صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ / ۱۱:۱۲
کد خبر: 13503
گزارشگر: 213
۲۲۱
۰
۰
۰
رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس:

ایران می توانست تنها جایگزین گاز روسیه به اروپا باشد

ایران می توانست تنها جایگزین گاز روسیه به اروپا باشد
رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس گفت: ایران تنها کشوری است که با خط لوله مستقیم به اروپا می‌تواند یک به یک گاز جایگزین گاز روسیه باشد.
به گزارش آسیانیوز، رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در دنیای انرژی ایران تنها کشوری است که با خط لوله مستقیم به اروپا می‌تواند یک به یک گاز جایگزین گاز روسیه باشد اما در دنیای ژئوپلیتیک و سیاسی این امکان وجود ندارد.

پس از حمله روسیه به اوکراین و ایجاد محدودیت برای عرضه گاز از طریق خطوط لوله نورد استریم به این منطقه جهانیان بروز زمستانی سخت را برای اروپا پیش‌بینی می‌کردند.

اما به نظر می‌رسد اروپا به خوبی از پس زمستان امسال بر آمده است؛ تا جایی‌که در حال حاضر حدود 73.08 درصد از ذخایر گازی اروپا پر هستند رقمی که بالاتر از میانگین پنج ساله به حساب می‌آید.

به نقل از ایلنا، شریف نظام‌مافی درباره مراودات تجاری ایران و سوئیس اظهار داشت: رابطه تجاری ایران و سوئیس بسیار قدیمی و با در نظر گرفتن بعد جغرافیایی مکمل هم است، از این جهت که تکنولوژی و فرایندهای متفاوت اقتصاد سوئیس در ایران مخاطب زیادی دارد و شرکت‌های سوئیسی در ایران حضور فعالی دارند. بازار ایران برای شرکت‌های سوئیسی شناخته شده است و اگر ما روزی بتوانیم صادرات گاز و فراورده‌های نفتی داشته باشم، سوئیس می‌تواند بازار بسیار مناسبی باشد.

وی با بیان اینکه عمده تجارت ما با سوئیس غلات و لوازم پزشکی و دارو است، افزود: شرکت‌های چندملیتی که در زمینه غلات فعالند در ژنو دفتر مرکزی دارند، علاو بر آن ما از این کشور دارو و تجهیزات پزشکی هم وارد می‌کنیم. شرکت‌های مطرح بازرسی مثل کوتکنا سوئیس هم در ایران کار می‌کند و رقم قابل توجهی را بازرسی می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس درباره تاثیر لغو اینستکس از سوی اروپا بر مراودات دو کشور گفت: اصولا اینستکس به خاطر محدودیت‌های تحریمی سرپوشی بر عدم امکان تجارت آزاد بوده است و در این مقطع تفاوتی ندارد. اینستکس ایده‌ای بود که هیچ‌وقت به طور واقعی عملی نشد، اصولا زاده یک محدودیت بود و از این جهت نمی‌شد انتظار داشت که تسهیل‌گر اقتصاد و تجارت آزاد باشد. بنابراین بسته شدن آن اهمیت چندانی ندارد زیرا در فضای فعلی ساختار اینستکس هم نمی‌توانست برای بالا بردن حجم تجارت کار خاصی انجام دهد.

 وی درباره صادرات فراورده‌های نفتی از ایران به سوئیس بیان داشت: صادرات فرآورده به این کشور بالا نیست، زیرا به دلیل مشکلات بانکی، پرداخت‌ها و تحریم‌های امریکا برای کار با ایران اجتناب می‌کنند.

نظام‌مافی درباره امکان صادرات گاز ایران به سوئیس خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیشترین نیاز این کشور گاز است سال‌ها قبل قرارداد خرید گاز با ایران منعقد شد، اما عملیاتی نشد.

وی تاکید کرد: در دنیای انرژی؛ ایران تنها کشوری است که با خط لوله مستقیم به اروپا می‌تواند یک به یک گاز جایگزین گاز روسیه باشد اما در دنیای ژئوپلیتیک و سیاسی این امکان وجود ندارد، در این صورت هرچند ایران قابلیت جایگزینی روسیه را دارد اما مشکلات سیاسی اجازه نمی‌دهد کشور ما نقش زیادی را در اقتصاد انرژی اروپا بازی کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس درباره تحریم‌های اخیر اروپا و تاثیر آن بر مراودات تجاری ایران و سوئیس توضیح داد: تحریم‌های اخیر اروپا تاثیر زیادی بر مراودات تجاری دو کشور نداشته است، زیرا مقامات سوئیس بر اساس مسائل داخلی کشورها تصمیم‌گیری نمی‌کنند، ولی با در نظر گرفتن نگاه اتحادیه اروپا و بخصوص آلمان به این مسائل؛ سوئیس هم در آینده ناچار خواهد بود سیاست‌هایی مطابق با سیاست‌های اتحادیه اروپا اتخاذ کند. هرچند سوئیس جزء اتحادیه اروپا نیست اما دور تا دور آن؛ کشورهای اروپایی هستند،گ و مهم‌ترین شریک اقتصادی این کشور نیز اروپا است، بنابراین نمی‌تواند مستقلا خلاف جهت اروپا حرکت کند هرچند کشور بی‌طرفی است. بنابراین تحت تاثیر سیاست‌های اتحادیه اروپا و آلمان قرار خواهد گرفت./
https://www.asianews.ir/u/9ff
اخبار مرتبط
مذاکره با آمریکا نیازمند شرطی است که یک فعال سیاسی به آن اشاره کرده است.
در حالی که به گزارش رویترز راه‌اندازی کامل اینترنت داخلی در ایران توسط چین در ازای مبادله نفت به واقعیت نزدیک می‌شود؛ باید گفت دادن‌ امتیاز تشکیلات امور تجارتی‌ و صنعتی‌ و کشاورزی‌ و معادن‌ و خدمات‌ به‌ خارجی با اصل‌ هشتاد و یکم قانون اساسی، مغایر است.
در حالی که سفر رئیس‌جمهور چین به عربستان سعودی در دی ماه امسال و انتشار بیانیه‌های ضد ایرانی پکن در همراهی با اعضای شورای همکاری خلیج فارس بحث‌ برانگیز شد، این کشور دیروز در سفر ابراهیم رئیسی خواستار احیای برجام شده است.
گروه هفت درصدد است بسته‌ای از اقدامات تحریمی را تا ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) در سالگرد آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین هماهنگ کنند.
خبرگزاری رویترز نوشت شرکت‌های دولتی ایران و ونزوئلا در هفته‌های آینده نوسازی ۱۰۰ روزه بزرگترین مجتمع پالایشگاهی این کشور آمریکای جنوبی را آغاز خواهند کرد.
وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد: امروز، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا هشت نفر از مدیران ارشد شرکت پراور پارس را تحریم می کند.
روزنامه تایمز انگلیس خبر داد که لندن برنامه‌های خود برای غیرقانونی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را متوقف کرده است.
وزارت امورخارجه آمریکا ادعا کرد که وقتی موضوع جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در میان است، اسرائیل یک شریک و متحد مهم منطقه‌ای در مقابله با فعالیت‌های ایران در منطقه است.
به دنبال حمله اخیر به تاسیسات وزارت دفاع ایران در اصفهان، یک رسانه آمریکایی از هشدار دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل درباره هرگونه اقدام نظامی آمریکا علیه ایران خبر داده است.
میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: متاسفانه شرایط کنونی حول برجام را می توان به بن بست خورده توصیف کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید