صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ / ۱۶:۳۲
کد خبر: 13283
گزارشگر: 213
۷۹۴
۰
۰
۲
میخائیل اولیانوف خبر داد

برجام به بن‌بست رسید

برجام به بن‌بست رسید
میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: متاسفانه شرایط کنونی حول برجام را می توان به بن بست خورده توصیف کرد.

به گزارش آسیانیوز، رییس هیات مذاکره‌کننده روسیه در مذاکرات وین در گفت‌وگویی به تفصیل به سوالاتی درباره روند احیای توافق هسته‌ای و چالش‌های باقی‌مانده در این مسیر پاسخ داد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در گفت‌وگویی با این خبرگزاری در پاسخ به سوالی درباره تحولات مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین گفت: متاسفانه شرایط کنونی حول برجام را می توان به بن بست خورده توصیف کرد. از ابتدای سپتامبر، مذاکرات دیپلماتیک کمابیش جدی وجود نداشته است. با این وجود، تایید این‌که برجام مرده است، قطعا زودتر از موعد می‌باشد.

اولیانوف ادامه داد: شانس برای احیای برجام وجود دارد. برای این امر تصمیم سیاسی تمامی اعضای روند وین برای بازگشت به میز مذاکرات لازم است تا مذاکرات را به نقطه معقولی برسانیم . در عین حال، زمان زیادی برای این امر لازم نیست. ایران اراده سیاسی برای پایان دادن به این روند را دارد. چین چیزی را می توان در مورد ما و چین نیز بیان کرد. اما اعضای غربی در مرحله کنونی چنین اراده سیاسی ندارند.

---------

بیشتر بخوانید

تصویر ماهواره ای از حمله پهپادی به تاسیسات وزارت دفاع اصفهان
-------------------------------------
تغییر احتمالی موضع بریتانیا در زمینه برجام
تجارت نیوز نوشت او همچنین در پاسخ به این سوال که «بعد از اجرای حکم اعدام علیرضا اکبری، کارمند پیشین وزارت دفاع که به جرم جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی انگلیس محکوم شده بود، رسانه‌های بریتانیایی اعلام کردند که این کشور ممکن است وضع خود در مورد برجام را تغییر دهد.

این اتفاقات به چه شکلی بر شرایط حول معامله و موضع کشورهای عضو اتحادیه اروپا در خصوص برجام تاثیر داشته است؟ در صورت خروج بریتانیا از برجام و نیز تصمیم مثبت پارلمان اروپا در مورد توقف مذاکرات هسته‌ای، چه فرمت‌های جایگزینی، از جمله با مشارکت فدراسیون روسیه، برای حل‌وفصل مسئله برجام وجود دارد؟»، بیان کرد: آن طوری که من حس می کنم، اخبار در مورد تغییر احتمالی موضع بریتانیا در زمینه برجام، در شرایط کلی حول توافق هسته‌ای عملا تاثیری نگذاشت. شاید تنها پذیرش این‌که غرب الان در اصل نیازی به معامله ندارد را تقویت کرد و برجام در نتیجه آن می تواند غرق در فراموشی شود.

اولیانوف در این راستا گفت: مشارکت یا عدم مشارکت بریتانیا در معامله هسته‌ای اهمیت اصولی را در شرایط کنونی ندارد. به هر حال حق هرگونه تصمیم گیری در این خصوص کاملا در دستان لندن می باشد. در مجموع شایان ذکر می باشد که در برجام هیچ پروسه خروج و یا قدم خود مختار احتمالی در این راستا وجود ندارد، همان طوری که آمریکا این کار را در سال ۲۰۱۸ انجام داد، معنای نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را خواهد داشت.

نماینده روسیه در وین گفت: در مورد فرمت‌های جایگزین، به شکل مشروط می توان شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را که در آن مسائل مربوط به اجرای برجام در راستای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد ارزیابی قرار می گیرد و یکی از موضوعات روز ثابت آن می باشد می توان تصور کرد. دو بار در سال این قطعنامه همچنین در خود شورای امنیت در راستای گزارش دبیرکل سازمان ملل، مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. در حالی که باید مد نظر قرار گیرد که تاثیر مناظره در این عرصه‌ها بر روندهای سیاسی مذاکراتی واقعی حول برجام خیلی محدود و کم می‌باشد.

رای منفی روسیه به قطعنامه
او در پاسخ به این که «روسیه به قطعنامه ماه نوامبر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ایران، رای منفی داد. شما گفتید که این قطعنامه فضای سخت‎تری را در مورد مسائل حل نشده ضمانت‎ها و حول برجام ایجاد می کند. این امر مشخصا در کجا پدیدار می شود؟»، تشریح کرد: اخطارهای ما که در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در نشست نوامبر در مورد قطعنامه ضد ایرانی که «با فشار» آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان به پیش رفت مطرح شدند، کاملا تایید شدند. این در حالی است که در این مورد، کشورهای غربی نتوانستند از شرایط مشابهی که در نشست شورای حکام در ماه ژوئن وجود داشت، زمانی که بر مبنای پیشنهاد آنها قطعنامه ضد ایرانی به تصویب رسید، درس های لازم را بگیرند.

اولیانوف افزود: بلافاصله پس از تایید قطعنامه ماه نوامبر که در ضمن حمایت جمعی را نیز کسب نکرد، ایران سفر از پیش تعیین شده نمایندگان آژانس به تهران را به تعویق انداخت. علاوه بر آن، به عنوان اقدامی تقابلی، تولید اورانیوم ۶۰% در مجموعه زیر زمینی فردو آغاز شد، که پیش از آن وجود نداشت. در نتیجه، ابتکار حاصل از این قطعنامه مشخصا به ما نشان داد که احیای برجام در دستور کار اعضای غربی مذاکرات وین قرار ندارد. این شرایط تا امروز نیز حفظ شده است.

او تاکید کرد: در اینجا، همچنین مهم است تصریح شود که در تماس‌ها با طرف ایرانی ما بر لزوم تامین هر چه سریع‌تر همکاری محتوایی با آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد مسائل باقیمانده مربوط به ذرات اورانیوم یافت شده در جمهوری اسلامی ایران، تاکید می کنیم. بر این عقیده هستیم که دبیرخانه آژانس نیز بشکل حرفه‌ای و بی‌طرف و با عقل سلیم با همکاری با ایران برخورد خواهد کرد.

نماینده روسیه در وین در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به این سوال که آیا ایران با توجه به پیشرفت‍های حاصل شده در برنامه هسته‌ای خود پس از سال ۲۰۱۸، حاضر به محدودسازی دوباره آن خواهد بود، گفت: در واقع، آمریکا بیش‌ترین کار ممکن را کرد تا ایران را به سمت توسعه محسوس برنامه هسته‌ای، چه در مقیاس کمی و چه کیفی، سوق دهد. باید گفت که واشنگتن در این امر موفق بود – ایرانی‌ها تقریبا در تمامی بندها از مرزهای تعیین شده در برجام خارج شده و به شدت حتی در قیاس با آن‌چه که تا قبل از امضای توافق در سال ۲۰۱۵ در دست داشت، به جلو پیش رفته است.

نماینده مجلس: مذاکرات بین طرفین ادامه دارد
یک عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطر واسطه بین آمریکا و غرب با ایران است گفت که قطر ارتباط بین ایران و ۱+۵ را برقرار کرده و مذاکرات بین طرفین ادامه دارد.

علی علیزاده با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه قطر به تهران گفت: با توجه به اینکه قطر بیشترین اشتیاق را برای به نتیجه رسیدن مذاکرات برجام داشت، به دنبال این بود که طرفین را برای ادامه مذاکرات راضی کند.

وی ادامه داد: بر این اساس قطر واسطه پیغام هاست و ارتباط بین ایران و ۱+۵ را برقرار کرده و مذاکرات بین طرفین ادامه دارد؛ قطر واسطه بین آمریکا و غرب با ایران است./

https://www.asianews.ir/u/99c
اخبار مرتبط
تصاویر ماهواره «اسکای سَت» از حمله به تاسیسات وزارت دفاع اصفهان را سایت Planet Lab حمله منتشر کرده است.
تالاب «یوسف‌کند» در پنج کیلومتری مهاباد شب گدشته دچار انفجار و آتش سوزی شدید شد.
رئیس هیات مدیره کانون جایگاه‌داران کشور گفت: نه‌تنها تصمیم ممنوعیت عرضه بنزین معمولی و یورو 2 چالش‌برانگیز است، بلکه حتی در زمینه بهبود هوای پاک نیز نمی‌تواند تاثیرگذار باشد.
سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان در گفت‌وگویی با تی آر تی اعلام کرد که دولت باکو درصدد است تا در آینده‌ای نزدیک سفارت خود در ایران را تخلیه کند.
خرید طلا همواره برای ایرانی‌ها راهی برای سرمایه‌گذاری بوده است؛ این در حالی است که این روزها برای سرمایه گذاری مرور بازارهای دیگر نباید از نظر دور بماند.
با اعلام بانک مرکزی شعب بانک‌های منتخب دولتی نسبت به‌ فروش ارز اقدام می‌کنند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس در واکنش به اقدام پاناما در خصوص نفت کش های ایران گفت: در صورت تهدید امنیت ایران غیر از تنگه هرمز، تا محدوده اقیانوس منجمد جنوبی هم اعمال قدرت می‌کنیم.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید