صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۶ آذر ۱۴۰۱ / ۲۱:۵۲
کد خبر: 12593
گزارشگر: 213
۵۰۹
۰
۰
۲
علت اختلال عاطفی با تغییر فصل ها

مهم ترین نشانه «افسردگی فصلی»

مهم ترین نشانه «افسردگی فصلی»
در حالی که برخی از تغییر فصل لذت می‌برند، میلیون‌ها نفر در طول ماه‌های زمستان نوعی افسردگی را تجربه می‌کنند که به عنوان «اختلال عاطفی» فصلی شناخته می‌شود.

به گزارش آسیانیوز، رکنا، زمستان در راه است. برگ‌ها ریخته‌اند، دما در حال کاهش است و در روز نور کمتری برای شادابی روحیه ما وجود دارد.

در حالی که برخی از تغییر فصل لذت می‌برند، میلیون‌ها نفر در طول ماه‌های زمستان نوعی افسردگی را تجربه می‌کنند که به عنوان اختلال عاطفی فصلی شناخته می‌شود.

«تئا گالاگر»، استادیار بالینی در بخش روانپزشکی دانشگاه نیویورک می‌گوید: «این شرایط می‌تواند درست شبیه افسردگی معمولی باشد. تنها تفاوت این است که شروع این افسردگی با فصول هماهنگ است. معمولاً در پاییز و زمستان زمانی که نور کمتر، فعالیت کمتر، دمای سردتر و تغییر در برنامه ریزی ها وجود دارد شروع می‌شود. و سپس در بهار از بین می‌رود، اما می‌تواند هر سال تقریباً در همان زمان بازگردد.»

به گفته محققان، اگر فردی علائم افسردگی اساسی را که به صورت فصلی برای حداقل دو سال متوالی رخ می‌دهد، تجربه کند، ممکن است به افسردگی فصلی مبتلا شود. علائم ممکن است شامل خوابیدن یا خوردن بیش از حد، کناره گیری از ارتباطات اجتماعی، احساس افسردگی تقریباً روزانه، احساس ناامیدی یا بی ارزشی، عدم توانایی در تمرکز و نداشتن انرژی باشد.

رکنا نوشت مشخص نیست که چه چیزی باعث افسردگی فصلی می‌شود، اگرچه برخی مطالعات نشان می‌دهد افرادی که افسردگی فصلی را تجربه می‌کنند ممکن است در تنظیم سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی که به تنظیم خلق و خو کمک می‌کند و تحت تاثیر قرارگیری در معرض نور خورشید است، مشکل داشته باشند. مطالعات دیگر نشان می‌دهد که افراد مبتلا به افسردگی فصلی بیش از حد هورمون ملاتونین تولید می‌کنند که می‌تواند باعث افزایش خواب آلودگی شود.

ملاتونین و سروتونین هر دو با نحوه مدیریت چرخه‌های شبانه روزی بدن مرتبط هستند. وقتی میزان این دو از تعادل خارج شود، سازگاری با تغییرات فصلی در طول روز برای افراد سخت‌تر می‌شود. ویتامین D که باعث افزایش فعالیت سروتونین می‌شود و در هنگام قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید تولید می‌شود نیز ممکن است نقش داشته باشد.

فارغ از اینکه چه چیزی باعث افسردگی می‌شود، متخصصان می‌گویند آنچه واضح است این است که علائم افسردگی با نزدیک شدن به فصل زمستان افزایش می‌یابد و با آمدن بهار کاهش می‌یابد.

همچنین به گفته برخی کارشناسان تمامی افرادی که دچار افسردگی فصلی می‌شوند ضرورتاً مبتلا به اختلال افسردگی نیستند، ممکن است درصد کمی از افرادی که به یک باره با تغییر فصل دچار اضطراب و افسردگی می‌شوند به درمان‌های مداخله‌ای نیاز داشته باشند./

https://www.asianews.ir/u/8qm
اخبار مرتبط
تا پیش از دهه هفتاد، زوج‌های خیالی در فیلم‌ها یا سریال‌های تلویزیونی تقریبا همیشه در تختخواب‌های تک‌نفره بزرگ جداگانه می‌خوابیدند، نه در یک تخت دونفره؛ در حالی که برخی روانشناسان به دلایل زیادی توصیه متفاوتی در این باره دارند.
هر قدر هم که کسی در پنهان کاری ماهر باشد، نشانه های کوچکی هست که می تواند خیانتکاری او را لو دهد.
احساس خستگی در بسیاری از افراد دلایلی دارد و راهکارهایی که می توان با آن مقابله کرد.
قانون ۳۳۳ براساس تازه ترین یافته های روانشناسی روشی غیررسمی برای مقابله با ناآرامی ها است.
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که استفاده از ردیاب تناسب اندام (fitness tracker)، افراد را ترغیب می‌کند که هر روز ۴۰ دقیقه بیشتر راه بروند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید