صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ / ۲۰:۳۰
کد خبر: 13529
گزارشگر: 213
۲۳۶۷
۴
۰
۳
نارضایتی نانوایان سراسر پایتخت

علت تجمع اعتراضی نانوایان/اعتصاب نانوایی ها به کجا رسید؟

علت تجمع اعتراضی نانوایان/اعتصاب نانوایی ها به کجا رسید؟
تعداد زیادی از نانوایان سراسر پایتخت با حضور در اتحادیه نانوایان تهران نسبت به کاهش سهمیه آرد و بالا رفتن هزینه طبخ نان در مقابل ثابت ماندن نرخ آن اعتراض کردند.

به گزارش آسیانیوز، محسن لزومیان، رئیس اتحادیه نان صنعتی، درباره چرایی تجمع نانوایان توضیح داد: گفته می‌شود دلیل اصلی تجمع نانوایان به موضوع کاهش سهمیه آرد بازمی‌گردد که ظاهرا این مشکل برطرف شده است.

امروز تعداد زیادی از نانوایان سراسر پایتخت با حضور در اتحادیه نانوایان تهران نسبت به کاهش سهمیه آرد و بالا رفتن هزینه طبخ نان در مقابل ثابت ماندن نرخ آن اعتراض کردند.

محسن لزومیان، رئیس اتحادیه نان صنعتی، در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره چرایی تجمع نانوایان توضیح داد: گفته می‌شود دلیل اصلی تجمع نانوایان به موضوع کاهش سهمیه آرد بازمی‌گردد که ظاهرا این مشکل برطرف شده است.

 کمبود نان
در حالی نانوایان از شرایط فعلی خود گلایه‌مند هستند که بسیاری از مردم به‌ویژه در شهرستان‌ها، از صف‌های طویل و کمبود نان سخن می‌گویند. یک شهروند ساکن در شهرستان پاکدشت به تجارت‌نیوز می‌‎گوید: در حال حاضر ساعت پخت نانوایی‌ها در این شهرستان بسیار کاهش یافته و در اغلب موارد برای خرید نان با صف‌های طولانی مواجه هستیم.

یک شهروند ساکن در تهران به تخلف برخی نانوایی‌ها اشاره و عنوان می‌کند: در حال حاضر برخی از نانوایی اقدام به فروش زعفران و یا سایر اقلام کرده و معادل هزینه آن را با قیمت نان محاسبه می‌کنند. همچنین آنها از طریق دستگاه کارتخوان نان، هزینه آن را دریافت می‌کنند که این خود یک تخلف محسوب می‌شود، چرا که می‌توانند معادل آرد آن را به صورت آزاد به فروش برسانند.

او توضیح داد: چند روز قبل از یک نانوایی سنگکی اقدام به خرید زعفران کردم که هزینه آن 90 هزار تومان شد، اما نانوایی از اخذ وجه آن امتناع و معادل 30 نان را در دستگاه کارتخوان ثبت کرد! این در حالی است که این تعداد نان باید طبخ و به دست مصرف‌کننده می‌‎رسید.

چندی پیش مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی نوشته بود: برخی از نانوایی‌ها مشتری‌ها را مجبور می‌کنند که نان را به اشکال مختلف مانند نان کنجدی، نان زعفرانی، نان حاوی سبزیجات و انواع دیگر خریداری کنند. با این شیوه دستگاه کارتخوان هوشمند چهار قرص نان ثبت می‌کنند، اما در عمل دو قرص نان به مشتریان تحویل می‌دهند.

محمد جلال، مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز بر این موضوع مهر تایید زد و در گفتگو با صداوسیما اعلام کرد که رصد داده‌های کارت‌خوان‌های هوشمند در نانوایی‌ها نشان می‌دهد روزانه ۵۰۰۰ تن آرد، یعنی حدود ۵۰ میلیون قرص نان لواش در نانوایی‌ها گم می‌شود.

طرح هوشمندسازی نان رضایت‌بخش نبود
به نظر می‌رسد طرح هوشمندسازی نان نتوانسته رضایت‌مندی نانوایی و مردم را به دنبال داشته باشد؛ چرا که از طرفی نانوایی‌ها از افزایش هزینه تولید نان در صورتی که قیمت نان افزایشی نداشته سخن می‌گویند و از طرف دیگر مردم از کمبود و شلوغی صف نانوایی‌ها و بالا نرفتن کیفیت نان رضایت ندارند.

مرکز پژوهش‌های مجلس، دو نرخی شدن قیمت آرد را عامل این موضوع عنوان کرده است که باعث شده بسیاری از نانوایی‌ها به جای پخت نان اقدام به فروش آرد به صورت آزاد کنند. البته این موضوع ریشه در نبود سودآوری پخت نان داشت. نانوایی‌ها در این باره عنوان می‌کردند که با توجه به افزایش هزینه تولید از جمله هزینه کارگری، انرژی و سوخت، خمیرمایه، اجاره بها، بیمه و … ناچار به این کار هستند.

به نظر می‌رسد با ادامه مشکلات نانوایی‌ها و بی‌توجهی دولت به افزایش هزینه طبخ نان، همچنان تخلف در برخی از نانوایی‌ها ادامه داشته باشد و خرید نان بیش از گذشته برای شهروندان به‌ویژه ساکنان شهرستان‌ها و استان‌های کمتربرخوردار که سبد غذایی آنها ارتباط تنگاتنگی با نان دارد، سخت شود./

https://www.asianews.ir/u/9g7
اخبار مرتبط
یزد - سهمیه جدید آرد به نانوایی های شهرستان یزد تخصیص داده شد
یزد - مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان گفت : ۱۱۰۰ واحد نانوایی در استان فعالیت دارند و ماهانه ۱۰ هزار تن آرد یارانه‌ای بین آنان توزیع می شود
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
امیر
۱۴۰۱/۱۱/۳۰
0
0
0

تا زمانی که یارانه به آرد داده شود تخلفات نانوایان ادامه دار است از این بابت عرض مینمایم که خودم نانوا هستم سوال اینجاست که چرا دولت به چند نرخی بودن آرد که عامل فساد و رانت است اسرار دارد و چرا دولت یارانه مدنظر را به خود مردم پرداخت نمیکند

اسلام
۱۴۰۱/۱۱/۳۰
0
0
0

چرا آرد نانوایی‌ها را کم کردن همه نانوایی‌ها که تخلف نکردن این طرح نه مشکل نانوا را حل کرد نه مشکل مردم خیلی هم به مشکلات هردوطرف اضافه کرد جمع کنید آرد راآزاد کنید یارانه رابه خانوارها بدهید

سجاد حامدفر
۱۴۰۱/۱۲/۰۱
0
0
0

نان قوت غالبی هست که هرروزمیل میکنیم مانندداروست،اگربخواهیم نان سالم بخوریم فقط وفقط اول بایدسودخوب نانوا درمقابل زحمت فراوان درنظرگرفته شود،،نمیشودگفت همه هزینه نانواافزایش یابدومابازورجریمه بگوییم نان گران نمیشودوانتظارنان سالم داشته باشیم،راهش فقط وفقط دادن نرخ عالی به نانواهست،،اگرنانوا ببیندبافروش زیادسودخوب میکندقطعامشتری مداری وروحیه دقت درکیفیت راخواهدداشت،ومردم بادادن هزینه بالا وخریدن نان باکیفیت ازهدررفت وضایعات کم می کنند،والسلام

ناشناس
۱۴۰۱/۱۲/۰۴
0
0
0

سلام عرض ادب بنده بعدازدهساله نامهای مکرر به اتحادیه ادارصمت فرمانداری استانداری اصناف تهران وزارت کشوردیوان عدالت اداری بعدازهشت ساله برای مجوزنانوای با رای دیوان دوساله پیش به بنده مجوزجدیدآزادپزدادان باآردآزاددرمنطقه ضعیف و مردمان قشرضعیف بنده نان را۳تومان میدادم نمیخریدن آیا میخواهم بپرسم کسی که این آردوداده روی چه حسابی اختلاف ۳۳هزاربا۶۵۰ تقریبا بیست برابر مردم منطقه سرنون گرفتن بایدحداقلبرای دوعددبربری ۴ساعت توصف وایستن میگم انوای دولتی نانو میپزه میددست مردم منه نوع سه نانوای مگه میدم دست آمریکا که عنقدآردگران دادن با چهارتا بچه خوابیدیم خونه اونوقت آقایان اتحادیها که خودشان به هرکسی که دوست دارن بیا مالوتقسیم میکنن وسرنمازاول وقت میگن الله اکبر۰۹۳۷۳۳۵۵۶۸۷


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید