صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۱۱ آذر ۱۴۰۱ / ۱۹:۳۴
کد خبر: 12524
گزارشگر: 213
۱۴۹
۰
۰
۲
دیدگاه کارشناس اقتصادی درباره توزیع کالابرگ

کوپن توزیع نکنید!

کوپن توزیع نکنید!
در حالی اجرای آزمایشی طرح کالابرگ در استان هرمزگان آغاز شده است که به اعتقاد برخی از کارشناسان، دولت بهتر به جای تمرکز روی چنین طرح‌هایی، روی تورم و رفع تحریم‌ها تمرکز داشته باشد.
به گزارش آسیانیوز، یک کارشناس بازار کار اعتقاد دارد: دولت به جای تمرکز روی اجرای طرح کالابرگ و کوپن، بهتر است روی رفع تحریم‌ها و مهار تورم برنامه‌ریزی داشته باشیم.

به نقل از خبرآنلاین، در حالی اجرای آزمایشی طرح کالابرگ در استان هرمزگان آغاز شده است که به اعتقاد برخی از کارشناسان، دولت بهتر به جای تمرکز روی چنین طرح‌هایی، روی تورم و رفع تحریم‌ها تمرکز داشته باشد.

براساس اعلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طرح کالابرگ الکترونیکی به صورت آزمایشی در استان هرمزگان شروع شده و بازتاب خوبی از آن گرفته شد.

به گفته صولت مرتضوی، به محض اینکه بستر آن فراهم شود، طرح کالابرگ الکترونیکی را به صورت آزمایشی اجرا می‌کنیم.

وی در عین حال اعلام کرد: استفاده از کالابرگ اختیاری است یعنی کسانی که خواستند می‌توانند از کالابرگ و کسانی که مایل نبودند، می‌توانند از مبلغ نقدی آن استفاده کنند.

گفتنی است سازوکار اجرای این طرح این است که کارت الکترونیکی افراد معادل مبلغ یارانه شارژ می‌شود و افراد در یک بازه زمانی مشخص مختار هستند با این کارت، پروتئین خرید کنند یا اینکه زمانی که یارانه به حساب افراد واریز می‌شود، پول آن را برداشت کنند.

اصل یارانه‌ها و کوپن محل تردید است

در همین رابطه، حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره طرح کالابرگ گفت: صحبت درباره تخصیص یارانه‌هاست. یارانه‌ها به طور معمول یا نقدی یا غیرنقدی است.

وی افزود: ما شاید کار کارشناسی دقیق و درستی را در خصوص یارانه‌ها در کشور انجام ندادیم و همیشه به دلایلی از دوران جنگ یاد می‌کنیم که ارائه کوپن روش موفقی بوده است.

این کارشناس بازار کار تصریح کرد: درست است که آن زمان در شرایط سختی قرار داشتیم که کوپن‌ها توزیع ارزان عمومی مردم را به نسبتی که بتواند شرایط را برای مردم به لحاظ حداقل معیشت تامین کند، موفق بود. اما توجه کنید که شرایط متفاوت است.

حاج‌اسماعیلی عنوان کرد: آن زمان نیازها و شرایط مردم و رویکردهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مردم کاملا با این دوره یا حداقل دو دهه اخیر متفاوت بود.

وی تاکید کرد: این‌که فکر کنیم اگر یارانه‌ها را در قالب کوپن به مردم ارائه کنیم‌، حتما موفق‌تر خواهد بود، محل تردید است.

این کارشناس بازار کار با بیان این‌که من فکر می‌کنم اصل یارانه‌ها به دلیل شرایط خاص اقتصادی محل تردید است، گفت: باید قبول کنیم که یارانه در کشور ما طی ۱۰، ۱۵ سالی که اجرا شده، ناموفق بوده است.

حاج‌اسماعیلی افزود: شرایط اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی حاکم بر کشور که این روزها شاید خیلی نمود جدی‌تری در کشور دارد، نشان می‌دهد که مردم شرایط سختی دارند و این روش‌ها موفق نبوده است.

وی عنوان کرد: اگر ما خیلی دقیق بخواهیم به نگاه‌ها و نظرات کارشناسی از ابعاد مختلف در خصوص اعتراضات و انتقادات دو ماهه اخیر به خصوص توجه کنیم، می‌بینیم که عامل اصلی مشکلات کشور و نارضایتی مردم، جنبه‌های اقتصادی دارد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: این نشان می‌دهد که حمایت‌ها و به خصوص پرداخت سوبسیدها و یارانه‌ها کاملا ناموفق بوده و نتوانسته مشکلات مردم را حل کند.

این کارشناس بازار کار تصریح کرد: بر این اساس، من تاکید دارم که یارانه‌ها با همه گستردگی‌ای که در کشور دارد، اقدامی عوام‌گرایانه در اقتصاد ایران است و از همان ابتدا هم با همین رویکرد عوام‌گرایانه در ایران اجرا شد. الان هم متاسفانه برخی از مدیران بر همین طبل و شیپور می‌دمند و این روش ناموفق را ادامه می‌دهند.

حاج‌اسماعیلی خاطرنشان کرد: به نظر من به جای تمرکز روی پرداخت یارانه‌ها و توسعه کمی آنها، روی رفع تحریم‌ها و مهار تورم برنامه‌ریزی داشته باشیم./
https://www.asianews.ir/u/8or
اخبار مرتبط
رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: تلاش می شود تا مرحله نخست سود سهام در پایان آذر ماه یا ابتدای دی ماه به حساب سهامداران واریز شود.
در حالی که تعاون و رفاه اجتماعی سامانه اجرای طرح کالا برگ الکترونیک را ایجاد کرده است، وضعیت پرداخت یارانه نقدی قابل توجه به نظر می رسد.
در حالی که یارانه نقدی ۴۰۰ هزار تومانی برای گروهی از دهک ها واریز خواهد شد، ثبت‌نام دوباره افراد جامانده یارانه ها و انصرافی‌های قبل، توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و از طریق درگاه my.gov.ir صورت می‌پذیرد.
قرار بود طرح کالابرگ از شهریور اجرا شود، اما به دلیل عدم آماده شدن زیرساخت‌ها، رئیس سازمان برنامه و بودجه از اصلاح و تداوم میزان یارانه نقدی خبر داده است.
در ادامه اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی دولت، روز گذشته وزارت رفاه از سامانه جدیدی رونمایی کرد که به بازبینی دهک‌بندی خانوار مربوط می‌شود؛ در همین حال سرپرستان خانواری که رقم آخر کد ملی آنها عدد زوج است در روز‌های زوج و سرپرستان خانواری که رقم آخر کد ملی آنها عدد فرد است، در روز‌های فرد به وبگاه hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنند.
در حالی که حذف ارز ترجیحی در ماه‌های گذشته موجب افزایش افسارگسیخته قیمت کالاهای اساسی در ایران شده است و معین‌الدین سعیدی، نماینده مجلس، اواخر اردیبهشت از تورم ۴۰۰ درصدی برخی کالاهای اساسی خبر داده است، طرح کالابرگ الکترونیکی از مهرماه به شکل «پایلوت» اجرا می‌شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید