صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۴ آذر ۱۴۰۱ / ۰۷:۱۶
کد خبر: 12559
گزارشگر: 213
۷۳۷
۰
۰
۳
آخرین وضعیت یوزپلنگ های توران از زبان معاون محیط زیست طبیعی

تولد توله‌ یوزها؛ بحران کشور بی امکانات و در حال توسعه!

تولد توله‌ یوزها؛ بحران کشور بی امکانات و در حال توسعه!
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست درباره به آخرین وضعیت دو توله یوز کشف شده در توران و احتمال انتقال آن‌ها به تهران گفت: این اتفاق در حیات وحش و طبیعت کشوری که درحال توسعه است، اعتبارات و امکانات آن برای حفاظت کشور ضعیف است و فرهنگ‌سازی کافی درباره حفاظت از تنوع زیستی آن انجام نشده، رخ می‌دهد.

به گزارش آسیانیوز،شنبه( ۱۲ آذرماه) معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از انتقال دو قلاده توله یوز مجموعه حفاظت شده توران به پاسگاه محیط بانی برای حفظ جان آن‌ها خبر داد. او زایمان یوز در نیمه دوم پاییز در طبیعت توران را پدیده ای نادر توصیف کرده بود.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به آخرین وضعیت دو توله یوز کشف شده در توران و احتمال انتقال آن‌ها به تهران گفت: این اتفاق در حیات وحش و طبیعت کشوری که درحال توسعه است، اعتبارات و امکانات آن برای حفاظت کشور ضعیف است و فرهنگ‌سازی کافی درباره حفاظت از تنوع زیستی آن انجام نشده، رخ می‌دهد.

حسن اکبری در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت دو توله یوز پیدا شده از یک چوپان در توران اظهار کرد: حال توله یوزها خوب است و فعلا مشکل خاصی ندارند البته چون تازه از مادر جدا شده‌اند و تغذیه‌ آن‌ها از شیر مادر بوده است، هنوز به شیرخشک عادت نکرده‌اند و کمی سخت شیر می‌خورند اما به‌صورت کلی می‌توان گفت شرایط خوب و قابل قبولی دارند.

اکبری در پاسخ به سوال ایسنا که آیا این دو توله یوز نیز مانند «پیروز» - توله یوز در اسارت - با شیرخشک‌های موجود سازگار نیستند، توضیح داد: «پیروز» با هیچ کدام از شیرخشک‌ها سازگاری نداشت حتی زمانی که دکتر کالدول - دامپزشک یوزهای آفریقایی- شیرخشک مناسبی با ترکیبات مخصوص یوزپلنگ را با تجربه طولانی که در امر حفاظت از یوزپلنگ دارد، تهیه کرد و از آفریقای جنوبی آورد، باز هم برای «پیروز» به.طور کامل مناسب و با آن سازگار نبود. در مورد این دو توله هنوز نمی‌دانیم چه خواهد شد و باید کمی زمان بگذرد تا ببینیم به شیرخشک عادت می‌کنند و با آن کنار می‌آیند یا آن‌ها نیز با مشکلات «پیروز» مواجه خواهند شد؟

وی ادامه داد: برای تغذیه این دو توله یوز و چگونگی شیر خشک آن‌ها به با همکارانمان، دامپزشکان معتمد و پیتر کالدول نیز مشورت می‌کنیم. دکتر کالدول در جریان این موضوع است و به ما مشورت‌هایی را نیز می‌دهد. در تلاشیم تا این دو توله شرایط مناسب‌تر با وزن و رشد مناسبی را پیدا کنند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست درباره شیرخشک فعلی مصرفی آن‌ها گفت: اکنون در حال مصرف آخرین شیرخشک «پیروز» - که دکتر کالدول با ترکیبات مناسب یوزپلنگ از آفریقای جنوبی آورد - هستند. شیرخشک‌های دیگری نیز داریم اما فعلا همین شیر خشک را امتحان کرده‌ایم.

دو توله یوز به تهران منتقل می‌شوند؟

وی درباره انتقال این دو توله به تهران و حضورشان در کنار «پیروز» توضیح داد: قصد داریم این دو توله را از توران خارج کنیم و به شهری که امکانات دامپزشکی و درمانی در آن فراهم و دسترسی‌ نیز به آن راحت‌تر است، منتقل کنیم. با این کار مزاحمت این توله‌ها برای همکاران ما در توران که به کار حفاظت مشغول هستند کم خواهد شد علاوه بر آن دسترسی به امکانات درمانی در صورت نیاز به رسیدگی فراهم‌ خواهد بود.

اکبری ادامه داد: هنوز درباره مکان دقیق انتقال آن‌ها تصمیم نگرفته‌ایم. همکاران ما باتوجه به بحث‌های فنی موجود درحال بررسی به منظور انتخاب بهترین مکان هستند. ترجیح ما به حضور آن‌ها در تهران است چراکه از نظر امکانات تکمیل‌تر است اما همکاران در سمنان نیز پیشنهاداتی ارائه کردند که در دست بررسی است. در هر حال قطعا فضای مناسبی برای آن‌ها در پارک پردیسان تهران یا سمنان آماده خواهیم کرد تا فعلا مستقر شوند چراکه این دو توله مانند بچگی‌های «پیروز» به مراقبت دائمی نیاز دارند.

اقدامی برای بررسی سلامت توله یوزها شده است؟

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست درباره بررسی‌ و انجام آزمایشات خاص روی این دو توله اظهار کرد: هنوز نیاز به آزمایش خاصی ندارند چون هوای توران بسیار سرد بود و مادر آن‌ها نیز برنگشت برای جلوگیری از تلف شدنشان آن‌ها را به پاسگاه انتقال دادیم اما فعلا مشکل خاصی ندارند که نیاز به آزمایش باشد.

توله یوزها زنده می‌مانند؟

وی ضمن اشاره به میزان احتمال زنده ماندن این دو توله با توجه به شرایط کنونی آن‌ها گفت: اکنون سن آن‌ها کمتر از یک ماه و حدود سه هفته است چون در این مدت شیر مادر خورده‌اند، ایمنی بدن آن‌ها به نسبت «پیروز » مناسب‌تر است. دلیل خاصی برای از دست دادن این دو توله نمی‌بینیم اما به هر حال امکان دارد حادثه غیر قابل پیش بینی رخ دهد که امیدواریم چنین نباشد.

یوز مادر چه شد؟

اکبری درباره پیدا نشدن یوز مادر گفت: ما منطقه را بسیار جست و جو کردیم اما به نظر می‌رسد یوز مادر برنمی‌گردد همچنین علت فاصله گرفتن یوز مادر از توله‌ها هنوز خیلی روشن نیست.

ماجرای چوپان و اظهاراتش

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست به دریافت کامل اظهارات از چوپان اشاره کرد و توضیح داد: پیگیر بررسی این موضوع هستیم اما شواهد و قرائن به دست آمده نشان‌دهنده این است که صحبت‌های چوپان با واقعیت خیلی فاصله ندارد و ممکن است واقعا توله‌ها از یوز مادر جدا مانده بودند که چوپان مجبور به انتقال آن‌ها شده است. از طرفی اطلاع‌رسانی او به محیط زیست اقدام خوبی بوده است چراکه اگر دیرتر اطلاع داده بود توله‌ها حتما از بین رفته بودند.

اکبری درباره مدت زمان ماندن توله یوزها در خانه چوپان گفت: بنابر اظهارات او تنها یک شب را توله یوزها در منزل او گذرانده‌اند و او فردا صبح به همکاران محیط زیست اطلاع داده است. ظاهرا یک مرتبه نیز شیر گوسفند به آن‌ها داده که البته بعید می‌دانم خیلی از آن خورده باشند.

وی به علت برداشتن توله یوزها توسط چوپان اشاره کرد و گفت: به گفته او از کنار چشمه‌ای که پوشش اطراف آن بیشه‌زار است عبور می‌کرده که متوجه سروصدایی می‌شود. پس از نزدیک شدن دو توله یوز را مشاهده می‌کند که مادرشان نزدیک‌شان نبوده و می‌گوید ترسیده که سگ یا حیوان درنده دیگری توله‌ها را از بین ببرد، به همین دلیل آن‌ها را با خود به خانه برده است.

آیا رخ دادن چنین پدیده‌ای طبیعی است؟

وی درباره اتفاق رخ داده برای توله یوزها تاکید کرد: این اتفاق در حیات وحش و طبیعت کشوری که درحال توسعه است، اعتبارات و امکانات آن برای حفاظت کشور ضعیف است و فرهنگ‌سازی کافی درباره حفاظت از تنوع زیستی آن انجام نشده رخ می‌دهد.

اکبری در پایان گفت: افراد دلسوز در راستای فرهنگ‌سازی، تصمیم‌سازان در جهت پیشگیری از تخریب زیستگاه‌ها، دستگاه‌های متولی در جهت تامین اعتبار و کسانی که در قالب مسئولیت‌های اجتماعی می‌توانند یک قدم برای حفاظت از طبیعت کشور بردارند باید به ما کمک کنند. همه باید پای کار آیند تا طبیعت کشور حفظ شود، در غیر این صورت با شرایط فعلی سازمان حفاظت محیط زیست و این تعداد نیرو و امکانات واقعا توفیق چندانی حاصل نخواهد شد./


https://www.asianews.ir/u/8pp
اخبار مرتبط
یک ویدیوی تکان دهنده که برگرفته از مستند قدیمی آمریکایی درباره حجم فراوان آب در دریاچه ارومیه است، اخیرا به بهانه خشک شدن این دریاچه مهم بازنشر می شود.
در حالی که فرماندار بندرانزلی خبر داده که در پی آتش‌سوزی اخیر در تالاب انزلی شمال و هورالعظیم در جنوب چند مظنون شناسایی و دستگیر شده‌اند، مقامات محلی بارها این آتش‌سوزی‌ها را «عمدی» و با هدف «تصرف اراضی منطقه» اعلام کرده‌اند.
همچنانکه گزارش های متعدد محیط زیستی ایران در سال های اخیر، از احتمال بیابانی شدن و خشکسالی وسیع در بخش های بسیاری از مناطق کشور حکایت کرده اند، رسانه‌ها از نارضایتی مردم همدان و شهرکرد نسبت به عدم پای‌بندی دولت به جدول زمان‌بندی مدیریت آب خبر داده‌اند.
به دنبال پیشینه نامه نگاری های سازمان هایی از قبیل محیط زیست و اجرای احکام قوه قضائیه و درج گزارش های «آسیانیوز» در خصوص غیر قانونی بودن خلع ید محوطه گردشگری چالدره، این منطقه در نهایت توسط اداره منابع طبیعی غرب مازندران تسخیر و سرمایه‌گذار این مجموعه گردشگری خلع ید شد.
ایران با توجه به قرار گرفتن در کمربند خشک جهانی، تغییر پذیری شدید اقلیمی، بارش تنها معادل یک سوم متوسط جهانی، خشکسالی‌های متعدد، مصرف بالای آب و محدودیت‌هایی از این قبیل، به تنوع کشت محصولات غذایی و کشاورزی به روش‌های متنوع نیاز دارد.
یک متخصص منابع آب و خاک از سانسور آمار سدها پس از سیل سال ۱۳۹۸ خبر داد و نوشت که سدهای ایران به دلیل لایروبی نشدن پایین دست و مدیریت نامناسب رهاسازی آب، نمی توانند سیل را مهار کنند!
در حالی که در دهه های اخیر بحران مدیریت آب و مشکلات محیط زیست، به اساسی ترین دغدغه های اقتصادی، انسانی و اجتماعی کشورمان بدل گشته، قطعنامه «حق برخورداری از محیط زیست سالم و پایدار» با رای ممتنع ایران مواجه شده است!
این روزها با توجه به گزارش ها و ویدیوهای وایرال شده درباره آسیب رساندن افراد به محیط زیست و کشتار حیوانات و با اشاره به کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب سال ۱۳۹۹ و جایگزین کردن مجازات های دیگر در این باب، این ایده که فرد آسیب زننده به حیوان(مانند افرادی که سگ ها را شکنجه می کنند یا می کشند) در مراکز نگهداری حیوانات به صورت رایگان به صورت دو یا یک سال کار کند، اتفاق جالبی است.
هم‌زمان با هشدارباش سیل و تداوم بارش‌ها در نقاط مختلف ایران در روز جمعه هفتم مرداد ماه، سرپرست مدیریت بحران استانداری مازندران از کشته و مفقود شدن شماری «تبعه خارجی» در سیلاب چالوس خبر داد.
در حالی که از تعداد کشته ها و مفقودان سیل استان تهران و نقاط دیگر اخبار دقیقی ارائه نمی شود، محسن منصوری، استاندار تهران، درباره سیل شب گذشته در شهرستان فیروزکوه گفت: دیروز بعد از ظهر سیل دامنه جنوبی البرز و شهرستان‌هایی مثل فیروزکوه را درنوردید و خسارت‌های فراوانی در این شهرستان‌ها برجای گذاشت.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید