افزایش رونق در بازار کار آمریکا، دست فدرال رزرو برای کاهش شیب بالا بردن نرخ بهره باز گذاشته شده است. این خبر خوبی برای شاخص دلار به شمار می‌رود. اگر با توجه به جریانات اخیر در چین یعنی سیاست‌های سختگیرانه جلوگیری از اپیدمی و اعتراضات مردمی، بخش تقاضا در بازار این کشور کاهش پیدا نمی‌کرد، محدوده‌های جدید کامودیتی‌ها پس از رشد، محدوده‌های پایدارتری برای تفسیر در آینده بودند.

بنابراین به نظر می‌رسد پالایشی‌ها و حتی پتروشیمی‌ها بازده مورد انتظار در یک سال خود را داده‌اند و اینکه انتظار داشته باشیم بیش از این رشد کنند شاید کمی خوشبینانه به نظر برسد. البته این لزوما به معنای ریزش قیمت نیست بلکه ممکن است باعث درجا زدن قیمت برای ماه‌های آینده شود./

https://www.asianews.ir/u/8oj
اخبار مرتبط
پس از آغاز نوسانات افزایشی نرخ ارز در هفته‌های گذشته بانک مرکزی اقدامات جدیدی را در جهت حفظ ارزش پول ملی انجام داد و در نخستین واکنش بازار‌ساز به افزایش قیمت ارز، لیست بنگاه‌های خرید و فروش ارز توافقی، منتشر شد.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: تلاش می شود تا مرحله نخست سود سهام در پایان آذر ماه یا ابتدای دی ماه به حساب سهامداران واریز شود.
در حالی که قیمت طلا و سکه با نوسانات روزهای گذشته خداحافظی کرده و اندکی آرام گرفته است، قیمت دلار همچنان سر به گران شدن دارد.
روز گذشته قیمت سکه طلا ضرب امامی در معاملات بازار تهران از مرز کانال 17 میلیون تومانی عبور کرد که به عقیده بسیاری از کارشناسان اقتصادی در اثر سیاست‌های ایجاد شده از سوی نهاد بازار‌ساز در جهت جلوگیری از نوسانات نرخ ارز، عده‌ای از معامله‌گران به خرید و فروش سکه روی آورده‌اند.
بسیاری از کارشناسان معتقدند که محرک اصلی آغاز صعود بزرگ بازار سرمایه نرخ تورم و جهش قیمت ارز (کاهش ارزش پول ملی) بوده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید