صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۹ آذر ۱۴۰۱ / ۱۱:۰۱
کد خبر: 12758
گزارشگر: 213
۱۰۳۲
۰
۰
۱
اظهارات جدید رئیس سازمان امور مالیاتی

برای خرید و فروش رمزارزها باید مالیات بپردازیم؟

برای خرید و فروش رمزارزها باید مالیات بپردازیم؟
در حالی که خرید و فروش رمز ارزها در اغلب کشورها مشمول فرایند پرداخت مالیات نیست، رئیس سازمان امور مالیاتی در گفتگویی جدید قوانین مالیات جدیدی را در خصوص خرید و فروش رمزارزها اعلام کرده است.

به گزارش آسیانیوز، رئیس سازمان امور مالیاتی به تازگی از مشمول مالیات شدن معاملات رمزارزی خبر داده است. در ادامه این گزارش، به وضعیت دیگر کشورها از لحاظ مالیات بر رمزارز پرداخته خواهد شد.

داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی در گفتگویی جدید با خبرنگاران در حاشیه همایش پایانه‌های فروشگاهی، قوانین مالیات جدیدی را در رابطه با خرید و فروش رمزارزها اعلام کرد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در این باره گفت:« طبق آیین‌نامه‌ها و مصوبه‌های اجرایی فعلی، خرید و فروش رمزارزها در کشور رسمی نیست و غیرقانونی است، اما استخراج رمزارزها در کشور تابع مقررات و آیین‌نامه‌ها است. فارغ از اینکه تراکنش مالی انجام شده ناظر بر چه کالا و یا خدماتی است، مشمول مالیات هستند. هر نوع خرید و فروش اعم از رمزارز و غیررمزارز بر اساس نظارت بر درگاه‌های پرداخت، پایش می‌شوند و مشمول مالیات هستند.»

رئیس سازمان مالیات اعلام کرد که سال گذشته، درگاه‌ پرداختی توسط این نهاد شناسایی شده است که بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان واریز به حساب داشته است و مشخص شده است تراکنش‌ها مربوط به فعالیت رمزارزی بوده است.

مالیات رمزارز در آمریکا
در ایالات متحده آمریکا، طبق اعلام خدمات درآمد داخلی (IRS)، رمزارزها دارایی‌های دیجیتالی هستند که به عنوان ذخیره ارزش، واحد شمارش و وسیله مبادله استفاده می‌شوند و مشمول مالیات خواهند بود.

در صورتی که فرد سودی از خرید و فروش ارز دیجیتال بدست آورد، سود بدست آمده مشمول مالیات سود سرمایه‌ای خواهد شد. اگر کسب‌وکاری، رمزارزها را به عنوان وسیله پرداخت مورد پذیرش قرار دهد، مشمول مالیات کسب و کار‌ها خواهد شد. گفتنی است که نگهداری رمزارز (HODL) مشمول مالیات در آمریکا نیست.


مالیات رمزارز در کانادا
در کشور کانادا، خریداران و نگهدارندگان ارزهای دیجیتال نیازی به پرداخت مالیات ندارند. تنها در صورتی فرد مشمول مالیات سود سرمایه‌ای خواهد شد که سودی از فروش رمزارز بدست آورد و یا به فعالیت استخراج رمزارزها مشغول باشد.

مالیات رمزارز در ترکیه
در کشور ترکیه، تاکنون قانون مشخص مالیاتی برای خرید و فروش رمزارزها برای اشخاص حقیقی وضع نشده است. تنها صرافی‌ها و کسب‌و‌کار‌های فعال در این حوزه مشمول پرداخت نرخ مالیات موسسات که در حال حاضر ۲۰٪ است، می‌شوند.

مالیات رمزارز در انگلستان
در کشور انگلستان، هر فرد در صورت کسب سود بیش از ۱۲۳۰۰ پوند از فروش ارز‌های دیجیتال مشمول مالیات عایدی سرمایه‌ خواهد شد. سازمان مالیاتی دولت بریتانیا، ارز‌های دیجیتال را به عنوان شکلی از پول نمی‌پذیرد. همچنین، در صورتی که کسب‌و‌کاری از رمزارزها استفاده کند، مشمول مالیات بر درآمد و مالیات بیمه ملی نیز خواهد بود.

مالیات رمزارز در امارات متحده عربی
به دلیل اینکه در کشور امارات متحده عربی، مالیات بر درآمد و مالیات شرکتی وجود ندارد، نیازی به خوداظهاری درآمد در حوزه رمزارزها نیست و در این کشور، هر گونه فعالیت‌ رمزارزی از مالیات معاف است.

نقشه دریافت مالیات بر رمزارز
نقشه وضعیت مالیات بر رمزارز در کشورهای مختلف (منبع: Cryptocurrency Tax Info)


https://www.asianews.ir/u/8v3
اخبار مرتبط
رییس کمیته بانکداری ایالات متحده از کمیسیون بورس اوراق بهادار (SEC) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) خواست به سمت ممنوعیت ارزهای دیجیتال قدم بردارند.
چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل صرافی بایننس به‌دنبال خروج میلیارد‌ها دلار استیبل‌کوین از صرافی بایننس، اظهار نظرات و توصیه‌های جدیدی را برای فعالان بازار رمزارز ارائه کرده است.
شهروندان کشور ترکیه حدود ۴.۷ میلیون جستجو مرتبط با دنیای رمزارزها را به ثبت رسانده‌اند؛ در حالی که طبق تحقیق، این کشور از لحاظ جستجو درباره رمز ارز در رتبه دوم در جهان ایستاد.
کارشناسان معتقدند با نزدیک شدن به سال ۲۰۲۳، جامعه کریپتو در مورد محدوده قیمت پایین احتمالی حدس و گمان ارائه کرده است.
قیمت بیت کوین در روز جمعه و شنبه به 16958 دلار رسید؛ مساله ای که نشان می‌دهد بیت کوین همزمان با کاهش ارزش سهام در بازار وال استریت حمایت کلیدی خود را حفظ کرده است.
مسئله تاثیر رمزارزها بر تحریم یکی از موضوعاتی است که بعد از شروع جنگ میان روسیه و اوکراین، نگرانی بسیاری از دولتمردان جهان را برانگیخته است.
تنها دو مساله می تواند بیت کوین را زمین بزند !
بیت‌کوین، بزرگترین کوین بازار رمزارز، آخرین بار در روز شنبه با افت ۱٫۵ درصدی به ۱۹۹۴۶ دلار رسید. این عدد ۲۹۸ دلار کمتر از مقدار کندل نزولی قبلی آن است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید