صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ / ۰۹:۰۵
کد خبر: 13514
گزارشگر: 306
۲۱۲
۰
۰
۱
معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و داروی کشور خبر داد

تولید 99 درصد داروهای مورد نیاز کشور توسط نخبگان ایرانی / صادرات 200 میلیون دلار دارو به کشورهای مختلف جهان/ واردات ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار آنتی بیوتیک به کشور

تولید 99 درصد داروهای مورد نیاز کشور توسط نخبگان ایرانی  / صادرات 200 میلیون دلار دارو به کشورهای مختلف جهان/ واردات ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار آنتی بیوتیک به کشور
یزد - معاون وزیر بهداشت گفت : در ۹ ماه گذشته، ۹۹ درصد داروهای مورد نیاز کشور توسط نخبگان ایرانی تولید می شود

آسیانیوز / یزد ؛ دکتر سید حیدر محمدی در نشست با خبرنگاران که در پایان اجلاس معاونان غذا و داروی کشور در یزد برگزار گردیده بود با تاکید بر مطلوب بودن کیفیت داروهای ایرانی تصریح داشت : صنعت دارو در ایران پیشرو است و سالانه حدود ۲۰۰ میلیون دلار دارو به کشورهای مختلف جهان صادر می کند.

رئیس سازمان غذا و داروی کشور  از واردات ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار آنتی بیوتیک به کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر مشکلی در حوزه آنتی بیوتیک خوراکی وجود ندارد.

وی تغییر الگوی مصرف دارو بعد از شیوع کرونا را یکی دیگر از دلایل کمبود دارو در کشور دانست و خاطر نشان کرد: ظرفیت تولید کم نشده است ولی امسال بعد از سپری کردن شیوع گسترده کرونا، مصرف دارو به دلیل عدم رعایت شیوه نامه ها افزایش یافته است.

دکتر محمدی با اشاره به تخصیص سهمیه دارو به استان ها افزود: سهمیه دارویی هر استان بر اساس تعداد بیمارستان ها، تعداد تخت بستری و جمعیت استان تعیین می شود. در این اجلاس مقرر شد معاونان غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی کشور به موجودی تعداد دارو کشور دسترسی داشته باشند و زمینه تبادل دارویی بین استان ها فراهم شود.

این مقام مسئول در ادامه افزود : استانداری و شورای تامین هر استان باید نسبت به جمعیت شناور بیماران غیربومی خود مستندسازی کنند تا سهمیه داروهای خاص نیز افزایش یابد.

رئیس سازمان غذا و داروی کشور پایدار شدن موجودی دارویی کشور را از اولویت های این سازمان عنوان کرد و بیان داشت: موجودی دارویی کشور باید آنقدر افزایش یابد که نیازی به سهمیه بندی نباشد و این مهم با افزایش تولید و واردات محقق می شود.

دکتر محمدی عدم قیمت گذاری دارو در ماه های ابتدا سال و کمبود نقدینگی شرکت های دارویی را از مهمترین دلایل کمبود دارو در ماه های شهریور تا آبان عنوان کرد و ادامه داد: شیب کمبود دارو از آذرماه نزولی شد و هم اکنون موجودی ۶۰ درصد اقلام دارویی پایدار شده و به ۶ ماه رسیده است.

معاون وزیر در بخش دیگری از سخنان خود به طرح دارویار پرداخت و خاطر نشان کرد : در گذشته پرداخت سازمان های بیمه گر برای پایین ترین قیمت دارو بود و در حال حاضر برای داروهایی است که حداقل ۵۰ درصد بازار دارویی را دارند و در صورتی که شرایط اجرای این طرح در سال آینده مساعد باشد این طرح برای حوزه تجهیزات پزشکی نیز اجرایی خواهد شد.

دکتر محمدی ، ایران را صادرکننده وینتیلاتور تنفسی برشمرد و تصریح کرد: بخش مهمی از داروهای تولیدی کشور را داروهای بیولوژیکی تشکیل می دهد و ایران جزو برترین تولیدکنندگان این دارو در جهان به شمار می آید.

شایان ذکر اینکه در پایان به سؤالات خبرنگاران پاسخ داده شد .

سید محمد جواد عرفانفر

 تولید 99 درصد داروهای مورد نیاز کشور توسط نخبگان ایرانی  / صادرات 200 میلیون دلار دارو به کشورهای مختلف جهان/ واردات ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار آنتی بیوتیک به کشور ، دکتر سید حیدر محمدی معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و داروی کشور

https://www.asianews.ir/u/9fs
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید