صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲ دی ۱۴۰۱ / ۰۶:۳۵
کد خبر: 12785
گزارشگر: 213
۲۰۵
۰
۰
۳
آدام اسمیت؛ نویسنده کتاب «ثروت ملل»

رازهای زندگی پدر علم اقتصاد در جهان

رازهای زندگی پدر علم اقتصاد در جهان
آدام اسمیت فیلسوف اسکاتلندی؛ پیشروی اقتصاد سیاسی در جهان است که از او به عنوان نظریه‌ پردازان اصلی نظام سرمایه‌ داری مدرن یاد می شود؛ شگفتی ایده‌های او در کتابش؛ «ثروت ملل» آمده است.

به گزارش آسیانیوز، آدام اسمیت فیلسوفی اسکاتلندی بود که از او به عنوان پیشروی اقتصاد سیاسی یاد می‌شود. وی همچنین از نظریه‌ پردازان اصلی نظام سرمایه‌ داری مدرن به شمار می‌رود؛ اسمیت ایده‌های خود راجع به اقتصاد را در کتاب خود ( ثروت ملل) به تفصیل شرح داده است.

آدام اسمیت در سال ۱۷۲۳ در اسکاتلند در شهر کرک‌کالدی (Kirkcaldy) در نزدیکی ادینبورگ انگلستان دیده به جهان گشود.

پدر وی که مأمور بازرسی از گمرک بود، مدتی پس از تولد وی، دار فانی را وداع گفت و وظیفه ی سرپرستی آدام اسمیت را مادرش برعهده گرفت. وی در ۴ سالگی توسط کولی‌ها دزدیده شد؛ ولی با پیگیری‌های عمویش نجات یافت و به آغوش خانواده‌اش بازگشت.

او در دوران کودکی در بازی‌های کودکانه همسالان خود شرکت نمی‌کرد و عموماً در بیماری به‌سر می‌برد؛ تا اینکه دوران کودکیش را با مشقّت و بیماری پشت سر گذاشت و پس از گذراندن آموزش‌های اولیه در سن چهارده ‌‌سالگی وارد دانشگاه گلاسکو شد و به تحصیل فلسفه ی اخلاق پرداخت.

وی این دوره را تحت نظر فیلسوف بزرگ، فرانسوا هاچسن گذرانده و در سن هفده سالگی با مدرک فوق لیسانس فارغ‌ التحصیل شد؛ البته او در دوره ی سه ساله دانشگاه آکسفورد نیز شرکت داشته است. سپس اسمیت به شهر خود بازگشت و با تشکیل کلاس‌های آزاد به‌ مباحثی چون آیین‌های سیاسی، جامعه‌شناسی و اقتصاد، شهرت علمی خویش را تثبیت کرد.

او در سال ۱۷۵۱، به‌ سمت استادی دانشگاه گلاسکو منصوب شد و به‌ تدریس درس فلسفه اخلاق (که در آن به مباحث علوم اجتماعی مبادرت داشت) پرداخت.

او در سال ۱۷۵۹ اولین اثر عظیم علمیش را به‌ نام نظریه ی احساسات اخلاقی (که هیچ ربطی به علم اقتصاد ندارد) خلق نمود. وی در این کتاب که موضوع آن اخلاق است به اخلاق مسیحیت آن زمان حمله می‌کند و برمسائلی چون وعد و وعید برای جهان آخرت می‌تازد و در نظریه‌ اش فکر ضد فئودالی مساوی بودن کلیه انسان‌ها را به نمایش می‌گذارد. این کتاب پس ازقرن هیجدهم تقریباً از خاطره‌ها زدوده شد.

او در سال ۱۷۶۳ پس از دریافت یک پیشنهاد برای تدریس خصوصی برای (دوک بوکلو) که یکی از اشراف زمانه خود بود از دانشگاه استعفا داد و خانواده‌ی بوکلو را به‌ مدت سه سال در سفری در قاره اروپا همراهی کرد.

در طی این سفر بود که در کشور فرانسه، با چهره‌های سرشناس آن‌ روز مثل فرانسوا کنه، تورگو، ژان ژاک روسو و ولتر آشنا شد . وی پس از پایان مسافرت نگارش کتاب ثروت ملل را آغاز نمود. نگارش این کتاب که دوازده سال به ‌درازا کشید و در زمان حیاتش به‌زبان‌های دانمارکی، فرانسه، آلمانی، ایتالیایی و اسپانیایی ترجمه شد یک انقلاب علمی در جهان محسوب می‌شود.

آدام اسمیت هیچگاه ازدواج نکرد و تا جایی‌ که در تاریخ ثبت شده به ‌طور جدی با هیچ زنی ارتباط نداشته است. او تا شش سال مانده به پایان عمرش که زمان فوت مادرش بود، با مادرش زندگی می‌کرد. او با یکی از معاصران و دوستان صمیمی خود دیوید هیوم و بیشتر نخبگان زمانه خود، ارتباطات علمی داشت و در جلسات آنان شرکت می‌کرد.

او بالاخره در ۱۷ جولای ۱۷۹۰ دیده از جان فروبست و به ‌علت تأثیرات انقلاب فرانسه، مرگ او در چشم هیچکس مهم نیامد و او را در گوری که بر آن نوشته شده است “آدام اسمیت نویسنده ثروت ملل اینجا خفته است”، دفن کردند./

منبع: دورنمای اقتصاد
https://www.asianews.ir/u/8vu
اخبار مرتبط
دولت ژاپن در گزارش ماهانه خود برای ماه نوامبر، ارزیابی کلی از اقتصاد این کشور را منتشر و به بهبودی متوسط ​​اشاره کرد اما نسبت به خطرات ناشی از کندی اقتصاد جهانی و نوسانات بازار مالی هشدار داد.
کتاب «مبارزه با نابرابری» در خصوص بینش‌های عمیقی است برای کنشگرانی که تمایل دارند سیاست‌هایی برای بهبود وضع بشر در دنیای نابرابر امروز صورت‌بندی یا از چنین سیاست‌هایی حمایت کنند.
شرکت آرامکو، بانک های بزرگ بین المللی را برای مدیریت فهرست استخدام کرده است و این عرضه در بازار سهام می تواند تا یک میلیارد دلار افزایش یابد.
به گفته بیورن اندرسون، مدیر منطقه‌ای صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، وقتی به سیر بحران‌های بشردوستانه در آسیا و اقیانوسیه نگاه می‌کنیم، چراغ‌ها به رنگ قرمز چشمک می‌زنند؛ این بحران‌ها یک موضوع مشترک دارند: جمعیت‌ها با موانع بیشتری برای دسترسی به خدمات اولیه مواجه می شوند.
بنجامین فرانکلین معروف در سال در سال 1776 گفت: «ما باید همه با هم آویزان شویم، یا مطمئناً همه ما جداگانه آویزان خواهیم شد»؛ این در حالی است که با پیامدهای جنگ اوکراین که انسجام اروپا را تهدید می کند، هشدار فرانکلین اهمیت جدید و شدیدی پیدا کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید