صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
جمعه / ۵ اسفند ۱۴۰۱ / ۱۶:۳۵
کد خبر: 13612
گزارشگر: 213
۶۳۷۰
۴
۰
۶
مرور آخرین وضعیت برجام

مرگ توافق هسته ای و پایان دیپلماسی؟

مرگ توافق هسته ای و پایان دیپلماسی؟
پس از فراز و نشیب های فراوان گفت و گوهای برجامی، گزارش های متعددی از شکست در مذاکرات هسته ای یا معاملات قریب الوقوع به گوش رسیده است.
به گزارش آسیانیوز، سیدرحمان موسوی استاد سابق دانشگاه بهشتی: پس از فراز و نشیب های فراوان، گزارش های متعددی از شکست در مذاکرات یا معاملات قریب الوقوع به گوش رسیده است.

در بحبوحه تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای ایران در سال 2015، صحبت‌های زیادی درباره غنی‌سازی ذرات اورانیوم تا سطوح نزدیک به درجه تسلیحات و درخواست‌های همزمان تهران برای لغو تحریم‌ها وجود دارد.

برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که به طور رسمی شناخته می شود، بین ایران، چین، روسیه، ایالات متحده آمریکا، فرانسه، آلمان، بریتانیا و اتحادیه اروپا در سال 2015 به امضا رسید. این برنامه محدودیت های شدیدی را برای برنامه هسته ای ایران اعمال کرد البته در ازای لغو تحریم ها!

ایالات متحده در سال 2018 به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ که معتقد بود این توافق به اندازه کافی تهران را کنترل نمی کند، شدیدترین تحریم ها را اعمال کرد.

با روی کار آمدن جو بایدن، مذاکرات غیرمستقیم با تهران - با میانجیگری اتحادیه اروپا و با حضور امضاکنندگان - تقریباً دو سال پیش در وین آغاز شد زیرا هیچ جایگزین مناسبی وجود نداشت.

با فراز و نشیب های زیاد گزارش های متعددی از خرابی های نزدیک و معاملات قریب الوقوع در طول سال گذشته وجود داشت.
در ماه سپتامبر، متن نهایی بر اساس پیشنهاد اروپایی ها تنظیم شد، اما در نهایت ایران و غرب یکدیگر را به عدم جدیت برای عبور از خط پایان متهم کردند.

بن‌بستی که با تحولات قابل توجهی در داخل و خارج از ایران همراه بود، و از آن زمان ادامه داشته است.

احزاب غربی چندین دور تحریم‌ها را علیه مقامات و نهادهای ارشد ایرانی به اتهام تأمین پهپادهای روسیه برای جنگ در اوکراین اعمال کرده‌اند. تهران می گوید که مخالف جنگ است و ماه ها قبل از جنگ هواپیماهای بدون سرنشین به مسکو فروخته بود.

اکنون مذاکرات کجاست؟

واشنگتن تاکید کرده است که بازگرداندن برجام در حال حاضر یک اولویت نیست. تهران مقامات آمریکایی را به ریاکاری متهم می کند زیرا مدعی است پیام های دیگری برای یک معامله دریافت کرده است.

هر دو طرف نسخه‌های خود را از "طرح B" در صورت پایان یافتن توافق مطرح کرده‌اند، که این نگرانی‌ها را برانگیخته است که ممکن است در نهایت شامل یک رویارویی نظامی شود. اما هیچ یک مشتاق اعلام این خبر برای همیشه نبوده است.

هیچ نشانه علنی از پیشرفت در مذاکرات مشاهده نشده است و طرف های غربی همچنان از تهران می خواهند تا سطح همکاری خود را با آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) افزایش دهد.

ایران و ایالات متحده همچنین در مورد تبادل زندانیانی که به اتهامات مختلف نگهداری می‌کنند، مذاکره کرده‌اند، چیزی که در مقاطعی با مذاکرات هسته‌ای آمیخته شده است، اما به طور بالقوه می‌تواند نتایج جداگانه‌ای داشته باشد.

آخرین تحولات

سفر بالقوه رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تهران ماه‌هاست که مورد بحث قرار گرفته است، زیرا تهران همچنان ناظر هسته‌ای را متهم می‌کند که توسط مخالفان توافق هسته‌ای به عنوان یک «ابزار سیاسی» استفاده می‌شود.

گروسی توافق هسته ای را همانطور که در حال حاضر وجود دارد، "پوسته خالی" نامیده است، اما بر لزوم اعطای دسترسی به بازرسی و نظارت بیشتر برای راستی آزمایی صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران تاکید کرده است.

روز یکشنبه، بلومبرگ گزارش داد که بازرسان آژانس دریافتند اورانیوم غنی شده تا 84 درصد - بالاترین سطحی که تا به حال در ایران دیده شده و نزدیک به 90 درصد مورد نیاز برای یک بمب است ولی از آن طرف ، ایران معتقد است که بمب نمی‌خواهد.


آیا نزدیک شدن به مرگ توافق هسته ای با ایران به معنای پایان دیپلماسی است؟

رئیس جمهور سابق امریکا، در سال 2018 توافق هسته ای ایران را کنار گذاشت زیرا فکر می کرد این توافق "وحشتناک" است. اما بایدن سعی کرد قطعات را جمع کند و معتقد بود که همین توافق شکسته بهترین فرصت برای جلوگیری از ساختن سلاح هسته‌ای تهران است.

و از طرفی بایدن معتقد بود که ایران می‌خواهد برای کاهش تحریم‌ها که با یک توافق جدید همراه خواهد بود، بازگردد.

طی چند سال گذشته جلسات زیادی بین طرف‌های بین‌المللی درگیر برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) انجام شده است و طرف‌ها به مذاکره مجدد برای توافقی برای جلوگیری از خارج شدن از کنترل برنامه هسته‌ای ایران نزدیک شده‌اند. اما در نهایت، اتفاق خاصی رخ نداد و این معامله به طور غیر رسمی مرده اعلام شده است.


پس چه اتفاقی افتاد؟

ایالات متحده با اکراه متن نهایی را پذیرفته است و سپس ایران ضمانت هایی را می خواهد که هیچ رئیس جمهور آینده ایالات متحده نتواند توافق را مانند ترامپ نقض کند، که این چیزی است که بایدن قدرت انجام آن را نخواهد داشت.

همچنین تهران از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌خواهد که تحقیقات خود در مورد فعالیت‌های توسعه هسته‌ای گذشته ایران را متوقف کند و موافقت کند که هیچ تحقیق جدیدی را آغاز نکند که ایالات متحده با محدود کردن آژانس بین المللی انرژی اتمی موافقت نکرده و نمی تواند موافقت کند.

محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده هسته ای ایران معتقد است که اروپایی‌های حاضر در میز مذاکره پذیرفته بودند که خواسته‌های ایران منطقی است، اما سیاست ایالات متحده دوباره این توافق را از بین برد.

مرندی گفت «مشکل این است که کاخ سفید قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای اراده سیاسی نشان نداد. آن‌ها می‌ترسیدند جمهوری‌خواهان و مخالفانشان بگویند که بایدن امتیازات زیادی به این کشور داده است. اینکه بایدن ضعیف است و این به آنها در طول انتخابات صدمه می‌زند... من حتی نمی‌دانم که آیا بایدن در کاخ سفید مسئول است یا نه.» اما هر کسی که هست باید تصمیم بگیرد.»

اما ظاهرا این تصمیم گرفته شده است. کاخ سفید تایید کرده که رئیس جمهور به دنبال پیشرفت در توافق با تهران به این زودی نیست.

به نظر می رسد مسائل داخلی ایران از سپتامبر و فروش پهپادهایش به روسیه، آخرین میخ را بر تابوت برجام زده است.

اما حقیقتا "امور داخلی ایران ربطی به ایالات متحده و توافق هسته ای نداشته و ندارد و مذاکرات برای از سرگیری توافق هسته ای به هیچ موضوع دیگری نباید منوط شود،خواه توان دفاعی باشد یا سیاست منطقه ای یا سیاست داخلی ایران.

برجام، اگرچه کامل نیست، اما توافق خوبی است و برای یافتن راه‌حل بهتر نیاز به زمان است و خرید زمان نیز سیاست است. مرندی، حداقل در ظاهر معتقد است که این معامله ارزش انجام دادن را دارد.

در پایان و مهم‌تر از همه این است که دیپلماسی در این ماجرا باید تنها گزینه روی میز طرفین باشد حتی اگر برجام برای همه یکنواخت شده باشد./
آسیانیوز
https://www.asianews.ir/u/9ii
اخبار مرتبط
در پی راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلای ایران، این مرکز ۶۳ سرفصل مصارف ارزی- خدماتی را منتشر کرد که متقاضی براساس آن مجاز به خرید ارز خواهد بود.
دولت آلمان در پی صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد، شهروند دوتابعیتی ایرانی-آلمانی اعلام کرد که کاردار ایران در برلین را احضار کرده است.
آمریکا با پیوستن عراق به سوئیفت به دنبال این است که مسیرهای دور زدن تحریم توسط ایران و نیز تجارت با عراق را محدود کند.
در ادامه اتهام زنی‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران کاردار موقت سفارت انگلیس به وزارت خارجه احضار شد.
"الی کوهن"، وزیر خارجه اسرائیل ادعا کرد که کشورهای غربی تا پیش از هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر، مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال خواهند کرد.
با راه اندازی مرکز مبادله طلا و ارز ایران از امروز، پرداخت ارز سهمیه‌ای با کارت ملی متوقف شد و با مراحلی انجام می شود.
بر اساس تصمیم جدید بانک مرکزی فروش ارز با کارت ملی متوقف شد و شرایط جدیدی برای آن در نظر گرفته شده است.
در روزهای اخیر زمزمه‌هایی از تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌ها علیه بانک‌ها به گوش می‌رسد؛ این در حالی است که پیش‌نویس سندی آمریکایی نشان می‌دهند اتحادیه اروپا، قصد دارد آخرین بانک‌های ایرانی را نیز در اسفند ماه تحریم کند.
خبرگزاری بلومبرگ شب گذشته در خبری مدعی شد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته در ایران اورانیوم با غنای ۸۴ درصد را شناسایی کرده‌اند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
سعید فرهادی
۱۴۰۱/۱۲/۰۶
5
0
0

آینده آمریکا و اروپا تقلبی زیاد ایران اذیت می‌کنه شنیدم ندیدیم گور دنیا آمریکا و اروپا رفیق تلاش بزرگ ولی پول مالی بزرگ دلار باید حتمن حذف کن آمریکا و اروپا دوشمن زیاد اسرائیل هرجاکجابیا اروپا نقشه داد آدما داعش و هم دنیا نجات داد اروپا دوشمن زیر ایران ندیدی 🤷خودم قیافت شنیدم

ناشناس
۱۴۰۱/۱۲/۰۶
0
0
0

با این کاراتون بدبخت هستیم بدبخت تر هم میکنینمون ملت ایران رو

حسن
۱۴۰۱/۱۲/۰۷
0
0
0

همه در مسیر تربیت شدنمان هستیم.چه هوشیار باشیم،چه مست،چه شرافتمندانه رفتار کنیم چه فارغ از...، در پایان مسیر تربیت شدنمان، یقینا به بسیاری از نکات، یقین خواهیم یافت

کرامت سلیمی
۱۴۰۲/۰۶/۰۹
0
0
0

دانستن تاریخ پیش از اینکه یک علم باشد یک هنر است. هنر کنار هم قرار دادن شواهد. ---------------------------------------------------------------------------------------------------- اصلا و ابدا چیزی به نام سلاح هسته ای مطلقا وجود خارجی ندارد و هیچگاه چیزی به عنوان جنگ هسته ای رخ نخواهد داد. جنگ اوکراین و عملکرد نظامی بسیار ضعیف روسیه دو حقیقت را به خوبی نشان داد: یکی اینکه چیزی به عنوان سلاح هسته ای مطلقا وجود خارجی ندارد و سلاح هسته ای یک تفنگ خالیست . و دیگر اینکه روسیه یک ببر کاغذیست که حدود 75 سال در ظاهر نقش رقیب اتمی امریکا را بازی می کرده است تا عدم استفاده از سلاح هسته ای در جنگ ها توجیه شود و بگویند جنگ هسته ای برنده ندارد تا امریکا و دیگر کشورهای مدعی داشتن سلاح هسته ای که به دروغ مدعی داشتن ان هستند آبرویشان نرود. در واقع روسیه غیر مستقیم به امریکا می گوید که اگر قرار باشد روسیه بازنده جنگ اوکراین باشد ، دروغ بودن سلاح هسته ای را افشا خواهد کرد و امریکا و اروپا نیز دچار بحران و فروپاشی از درون خواهند شد. اصلا دلیل اینکه کشور چین طرف روسیه را گرفته است این است که چین ن


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید