صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۲ آذر ۱۴۰۱ / ۰۲:۴۴
کد خبر: 12652
گزارشگر: 213
۳۰۵
۰
۰
۱
عواملی که بر قیمت طلا تاثیرگذارند

آینده سکه چه می شود؟

آینده سکه چه می شود؟
به گفته کارشناسان، احتمال باقی ماندن تحریم های اقتصادی، موجب افزایش سطح انتظارات تورمی در جامعه شده که در نتیجه، افراد با هدف در امان نگه داشتن ارزش دارایی‌های خود در برابر تورم اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار‌هایی مانند سکه و ارز می‌کنند.

به گزارش آسیانیوز، شاخص بازدهی سکه طلا از ابتدای آذر تا روز دوشنبه بیست‌ویکم به رقم ۵۵/ ۱۲ درصد رسید. به عقیده بسیاری از کارشناسان اقتصادی بازار تهران رشد ۱۲درصدی نرخ سکه در بازه زمانی ۲۱ روز اخیر، سیگنال قابل توجهی به معامله‌گران جهت ورود به این بازار است.

از سوی دیگر کم‌رنگ شدن احتمال رفع تحریم‌های اقتصادی نیز موجب افزایش سطح انتظارات تورمی در جامعه شده که در نتیجه این انتظارات، افراد با هدف در امان نگه داشتن ارزش دارایی‌های خود در برابر موج تورمی اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار‌هایی مانند سکه و ارز می‌کنند.

انتظارات جدید در بازار سکه
دنیای اقتصاد نوشت به عقیده تحلیلگران موارد ذکر شده تنها دلایل افزایش نرخ سکه نبوده و عوامل اقتصادی مانند رشد نرخ تورم و پایه پولی کشور را نیز می‌توان به عنوان دیگر فشار‌های افزایشی موجود در بازار دانست.

در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات روز گذشته با حدود ۲۹۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز یکشنبه به رقم ۱۸ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان رسید.

از سوی دیگر نرخ اسکناس آمریکایی در معاملات بازار متشکل ارزی نیز در روز گذشته افزایشی بود و با حدود ۲ پله رشد به میانه‌های نیمه نخست کانال ۳۵ هزار تومانی رسید.

تداوم رشد قیمت دلار در بازار متشکل
دیروز دوشنبه ۲۱ آذر ماه روند نرخ دلار در معاملات بازار متشکل ارزی کشور افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی نخستین معاملات صبح روز گذشته خود را با حدود ۳۰۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز یکشنبه در نیمه کانال ۳۵ هزار تومان آغاز کرد.

اما با گذشت چند ساعت از معاملات بازار قیمت این ارز دچار تعدیل نرخ شد و در نهایت با حدود ۲۱۶ تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۳۵ هزار و ۴۰۶ تومان به فعالیت روزانه خود پایان بخشید.

گفتنی است كه بر اساس بررسی‌های به عمل آمده از سامانه اینترنتی رسمی بازار متشکل، مشاهده می‌شود که حجم معاملات دلاری در روز گذشته افزایش چشمگیری داشته و در محدوده ۲۳ میلیون دلار ثبت شده است که این رقم نسبت به میانگین معاملات دلاری در روز‌های هفته گذشته افزایش حدود ۷ تا ۸ میلیون دلاری داشته است.

رشد عجیب قیمت سکه در آذر ماه
روند قیمت سکه در روز‌های گذشته شیب افزایشی قابل توجهی به خود گرفته و بر اساس محاسبات به عمل آمده طی ۲۱ روز گذشته از آذر ماه حدود ۵۵/ ۱۲ درصد رشد را تجربه کرده است.

کارشناسان بازار عواملی چون انتظارات تورمی ناشی از کم رنگ شدن احتمال لغو تحریم‌های اقتصادی، رشد نرخ جهانی اونس طلا، سطح بالای نرخ تورم و پایه پولی کشور و کوچ معامله‌گران ارزی به بازار سکه را از جمله عوامل موثر بر رشد قیمت سکه می‌دانند.

روز گذشته نیز نرخ هر قطعه سکه طلا ضرب امامی با حدود ۳ پله افزایش نسبت به نرخ روز یکشنبه در رقم ۱۸ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان از حرکت ایستاد./

https://www.asianews.ir/u/8s7
اخبار مرتبط
امروز و در ادامه نوسانات شدید بازار طلا، در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک میلیون و ۶۴۱ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۸ میلیون و ۵۰ هزار تومان شده است.
شنبه آینده (۱۹ آذر) ۲۱۰۰ دستگاه پژو ۲۰۷ و تارا دستی و اتوماتیک در بورس کالا عرضه می شود که از این تعداد ۱۶۰۰ دستگاه پژو ۲۰۷ و ۵۰۰ دستگاه تارا است.
شامخ کل اقتصاد در آبان‌ماه رکود اقتصادی در کشور را نشان می‌دهد؛ در این ماه، شامخ کل اقتصاد با کاهش 8/ 2 واحدی نسبت به مهرماه، به 39/ 47واحد رسید؛ در حالی که رکود در بخش‌‌‌های ساختمان، کشاورزی و خدمات، رکود پاییزی شامخ اقتصاد را رقم زده‌‌‌اند.
بانک مرکزی در این 12 ماه زیر سایه اخبار برجام نشسته بود و هر گاه دلار عزم افزایش قیمت داشت، خبر پایان مذاکرات هسته‌ای را منتشر می‌کرد و گفته می شد توافق به زودی حاصل می‌شود.
در حالی که دلار خیز قیمتی دیگر برای گران شدن برمی دارد، بنا بر جدیدترین تصمیم بانک مرکزی، از امروز ۱۲ آذر ماه متقاضیان می‌توانند برای خرید ارز تا سقف ۶ هزار یورو به بانک‌های ملی ایران، سپه، تجارت، ملت و صادرات ایران مراجعه کنند.
اهالی بورس تهران از ابتدای پاییز در هر ماه شرایط متفاوتی از بازار را تجربه کردند؛ در حالی که مهرماه همراه با ریزش‌های ناامیدکننده و مداوم بازار گذشت.
پس از آغاز نوسانات افزایشی نرخ ارز در هفته‌های گذشته بانک مرکزی اقدامات جدیدی را در جهت حفظ ارزش پول ملی انجام داد و در نخستین واکنش بازار‌ساز به افزایش قیمت ارز، لیست بنگاه‌های خرید و فروش ارز توافقی، منتشر شد.
در حالی که قیمت طلا و سکه با نوسانات روزهای گذشته خداحافظی کرده و اندکی آرام گرفته است، قیمت دلار همچنان سر به گران شدن دارد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید