صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۷ آذر ۱۴۰۱ / ۱۴:۲۳
کد خبر: 12730
گزارشگر: 213
۴۸۰۰
۱
۰
۲
شرایط واریز تسهیلات مشاغل

جزئیات پرداخت وام مشاغل خانگی+مبلغ

جزئیات پرداخت وام مشاغل خانگی+مبلغ
در حالی که دارندگان مجوز کسب‌وکارهای خانگی می‌توانند وام 150 میلیون تومانی دریافت کنند؛ ولی کارفرمایان می‌توانند از وام 4 میلیاردی بهره بگیرند.

به گزارش آسیانیوز، معاون اشتغال وزیر کار از افزایش وام مشاغل خانگی خبر داد.

به گفته کریمی بیرانوند «در راستای حمایت از تولیدات خانگی و کسب‌و‌کارهای خرد و خانگی، سقف تسهیلات برای مشاغل مستقل را به ۱۵۰ میلیون تومان و برای مشاغل پشتیبان به ۴ میلیارد تومان افزایش داده‌ایم.»

این خبر به این معناست که دارندگان مجوز کسب‌وکارهای خانگی می‌توانند وام 150 میلیون تومانی دریافت کنند. اما کارفرمایان می‌توانند از وام 4 میلیاردی بهره بگیرند.

شرایط پرداخت وام مشاغل خانگی
نه این مقام مسئول و نه دیگران هنوز شرایط دقیق پرداخت وام مشاغل خانگی را اعلام نکرده‌اند. اما از اظهارات معاون وزیر می‌توان گفت وام مشاغل خانیگ به افرادی داده می‌شود که طرح اشتغال خانگی داشته باشند. اگر این وام تنها یک نفر را پوشش دهد، مبلغ آن 150 میلیون تومان است.

اما مبلغ وام برای برای مشاغل پشتیبان و افرادی که چند نفر را تحت پوشش خود قرار می‌دهند، تا سقف 4میلیارد تومان است.

این در حالی است که مبلغ وام مشاغل خانگی پیش از این برای مشاغل مستقل 100 میلیون و برای مشاغل پشتیبان، دو میلیارد تومان بوده است.

اما داشتن طرح اشتغال خانگی برای دریافت این وام کافی نیست و افراد باید مجوز مشاغل خانگی را هم دریافت کنند.

در صورت داشتن مجوز و کسب مجوزهای دیگر از مراجغ ذیصلاح افراد می‌توانند برای اشتغال زایی وام 150 میلیونی با ود چهار درصد دریافت کنند.

این نکته هم تنها اطلاعات ارائه شده در این زمینه است. چون نه مبلغ اقساط مشخص است و نه تعداد اقساط. معاون وزیر تنها از پرداخت این وام خبر داده است.

یک بام و دو هوای دولت
اما پرداخت وام 150 میلیونی برای مشاغل خانگی در حالی است که حدود سه ماه از فیتر اینترنت در ایران می‌گذارد و بر اساس آمارهای متعدد بین یک تا چهار میلیون شغل وابسته به اینستاگرام است و با فیارتینگ شدید این شبکه اجتماعی میزان از دست رفتن بخشی از این مشاغل یک نگرانی جدی است.

چندی پیش بود که تجارت‌نیوز در گزارشی به این مساله پرداخت که بسیاری از زنان سرپرست خانوار که از طریق اینستاگرام کسب درامد می‌کردند، مجددا به دست‌فروشی روی آورده‌اند.

زهرا نقوی، فعال در بخش توسعه کارآفرینی روستایی و مشاور طرح توانمندسازی اقتصاد زنان سرپرست خانوار می‌گوید: با محدودیت اینترنت خیلی از زنان سرپرست خانوار مجدد مجبور به دست‌فروشی شده‌اند. در سال‌های گذشته تمام تلاش ما این بوده که با استفاده از یک راه ارتباطی ثابت و پلتفرم‌های موجود که استفاده از آنها نیاز به تخصص خاصی نداشت و کار با آنها بسیار ساده بود، افراد روستایی و زنان سرپرست خانوار بتوانند کسب‌وکاری راه بیندازند و محصولات خود را بفروشند. اتفاقی که حالا افتاده روی آوردن مجدد به دست‌فروشی در میان این افراد است. آن هم در فضایی که چندان امنیت ندارد.»

بر همین اساس بسیاری معتقدند که دولت به جای پرداخت وام برای اشتغال‌زایی، مشاغل موجود را از بین نبرد و به کسب‌وکارهای موجود ضرر وارد نکند. چون پیش از این هم وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزیر ارتباطات از برخی مشوق‌ها برای کسب‌وکارهای تجاری خبر داده بودند که بیشتر به نوشداروی بعد از مرگ سهراب می‌ماند تا بسته حمایتی./

منبع: تجارت نیوز

https://www.asianews.ir/u/8ub
اخبار مرتبط
یزد - طی 8 ماهه سالجاری 34 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به طرحهای مشاغل خانگی در استان پرداخت شده است
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
علی سالمی
۱۴۰۱/۰۹/۲۸
5
0
0

ثبت نام وام


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید