صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ / ۱۷:۴۵
کد خبر: 13784
گزارشگر: 213
۵۵۵
۰
۰
۵
براساس اظهارات نایب رئیس اتاق ایران

همایش تجاری ایران و قطر/فاصله بسیاری تا تجارت مطلوب دو کشور وجود دارد

همایش تجاری ایران و قطر/فاصله بسیاری تا تجارت مطلوب دو کشور وجود دارد
نایب رئیس اتاق ایران در همایش تجاری ایران و قطر گفت: براین باوریم که حجم روابط تجاری دو کشور، تناسب چندانی با روابط دوستی و پیشینه فرهنگی و تاریخی ندارد و تا رسیدن به نقطه مطلوب تجاری فاصله زیادی داریم؛ در حالی که در ایران فرصت های خوبی برای شرکت ها ؛ همراه با جمعیت 83 میلیونی در بخش سرمایه گذاری وجود دارد.

به گزارش آسیانیوز، همایش تجاری ایران و قطر با حمایت بانک توسعه قطر و دعوت سازمان توسعه تجارت ایران و همکای گروه نیکخواه امروز صبح، 15 اسفند در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد.

ابتدای آغاز به کار این همایش با سخنرانی  مهدی نیازی، قائم مقام وزیر صمت، معدن و تجارت ایران در امور بازرگانی،  صالح بن ماجد الخلیفی، معاون امور تجاری وزارت تجارت و صنعت قطر و حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران همراه بود.

همایش تجاری ایران و قطر

 مهدی نیازی، قائم مقام وزیر صمت، معدن و تجارت ایران در امور بازرگانی در این همایش گفت: باید با تشکیل کمیته های کاری مشترک موانع توسعه ای شرکت های ایرانی و قطری را برطرف کنیم و بخش خصوصی باید محور ساز توسعه روابط شود؛ ضمن آنکه دولت جمهوری اسلامی چه در ایران و چه قطر برای بخش خصوصو بستر ساز خواهد بود.

قائم مقام وزیر صمت، توضیح داد: در آغاز دولت دولت سیزدهم، رئیس جمهور نخستین سفرش را به کشور قطر انجام دادند و امیر قطر نیز بلافاصله به ایران سفر داشتند و همین مساله نشانگر تمایل به توسعه روابط دو کشور بود.

وی افزود: خوشبختانه برنامه های نمایشگاه های اختصاصی و شرکتی و رویدادهای «بی تو بی»(بازاریابی B2B) و برنامه های آموزشی در حوزه روابط شرکت های ایرانی و قطری وجود دارد.

نیازی در ادامه توضیح داد: همچنین امیدواریم اتاق های مشترک ایران و قطر، به سرعت ظرفیت های مهم و تاریخی را با پشتیبانی دولت فراهم کنند.

قائم مقام وزیر صعت، معدن و تجارت ایران در ادامه اضافه کرد: ما نیازمند توسعه در روابط مانند حمل و بار دریایی، گمرکی و موضوعات بیمه ای و روابط بندری هستیم و این مسله باید در موضوعات تجاری بین دو کشور مد نظر قرار گیرد.

وی اظهار داشت: اگر به سمت سرمایه گذاری مشترک حرکت کنیم، در کشورهای منطقه  زمینه سرمایه گذاری چندجانبه و بستر سازی لجستیکی فراهم خواهد شد.

نیازی گفت: از دوستان و همکاران در سازمان توسعه تجارت و وزارت خارجه تقاضا دارم موانع را دسته بندی کنند تا طی مذاکرات، آن ها را با هیات های عالی رتبه قطری مطرح کنیم و کمیته کار مشترک تشکیل شود تا بتوانیم موانع توسعه شرکت ها را برطرف کنیم.  

درادامه حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران نیز درباره روابط ایران و قطر گفت:پس از برگزاری موفقیت آمیز اتاق های بازرگانی دو کشور در ژوئن 2022، فکر می کنم امروز حضور این هیات اقدام موثر و ارزشمندی در توسعه روابط تجاری دو کشور باشد.

وی تاکید کرد: براین باوریم که حجم روابط تجاری دو کشور، تناسب چندانی با روابط دوستی و پیشینه فرهنگی و تاریخی ندارد و تا رسیدن به نقطه مطلوب روابط تجاری فاصله زیادی داریم. در حالی که در ایران فرصت های خوبی برای شرکت ها ؛ همراه با جمعیت 83 میلیونی در بخش سرمایه گذاری وجود دارد و ضمن آنکه اوراسیا می تواند مکان تجاری خوب را وسیع تر کند، ما در پتروشیمی، صنایع غذایی و حتی مهندسی و صادرات، ظرفیت های توانمندی داریم که از این مسیر می توانیم برای حضور در بازار قطر برنامه ریزی کنیم.

سلاح ورزی با ارایه پیشنهاداتی به هیات قطری توضیح داد: با توجه به چشم انداز 2030 قطر، ما در ایران و در بخش خصوصی می توانیم در زمینه های صنعتی، پتروشیمی، نفت و گاز، گردشگری و غیره در طرح های توسعه ای قطر مشارکت کنیم و همچنین دوستان و همکاران قطری می توانند به ایران به عنوان حوزه ورود به کشورهای آسیای میانه و دسترسی به بازار آنها نگاه ویژه ای داشته باشند.

نایب رئیس اتاق ایران در خصوص گردشگری سلامت نیز تاکید کرد: تاکید داریم که در ایران کادر پزشکی می تواند در زمینه گردشگری سلامت به دوستان قطری خدمات ارایه دهیم؛ هر چند که در حوزه بانکی و مبادلات پولی در کشور ما مشکلاتی وجود دارد..  

 

همایش تجاری ایران و قطر

صالح بن ماجد الخلیفی، معاون امور تجاری وزارت تجارت و صنعت قطر نیز در ادامه باتاکید بر اهمیت هماهنگی تجاری و بیزنس بین دو کشور گفت: روابط صمیمانه و برادرانه بین دو کشور وجود دارد و همکارهای دو جانبه در حوزه تجاری قابل توجه بوده است که در سال گذشته(2022) به 171 میلیارد رسیده است.

معاون امور تجاری وزارت تجارت و صنعت قطر همچنین در این همایش با تشکر از تلاش نهادهای فعال ایرانی در روابط اقتصادی و تجاری با قطر اضافه کرد: سرمایه ایرانی در قطر 7 برابر شده است که از سال های 2017 تا 2021 به 811 شرکت رسیده است که مالکیت همه آنها بر عهده ایرانی ها است.

وی توضیح داد: همچنین نهادهای قطری زیرساخت های لازم را برای تجارت با ایران فراهم کرده اند که از بین آنها می توانن به بنادر کشور قطر اشاره کرد که رتبه های نخست را در جهان دارند و نیز ناوگان هوایی که از بهترین ناوگان های جهان در سال های اخیر بوده است که از شرکت های ایرانی دعوت شده تا از این امکانات جهت تقویت روابط تجاری دو کشور استفاده کنند.

پروانه توکلی خبرنگار

معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشور قطر، بازدید از شرکت های قطری حضور یاقته در همایش، نشست های هماهنگی بین شرکت های ایرانی و قطری و تکمیل نشست های هماهنگی بین شرکت های قطری و ایرانی از دیگر بخش های روز نخست این همایش  دو روزه بود./

پروانه توکلی
https://www.asianews.ir/u/9n8
اخبار مرتبط
قائم مقام وزیر صمت، معدن و تجارت ایران در امور بازرگانی در همایش تجاری ایران و قطر با حمایت بانک توسعه قطر گفت: باید با تشکیل کمیته های کاری مشترک موانع توسعه ای شرکت های ایرانی و قطری را برطرف کنیم و بخش خصوصی محور ساز توسعه روابط شود.
کریستیانو رونالدو و جورجینا رودریگز پس از امضای قرارداد برنده ۵ توپ طلا با النصر، در این کشور قانون شکنی خواهند کرد.
اقتصاد بحران زده آرژانتین در تضاد کامل با برتری این کشور در زمین فوتبال قرار دارد.
سفیر ایران در دوحه گفت: قطر برای ‎جام جهانی در طی ۱۲ سال گذشته حدود ۲۲۰ میلیارد دلار هزینه کرد که با بازگشت سرمایه گذاری، این کشور اعتباری جهانی را نیز کسب کرده است.
با اوج گرفتن سرخوشی فینال، فیفا با انتشار توییتی از بازی مسی تمجید کرد، ولی ماجرای جنجال ها بر سر این توئیت چه بود؟
در مراسم اختتامیه جام جهانی و در جلوی چشمان حدود ۸۸ هزار هوادار، جیانی اینفانتیو ، رئیس فیفا، تمیم بن حمد بن خلیفه آل‌ثانی، امیر قطر و امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه در جایگاه مخصوص قرار گرفتند.
مراسم اهدای جام به تیم‌های قهرمان و نایب قهرمان جام جهانی همراه با خلق تصاویری زیبا و به یاد ماندنی در ورزشگاه لوسیل دوحه قطر برگزار شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید