صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ / ۱۳:۰۱
کد خبر: 13278
گزارشگر: 213
۸۲۱۴
۱
۰
۳
در آستانه برگزاری کمیته دستمزد 1402 مطرح شد:

جزئیات برگزاری کمیته دستمزد 1402/ضرورت افزایش مزد و حق مسکن کارگری

جزئیات برگزاری کمیته دستمزد 1402/ضرورت افزایش مزد و حق مسکن کارگری
در آستانه برگزاری کمیته دستمزد 1402، فعالان کارگری بازهم خواستار اجرای یک ماده قانونی شده‌اند؛ بند دوم ماده 41 قانون کار. ماده‌ای که بر دو مولفه در تعیین حداقل دستمزد کارگران تاکید دارد؛ تورم و سبد معیشت.

به گزارش آسیانیوز، آنطور که در آخرین نشست شورای عالی کار تصمیم‌گیری شد، چهارشنبه این هفته نخستین جلسه کمیته دستمزد با حضور نمایندگان رسمی دولت، کارگران و کارفرمایان برگزار می‌شود. خواسته کارگران هم به مانند سال‌های قبل توجه به دو موضوع اصلی یعنی نرخ تورم و سبد معیشت است.

در آستانه برگزاری کمیته دستمزد 1402، فعالان کارگری بازهم خواستار اجرای یک ماده قانونی شده‌اند؛ بند دوم ماده 41 قانون کار. ماده‌ای که بر دو مولفه در تعیین حداقل دستمزد کارگران تاکید دارد؛ تورم و سبد معیشت.

آنطور که در آخرین نشست شورای عالی کار تصمیم‌گیری شد، چهارشنبه این هفته نخستین جلسه کمیته دستمزد با حضور نمایندگان رسمی دولت، کارگران و کارفرمایان برگزار می‌شود. خواسته کارگران هم به مانند سال‌های قبل توجه به دو موضوع اصلی یعنی نرخ تورم و سبد معیشت است.

پیش‌بینی نهادهای پولی و مالی بین‌المللی و همچنین کارشناسان اقتصادی حکایت از این دارد که روند تورم در سال آینده هم صعودی و حدود 40 تا 50 درصد خواهد بود.

--------
بیشتر بخوانید

حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲

------------------------------------

به باور جامعه کارگری، نرخ بالای تورم سفره کارگران را کوچک و کوچک‌تر کرده و چاره کار هم این است که مبلغ مزد متناسب با نرخ تورم افزایش یابد. اما اطلاعاتی که هر ساله از جلسات شورای عالی کار به بیرون درز می‌کند، خبر از مقاومت نمایندگان کارفرمایی و دولت در برابر این قضیه دارد. فعالان کارگری می‌گویند استدلال آنها این است که افزایش مزد به تورم بیشتر می‌انجامد، اما به باور ما مزد مولود تورم است نه مولد آن.

تجارت نیوز نوشت در حالی قرار است کمیته دستمزد این هفته تشکیل شود که وظیفه اصلی آن محاسبه سبد معیشت سال 1402 است. رئیس کمیته مزد هم در آخرین اظهارات خود سبد معیشت را 18 میلیون تومان برآورد کرده بود. حالا هم نمایندگان جامعه کارگری تاکید می‌کنند که آغاز مذاکرات دستمزد منوط به محاسبه و نرخ‌گذاری سبد معیشت است.

اولویت کارگران چیست؟
در واقع خواسته‌ای که کارگران بر آن تاکید می‌ورزند همان اجرای بند دوم ماده 41 قانون کار است. در همین ارتباط، علی خدایی- نماینده کارگران در شورای عالی کار به ایلنا گفته است که دستمزد باید با توجه به نرخ تورم و به‌ گونه‌ای تعیین شود که کارگران بتوانند از پس هزینه‌های حداقلی زندگی خانوار بربیایند. بنابراین برای ما سبد معیشت و محاسبه‌ی آن، اولویت اصلی است.

دستمزد دنباله‌روی تورم است
نماینده کارگران در شورای‌عالی کار در ارتباط با ادعای تورم‌زا بودن دستمزد که از هفته‌های قبل توسط برخی نمایندگان و مقامات دولت مطرح شده نیز گفت: دستمزد کارگران سازنده‌ی تورم نیست، بلکه دنباله‌روی تورم است؛ دستمزد هیچ زمان پیشتاز تورم نبوده و نخواهد بود؛ بنابراین معادله را برعکس متوجه شده‌اند.

او ادامه داد: اخیراً صحبت شده که می‌خواهند نرخ‌ها را به شهریور ۱۴۰۰ بازگردانند؛ برخی مقامات این مساله را مطرح کرده‌اند؛ من به‌عنوان نماینده کارگران در شورای‌عالی کار به صراحت اعلام می‌کنم که اگر «توانستند» قیمت‌ها –تمام قیمت‌ها را- به شهریور ۱۴۰۰ بازگردانند، ما اصلاً افزایش دستمزد نمی‌خواهیم!

لایحه بودجه بدون ردیفِ مسکن کارگری
طبق قانون اساسی، دولت مکلف به تامین مسکن برای کارگران است؛ بازهم براساس قانون اساسی، دولت ملزم به ارائه درمان رایگان و آموزش رایگان است منتهی اهتمامی برای عمل به این وظایف نیست. نماینده کارگران در شورای‌عالی کار در ادامه به مساله تامین مسکن کارگران و وظایف دولت در قبال کارگران اشاره کرده و گفته است: امروز که در دو ماهه‌ی پایانی سال هستیم، از آنجا که هیچ اقدامی برای تامین مسکن کارگری و سایر الزامات زندگی کارگران صورت نگرفته، هیچ راهکاری به جزء افزایش مستقیم دستمزد وجود ندارد.

او افزود: اگر قرار بود دولت به فکر مسکن کارگری باشد باید نمود آن را در لایحه بودجه ۱۴۰۲ می‌دیدیم؛ در این لایحه هیچ ردیفی برای مسکن کارگری یا سایر حمایت‌ها از کارگران وجود ندارد؛ حتی پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی در لایحه بودجه سال بعد دیده نشده؛ بنابراین چاره‌ای نیست جز اینکه دستمزد مستقیم به اندازه‌ای زیاد شود که بتوان با آن هزینه‌های زندگی را تامین کرد./

https://www.asianews.ir/u/998
اخبار مرتبط
دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: کار کردنِ با حقوق پایه ۷ میلیون تومانی باعثِ سرخوردگی می‌شود و این سرخوردگی کارگران را از کار می‌راند.
میزان دریافتی مستمری بگیران در سال ۱۴۰۲ در لایحه بودجه افزایش یافت.
مرحله پایانی اولین دوره لیگ برتر دارت کارگران کشور که با حضور 18 تیم به میزبانی استان یزد برگزار شد، با قهرمانی تیم مشهدی و نایب قهرمانی نماینده استان یزد به کار خود پایان داد
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: ما هیچ‌وقت درصد را پیش‌بینی نمی‌کنیم؛ ما فقط می‌گوییم که زندگی معمولی در شرایط فعلی حداقل ماهی ۱۵ میلیون تومان هزینه دارد.
نایب رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار آذربایجان شرقی گفت: با اوضاعی که کارگران دارند و با توجه به مشکلاتِ جدیِ معیشتیِ آن‌ها، شنیدنِ چنین خبر افزایش سن بازنشستگی بسیار نگران کننده است.
حداقل حقوق کارگران برای سال آینده اعلام شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
مهران
۱۴۰۱/۱۱/۱۵
0
0
0

حداقل حقوق پایه یک کارگر باید از 15 میلیون تومان شروع بشه ور نه اینکه بخواد با این افزایش حقوق با افزایش گزاف هزینه های اولیه زندگی باشه دولتمردان برن بمیرن بهتره چند تا گاو میبندیم تو هیات دولت حداقل روزانه یه شیری به ما میدن


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید