شنبه / ۵ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۷
کد خبر: 1351
گزارشگر: 2
۹۰۱
۰
۱
۱
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:

ایران زنان نیرومند بیشتری را از دست خواهد داد

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در مورد خروج کیمیا علیزاده (تنها خانم مدال‌آور ایران در المپیک) به خاطر محدودیت‌ها و فشارها در جمهوری اسلامی، در توئیتر خود نوشت:اگر ایران راه توانمند کردن زنان و پشتیبانی از آنها را یاد نگیرد، زنان نیرومند بیشتری را از دست خواهد داد.

کیمیا علیزاده ۲۱ ساله تنها مدال‌آور ورزش زنان ایران در المپیک‌ها است که به تازگی ایران را ترک کرده است.
او سپس خود را «یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایران» دانست و افزود: «اجازه دهید حالا آزادانه، هویت سانسور شده‌ام را معرفی کنم. من برایشان مهم نبودم. هیچکداممان برایشان مهم نیستیم، ما ابزاریم. فقط آن مدال‌های فلزی اهمیت دارد تا به هر قیمتی که خودشان نرخ گذاشتند از ما بخرند و بهره‌برداری سیاسی کنند، اما همزمان برای تحقیرت، می‌گویند: فضیلت زن این نیست که پاهایش را دراز کند!»خانم علیزاده گفت نمی خواست از پله‌های ترقی که برپایه «فساد و دورغ» بنا شده بالا برود.
او ادعا کرد که کسی او را به اروپا دعوت نکرده و ادامه داد: «رنج و سختی غربت را به جان می خرم چون نمی خواستم پای سفره ریاکاری، دروغ، بی‌عدالتی و چابلوسی بنشینم. این تصمیم از کسب طلای المپیک هم سخت‌تر است. اما هر کجا باشم فرزند ایران زمین باقی می مانم. پشت به دلگرمی شما می دهم. جز اعتماد شما در راه سختی که قدم گذاشته‌ام، خواسته دیگری ندارم.»
به این ترتیب سرشناس ترین ورزشکار زن ایرانی که خود را «یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایران» می‌داند دیگر با پرچم جمهوری اسلامی در میادین ورزشی حاضر نخواهد شد.
او در المپیک ریو در سال ۹۵ اولین مدال المپیک زنان برای ایران را کسب کرده بود.کیمیا علیزاده در چارچوب کنفرانس مطبوعاتی اختصاصی خود که در شهر لونن آلمان برگزار شد، ابراز امیدواری کرد که در المپیک ۲۰۲۰ توکیو زیر پرچم جمهوری فدرال آلمان و در ترکیب تیم ملی تکواندوی آلمان شرکت کند. برنده مدال برنز مسابقات تکواندوی المپیک ۲۰۱۶ ریو همچنین به پشتیبانی فدراسیون تکواندوی آلمان از وی در این رابطه اشاره کرد.

نوید جمشیدی
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید