صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین
نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۳ دی ۱۳۹۸ / ۱۷:۳۰
کد خبر: 1322
گزارشگر: 49
۵۹۴
۰
۰
۲

سه چالش مهم بخش کشاورزی ایران

کمبود آب، بهره وری پایین و ناپایداری منابع تولید سه چالش مهم بخش کشاورزی کشور ما است
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: کمبود آب، بهره وری پایین و ناپایداری منابع تولید سه چالش مهم بخش کشاورزی کشور ما است. عباس کشاورز در گردهمایی ملی مدیران ستادی و استانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه به طور کلی تا این لحظه از بخش کشاورزی در دنیا ٣ انتظار می‌رود، اظهار کرد: یکی از این انتظارات حفظ امنیت غذایی است که به جز در کشور هلند و لوکزامبرگ مسئله اصلی در تمام کشورها از جمله کشور ما است. انتظار دیگر از بخش کشاورزی حفاظت از منابع تولید است که در این مورد هم کشاورزان و هم دولت مسئول آن هستند.
کشاورز با تاکید بر اینکه در حفاظت از منابع تولید ما مکلف به توجه به محیط زیست نیز هستیم، افزود: سومین انتظار که عمدتا متوجه دولت است افزایش در آمد کشاورزان است. اگر در آمد کشاورزان بالا نرود امکان پس اندازه برای آن ها فراهم نمی شود و وقتی درآمد بالا نرود توسعه اتفاق نمی‌افتد. سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در ادامه سخنان خود چالش‌های بخش کشاورزی کشور را قابل مرتفع شدن دانست و گفت: کارشناسان بر این باورند که اگر چالش‌های یک بخش بیش از ٥ مورد باشد قابل حل نیست در حالی که بخش کشاورزی ما تنها با ٣ چالش مهم روبه‌رو است. کشاورز این سه چالش مهم کمبود آب، بهره وری پایین و ناپایداری منابع تولید نام برد.
وی ادامه داد: مردم بخش کشاورزی را با نحوه برخورد با این سه چالش ارزیابی می‌کند و در مورد اینکه کار ما خوب بوده یا بد، نظر می‌دهند. کشاورز با بیان اینکه سه چالش مهم بخش کشاورزی کشور ما با تکنولوژی‌های امروز قابل حل است افزود: چالش کم آبی از مهمترین مواردی است که باید همگی به آن توجه کنیم و خواهش من از همه این است که در زمین ما هیچ کس فارغ از آب به توسعه فکر نکند. به رغم بارندگی‌های بی‌سابقه ما همچنان با مشکل کم‌آبی روبرو هستیم به نحوی که همچنان حجم زیادی از سدهای کشور خالی از آب است.
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی درباره چالش دوم یعنی عملکرد پایین اظهار کرد: عملکرد ما در بحث به صورت عمومی پایین است و میزان تولید محصولات کشاورزی به ازای مصرف یک متر مکعب آب و یا یک واحد انرژی به اندازه کافی نیست.
به گفته کشاورز برای اینکه بخش کشاورزی بهره‌وری مناسبی داشته باشد باید برای مصرف هر واحد از منابع تولید به میزان کافی پول نصیب کشاورزان شود. وی درباره چالش ناپایداری منابع تولید محصولات کشاورزی در کشور گفت: سومین چالش مهم ما ناپایداری منابع است به نحوی که هم اکنون در حوزه خاک به مرز تخریب رسیده‌ایم و شرایط برای این منبع تولید بسیار نامطلوب است. ناپایداری در منابع تولید موجب ناپایداری درآمد کشاورزان می‌شود که نتیجه آن ناپایداری برای اقتصاد کشور است.
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه در بخش کشاوزری چالش‌های دیگری نیز داریم افزود: مهمترین چالش‌ها همان‌هایی بود که گفتم اما این بخش با چالش‌های دیگری نیز روبرو است که از جمله آن می‌توان به نپرداختن به تنظیم بازار و امر عرضه و تقاضا است. آخرین مشکل توجه به تولیدکننده بدون توجه به مصرف کننده و یا بالعکس آن است که موجب آسیب به هر دو طرف می‌شود. وی با اشاره به فاصله زیاد قیمت تولید تا مصرف کننده اظهار کرد: در حال حاضر قیمت بین تولید کننده و مصرف کننده بسیار زیاد است که زیان آن متوجه هر دو طرف می‌شود.
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود چالش‌های پیش روی کشور را آب و اشتغال عنوان کرد و افزود: در مرتفع کردن هر دوی این چالش‌ها بخش کشاورزی می‌تواند نقش پررنگی داشته باشد. بخش کشاورزی می‌تواند با کاهش مصرف آب تا حدی در حل بحران کم آبی در کشور موثر باشد. همچنین با مدرن‌سازی بخش کشاورزی می‌توانیم به اشتغال‌زایی در کشور کمک کنیم. از نظر من ایجاد اشتغال بخشی از وظایف ماست و می‌توانیم با استفاده از تکنولوژی روز در بخش کشاوری شغل‌‌های جدیدی را برای جوانان تعریف کنیم.
 
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید