صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ / ۱۴:۳۲
کد خبر: 13468
گزارشگر: 213
۳۳۱
۰
۰
۲
نجومی شدن قیمت کالاهای صادراتی شده در ایام اخیر

لبنیات «با کیفیت شده» ایران وارد ژاپن شد/گرانی لبنیات و فاجعه مرگ خاموش ایرانی ها در اثر «پوکی استخوان»

لبنیات «با کیفیت شده» ایران وارد ژاپن شد/گرانی لبنیات و فاجعه مرگ خاموش ایرانی ها در اثر «پوکی استخوان»
در حالی که صادرات از حرکات پیشروی اقتصاد و تجارت در جهان به حساب می آید؛ در ایران به تازگی صادرات برخی کالاهای ضروری با مقررات خاص کشورهای هدف؛ نه تنها راهی به گشایندگی رونق اقتصادی و بهبود معیشتی عموم جامعه باز نکرده؛ بلکه منجر به نجومی شدن قیمت اجناسی شده که با صادر شدن آنها فقط بار گرانی و از دست رفتن قدرت خرید مردم رقم خورده است!

 به گزارش آسیانیوز، وزارت جهاد کشاورزی اخیراً با نامه‌ای مشترک به تشکل‌های مرتبط با صنایع لبنی از موافقت دولت ژاپن با صادرات لبنیات ایرانی به این کشور خبر داد.

در این نامه اشاره شده است که با توجه به موافقت دولت ژاپن با درج نام ایران در فهرست واردات مجاز محصولات لبنی به این کشور، امکان صادرات لبنیات ایران به سرزمین آفتاب مهیا شده است.

بنابراین گزارش کشور ژاپن به‌علت تمرکز بر تولیدات با تکنولوژی و ارزش افزوده بالا عملاً واردکننده مواد غذایی و لبنیات است که البته با استانداردهای کیفی و بهداشتی بسیار سخت‌گیرانه تأمین می‌شوند.

بنی‌طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی در این ارتباط اظهار داشت: در بخش‌هایی مانند صنایع دستی، غذایی، دارویی و محصولات کشاورزی دروازه‌های ژاپن به‌روی محصولات ایرانی که البته استانداردهای بسیار سخت‌گیرانه‌ای دارد باز است.

بنی‌طبا ادامه داد: با قطع صادرات نفت در دو سال اخیر، نسبت ارزش صادرات به ژاپن به‌اندازه نصف واردات آن است که امیدواریم با صادرات محصولات لبنی به این کشور بتوان گامی برای بهبود تراز تجاری برداشت.

 بوته نصرالله‌پور معاون کیفیت یک شرکت لبنی در این خصوص ابراز کرد: اولویت ما تأمین لبنیات برای بازار داخلی کشورمان است و باید تولید خود را در اختیار مصرف‌کنندگان داخلی قرار دهیم اما به‌دلیل برخی مشکلات اقتصادی جامعه، صادرات برای حفظ سازمان اجتناب‌ناپذیر است اما معتقدیم محصولات باید به اهدافی صادر شوند که نسبت به بازار داخل و اهداف صادراتی رایج، ارزش افزوده و اعتبار کیفی و اقتصادی بیشتری برای کشورمان ایجاد کند.

وی تصریح کرد: علاوه بر صادرات محصول نهایی به ژاپن، در حال رایزنی برای جلب شریک تجاری ژاپنی هستیم.

وی اضافه کرد: صادرات به ژاپن از سالها قبل در "سازمان گلا" هدف‌گذاری و مطالعات اولیه آن انجام شده بود ولی اقدام رسمی برای بازاریابی و ارزیابی کیفی محصولات و فرآیندهای مرتبط از سال 97 آغاز شد.

نصرالله‌پور گفت: بازاریابی و شناخت نیازهای جامعه مصرف ژاپنی و تطبیق آن با توانایی‌های تولیدی داخلی و در ادامه شناخت و تطبیق با ضوابط قانونی به‌ویژه ضوابط بهداشتی و کیفی سخت‌گیرانه کشور ژاپن و ایجاد هماهنگی بین وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های دو کشور برای تنظیم پروتکل‌های بهداشتی شرایط صادرات به این کشور فراهم شد.

وی یادآور شد: ژاپن جزو بازارهای معتبر به‌ویژه در شاخص‌های بهداشتی و کیفی محصولات غذایی است که اضافه شدن آن به سبد صادرات لبنیات کشور قطعاً بر اعتبار صنعت غذا و به‌ویژه لبنیات کشور تأثیر مثبت خواهد داشت.

نصرالله‌پور گفت: در فاز اول معادل 1500 تن شیر خام، و فرآورده‌های لبنی به این کشور صادر می‌شود.

در حالی است که صادرات از حرکات پیشروی اقتصاد و تجارت به حساب می آید؛ در ایران به تازگی صادرات برخی محصولات و کالاهای ضروری با مقررات خاص کشورهای هدف؛ نه تنها راهی به گشایندگی رونق اقتصادی و بهبود معیشتی عموم جامعه باز نکرده؛ بلکه به نجومی شدن قیمت کالاهایی شده که با صادر شدن آنها فقط بار گرانی و از دست رفتن قدرت خرید رقم خورده است!

پروانه توکلی
https://www.asianews.ir/u/9ei
اخبار مرتبط
سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، از کاهش قیمت چندین قلم کالای اساسی به دستور رئیس جمهور خبر داد.
یزد - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: دشمن از پیشرفت نظام اسلامی نگران است و از اینکه هر حرکتی انجام داده اند، سپاه به همراه سایر نهادهای انقلابی، حرکت آنها را خنثی کرده‌اند به شدت عصبانی هستند
قیمت خودرو در حالی رو به افزایش شده که به صورت ساعتی در حال تغییر است.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی گفت: باید مصرف را مدیریت کنیم و در این زمینه علاوه بر اصلاح الگوی مصرف باید سیستم خودروها نیز تغییر کند.
یک کارشناس اقتصادی گفت: در حال حاضر هیچ عاملی برای کاهش قیمت خودرو در بازار وجود ندارد و قیمت خودروهای خارجی نیز پس از ورود به بازار ایران با جهش زیادی همراه شود.
بسیاری از کارشناسان معتقدند که محرک اصلی آغاز صعود بزرگ بازار سرمایه نرخ تورم و جهش قیمت ارز (کاهش ارزش پول ملی) بوده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید