صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۸ اسفند ۱۴۰۱ / ۰۹:۵۵
کد خبر: 13655
گزارشگر: 213
۹۱۵
۱
۰
۳
نظر کارشناس بازارهای مالی درباره اوج گرفتن پول خارجی

قیمت دلار کاهش نمی یابد؛ برجامی در کار نیست!

قیمت دلار کاهش نمی یابد؛ برجامی در کار نیست!
کارشناس بازارهای مالی گفت: برجامی در کار نیست. بنابراین قیمت دلار هم روند صعودی خود را حفظ کرده و پایین نمی‌آید!

به گزارش آسیانیوز، دیروز قیمت دلار با روند صعودی گشایش یافت و به کانال جدید قیمتی نزدیک شد اما در میانه روز با کاهش چهارپله‌ای، از کانال جدید عقب‌نشینی کرد. این کاهش قیمت دلار در روزهای آینده ادامه دارد؟

دیروز روند قیمت دلار در دو مسیر متفاوت قرار گرفت. صبح امروز این اسکناس آمریکایی در روند صعودی باز شد و به کانال جدیدِ قیمت راه یافت، اما در میانه روز چهار پله کاهش داشت.

دیروز قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا نزدیک به هزار تومان افزایش داشت و به 42 هزار و 680 تومان رسید. هر چند این رشد قیمت همچنان بیش از ۱۴ هزار تومان با بازار آزاد تفاوت دارد، اما برخی معامله‌گران امید دارند که در روزهای آینده بازارساز التهابات بازار را بپذیرد و بازار آزاد را به رسمیت بشناسد.

تجربه سال ۹۷
از سوی دیگر دیدگاه عده‌ای به تجربه سال 97 کنایه می‌زند. آنها معتقدند به رسمیت نشناختن بازار ارز آزاد، مشکلی را حل نمی‌کند و صرفا راه را برای گروه محدودی از سرمایه‌گذاران و نوسان‌گیران باز خواهد کرد.

۷ اسفند ۱۴۰۱ در مرکز مبادله ارز و طلای ایران قیمت دلار ۴۲ هزار و ۶۸۰ تومان کشف شد. این در حالی است که روز گذشته مبلغ 41 هزار و 759 تومان برا ی این اسکناس آمریکایی درج شده بود.

-----------------

بیشتر بخوانید

مرگ توافق هسته ای و پایان دیپلماسی؟

---------------------------------------


تجارت نیوز گزارش کرد در هفته‌های اخیر حساسیت بازار دلار بیشتر شده و به هر خبری واکنش نشان می‌دهد. اخباری نظیر بسته جدید تحریمی اتحادیه اروپا یا پیش‌فروش خودروهای وارداتی با پیش پرداخت ۵۰۰ میلیون تومانی و بدون تعیین زمان تحویل، از عمده دلایل افزایش شارپی قیمت دلار، از سوی فعالان بازار محسوب می‌شود.

تحلیلگران بازار معتقدند هر خبری فاز هیجانی به بازار می‌دهد و التهاب بازار بالاست. از دیدگاه آنها ۴۰ درصد بازار سرمایه را نرخ ارز تشکیل می‌دهد و با واقعی شدن نرخ ارز و رشد فزاینده قیمت دلار، شروع حرکت رشد بازار سرمایه آغاز شده است.

رونق دوباره صف دلارهای سهمیه‌ای
روز گذشته عرضه دلار سهمیه‌ای دوباره از سرگرفته شد. دلار توافقی که قبل از توقف فروش، تا سقف پنج هزار دلار عرضه می‌شد، ‌اکنون برای هر نفر دو هزار دلار عرضه می‌شود، این تصمیم جدید، صف‌های فروش دلار را به میدان فردوسی و سایر مراکز فروش دلار در صرافی‌ها برگرداند.

 تحلیلگران بر این باورند که حضور معاملات توافقی در کنار مرکز مبادله ارز و طلا، می‌تواند به ثبات بازار ارز کمک کند. زیرا مرکز مبادله ارز و طلا پاسخگوی نیاز‌های خدماتی است و بازار توافقی در کنار آن می‌تواند به تقاضاهایی‌‌ با مبنای سرمایه‌گذاری پاسخ دهد. در نتیجه افراد کمتری به بازار آزاد مراجعه کرده و از تب و تاب معاملات غیر‌رسمی کاسته خواهد شد.

دلار تهران و بازارهای موازی بر مدار نوسان
امروز قیمت دلار در بازارهای موازی همانند دلار تهران پرنوسان بود. دلار سلیمانیه که در ابتدای معاملات امروز در کانال جدید ۶۰ هزار تومان معامله می‌شد در ادامه روز با کاهش همراه شد و به نرخ ۵۶ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

دلار هرات کاهش محدودتری داشت. دلار هرات بعد از ظهر امروز از ۵۶ هزار تومان به قیمت ۵۵ هزار تومان برگشت. درهم امارات نیز ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد. این مقدار افزایش برای قیمت درهم در سال‌های گذشته بی‌سابقه است.

قیمت دلار سیاسی است
در همین راستا برزو حق‌شناس کارشناس بازارهای مالی با اشاره به افزایش قیمت دلار، به انزوای سیاسی ایران اشاره کرد و به تجارت‌نیوز گفت:«روند فعلی قیمت دلار، بروز نشانه‌های جدی موضوعات سیاسی است و تا زمانی که توافقی جدی برای برگشت برجام صورت نگیرد، قیمت دلار کاهش محسوسی نخواهد داشت.»

وی با اشاره به اینکه سطح روابط ایران با کشورهای همسایه پایین آمده خاطرنشان کرد:«چنین سیگنا‌ل‌هایی نشانه‌های خوبی به بازار نمی‌دهد. از سوی دیگر در حوزه پولی، نقدینگی و سیاست‌های مالی نه تنها بهبودی نمی‌بینیم بلکه شاهد تسریع در تغییر قوانین و بی‌توجهی به بازار آزاد هستیم. این در حالی است که در شرایط فعلی ما نیازمند ثبات در تصمیم‌گیری‌ها و واقع‌گرایی هستیم.»

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه معمولا دولت‌ها در دوره‌های اول حضورشان، سعی دارند دلار را زیر ارزش ذاتی نگه دارد افزود:«هم اکنون در کشور ریسک‌های سیستماتیک بسیار بالاست و نیز خروج سرمایه جدی وجود دارد، اما ما شاهد این هستیم که بازارساز نمی‌تواند و شاید هم نمی‌خواهد قیمت دلار را به قیمت ذاتیش نزدیک کند.»

وی با تاکید بر موضوع برجام گفت:«عملا دو طرف، ایران و آمریکا تمایلی به اعلام مرگ برجام ندارند، اما برجامی هم در کار نیست. بنابراین قیمت دلار هم روند صعودی خود را حفظ کرده و پایین نمی‌آید.»

https://www.asianews.ir/u/9jp
اخبار مرتبط
سعید آگشته، کارشناس مسائل اقتصادی نوشت: اینکه اساسا چرا ارزش پول ملی پایین می آید و دوم افزایش قیمت دلار و نرخ ارز چرا اتفاق می افتد و تا کجا می تواند ادامه داشته باشد و مردم باید چه کنند، توضیحات قابل توجهی لازم دارد.
درحالی که از ابتدای هفته فروش ارز با کارت ملی متوقف شده بود از صبح امروز با مجوز بانک مرکزی، صرافی ها به هر فرد 5000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مردم می فروشند.
براساس گزارش ها اقدامات تحریمی اروپا مدعی است که علیه افرادی در ایران انجام گرفته است که در تولید پهپادها و قطعات [نظامی] در حمایت از ارتش روسیه نقش داشته‌اند.
طبق تصمیم جدید بانک‌مرکزی؛ ارز مسافرتی طی مراحلی در پشت گیت فرودگاه‌ها به مسافران تحویل داده خواهد شد.
بر اساس تصمیم جدید بانک مرکزی فروش ارز با کارت ملی متوقف شد و شرایط جدیدی برای آن در نظر گرفته شده است.
اسکناس آمریکایی در آخرین معاملات در کانال ۴۷ هزار تومان سقف شکست.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
جی ام
۱۴۰۱/۱۲/۰۸
0
0
0

بدون شک و شبهه ای ایشون از کاسبان تحریمه


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید