دوشنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۸ / ۱۷:۲۹
کد خبر: 1346
گزارشگر: 49
۳۶۷
۰
۰
۱

ظرفیت ۱۰۰ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی

معاون وزیر صمت گفت: در صورت حل مشکلات استاندارد با 15 کشور همسایه، جهش صادراتی دور از ذهن نیست و می‌توانیم با وجود تمامی تحریم‌ها یک رکورد جدیدی را در این حوزه شاهد باشیم.
در همایش استاندارد و کیفیت صادراتی حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اهمیت همکاری و هماهنگی مدیران و سازمان‌های دولتی با تشکل‌های بخش خصوصی گفت: تشکیل کارگروه صادرات سبب خواهد شد که این دو بخش با هماهنگی بیشتر و با قدرت در بازارهای هدف صادراتی حضور پیدا کنند.
از سوی دیگر یکی از اولویت‌های این کارگروه بحث کیفیت کالاهای صادراتی است که متاسفانه تا به امروز به خوبی به آن پرداخته نشده است. امیدواریم با برگزاری این گونه همایش‌ها و حضور افراد متخصص در کنار فعالین اقتصادی سازوکار مناسبی برای صدور کالای ایرانی ایجاد کرده است. وی ادامه داد: در این بین نقش سازمان ملی استاندارد بسیار با اهمیت است این سازمان می‌تواند با همفکری با بخش‌های صادراتی دولت و هماهنگی با تشکل‌ها بسته‌های حمایتی جدیدی تعریف کند. این سازمان با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای که با 50 کشور داشته است نقش اصلی را برای توسعه صادرات به عهده دارد.
معاون وزیر صمت در خصوص صادرات محصولات دانش بنیان گفت: این وزارتخانه نگاه ویژه‌ای به این حوزه دارد و با نقش راه توسعه صادرات غیرنفتی که از ابتدای سال در وزارت صمت اجرایی شده امیدواریم کالاهای با پرچم ایران حضور بیشتری در بازارهای جهانی داشته باشد. در این نقشه راه اولویت با 15 کشور همسایه است. با بررسی‌های به عمل آمده این کشورها ظرفیت 100 میلیارد دلار پتانسیل صادراتی را دارند و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد یک جهش صادراتی بزرگ در حوزه کالاهای غیرنفتی باشیم.
وی افزود: در تجارت جهانی امروز گام اول برای صادرات یک کالا انطباق با استانداردهای کشور هدف است صادرکنندگان باید ابتدا استانداردهای کشور هدف را مورد بررسی قرار دهند و ببینند که آیا کالای صادراتی آ‌نها همخوانی استاندارد دارد یا خیر؟ سازمان توسعه تجارت آمادگی کامل دارد تا در این حوزه با صادرکنندگان همکاری و راهنمایی‌های لازم را داشته باشد. در صورت حل مشکلات استاندارد با 15 کشور همسایه، جهش صادراتی دور از ذهن نیست و می‌توانیم با وجود تمامی تحریم‌ها یک رکورد جدیدی را در این حوزه شاهد باشیم.
 
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید