صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ / ۱۰:۰۸
کد خبر: 13910
گزارشگر: 213
۵۱۵
۰
۰
۱
واکنش‌ به اظهارات وزیر کار

مزایایِ مزدی کارمندان را با کارگران مساوی اعمال کنید!

مزایایِ مزدی کارمندان را با کارگران مساوی اعمال کنید!
حسن صادقی گفت: اگر به دنبال عدالت هستید، تمام مزایایِ مزدی کارمندان را برای کارگران اعمال کنید، نه فقط افزایش ۲۰ درصدی را!

به گزارش آسیانیوز، حسن صادقی: اگر به دنبال عدالت هستید، تمام مزایایِ مزدی کارمندان را برای کارگران اعمال کنید، نه فقط افزایش ۲۰ درصدی را!

حسن صادقی گفت: اگر قرار است درآمد با همه‌ی مزایایِ مزدی کارمندان و بازنشستگان دولت را عینا برای ما نیز اجرا کنید، حرفی نداریم؛ اتفاقا ما هم می‌خواهیم هرآنچه دولتی‌ها می‌گیرند، عینا مشمول حال ما نیز بشود. رفتارِ دولت با کارمندان خود بیشتر به عدالت نزدیک است.

حسن صادقی: اگر به دنبال عدالت هستید، تمام مزایایِ مزدی کارمندان را برای کارگران اعمال کنید، نه فقط افزایش ۲۰ درصدی را!

به نقل از ایلنا، حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در واکنش به صحبت‌های وزیر کار درخصوص افزایش دستمزد کارگران مطابق با دستمزدِ کارمندان گفت: اگر قرار است درآمد با همه‌ی مزایایِ مزدی کارمندان و بازنشستگان دولت را عینا برای ما نیز اجرا کنید، حرفی نداریم؛ اتفاقا ما هم می‌خواهیم هرآنچه نمایندگان دولت می‌گیرند، عینا مشمول حال ما نیز بشود. رفتارِ دولت با کارمندان خود بیشتر به عدالت نزدیک است.

صادقی با اشاره به افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران گفت: نتیجه‌ی مذاکراتِ جلساتِ مزدیِ شورایعالی کار باید به گونه‌‎ای پیش برود که قدرتِ خریدِ ابتدایِ سال به کارگران برگردانده شود. افزایش ۵۷درصدیِ حقوق بلافاصله با افزایش قیمت و بالا رفتنِ نرخ تورم اثر خود را از دست داد و بازگشتِ قدرت خریدِ ابتدایِ امسال، حداقلی‌ترین خواسته‌ی کارگران است تا بیش از این به ورطه‌ی فقر نیفتند.

رئیس اتحادیه‌ی پیشکسوتان جامعه کارگری تصریح کرد: دولت با ترمیم حقوق کارمندان در میانه‌ی سال، قدرتِ خرید کارزمندانش را تا حدودی زنده کرد. افزایش بیست درصدیِ حقوق هم قرار است روی این ترمیم حقوق بیاید. این درحالیست که حقوق کارگران در ابتدای سال، تنها یکبار افزایش پیدا کرد که همانطور که گفتم بعد از چند ماه ارزش خود را از دست داد.

صادقی بیان کرد: همین الان، اختلافِ حداقل حقوق کارمندان و کارگران بدون اینکه بیست درصد افزایش حقوق امسال را اعمال کنند، ۹۰۰هزار تومان است. بیست درصد قرار است روی این اختلاف بیاید، ضمن اینکه مزایای مزدی را هم باید به آن اضافه کرد. پس عدالت را به هیچ عنوان نمی‌توان در افزایشِ حقوق کارگران به اندازه‌ی حقوق کارمندان دید.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد دولت عدالت را فقط در حد حرف قبول دارد. عدالت آن چیزی است که پایین فیش حقوقی کارمندان و کارکنان دولت نوشته است. سبدِ کالاهای اساسی، بن، فوق‌العاده و سایرِ مزایایی است که به آن‌ها پرداخت می‌کنند. اگر دولت به دنبال عدالت است همه‌ی این‌ها را برای کارگران در نظر بگیرد در حالی که کارگران همین حداقل حقوق قانونی را هم به سختی دریافت می‌کنند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری بیان کرد: عدالت در اجرا باید خود را نشان دهد. اتفاقا رفتار دولت، تداعی کننده‌ی بی‌عدالتی است نه عدالت! عدالت یعنی برگرداندنِ قدرت خرید فروردین به کارگران همانطور که برای کارمندان دولت این اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: عدالت یعنی دیدنِ سهم سازمان تأمین اجتماعی در بودجه مانند سایر صندوق‌ها تا تأمین اجتماعی بتواند تعهداتِ خود را اجرا کند. عدالت یعنی اجرای متناسب‌سازی حقوق همانطور که برای دولتی‌ها اجرا شد. ما ۲۵ درصد باقیمانده‌ی متناسب‌سازی دو سال قبل را هم نمی‌توانیم بگیریم، کجای این عدالت است؟!

صادقی گفت: کارگران نه امنیتِ شغلی دارند نه امنیتِ اقتصادی، در حالیکه وضعیتِ کارمندان دولت در این زمینه‌ها بهتر است پس اگر به دنبال عدالت هستید اینها را هم برای کارگران اعمال کنید.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزاود: اگر می‌خواهید رفتارتان به عدالت نزدیک شود همان کاری را انجام دهید که در ترکیه انجام شد؛ یعنی همپای تورم دستمزد را هم اضافه کنید. اینجا اما تورم رها و در مقابل، دستمزدِ کارگران سالهاست فریز شده است./

https://www.asianews.ir/u/9qp
اخبار مرتبط
سبد معیشت خانوارهای کارگری براساس داده‌های آماری بهمن ۱۴۰۱ (داده‌های رسمی مرکز آمار ایران) و با اتکا به سبد خوراکی‌های حداقلی خانوار، نزدیک به ۱۸ میلیون تومان است.
مدیرکل مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی از آغاز پرداخت عیدی مستمری بگیران تامین اجتماعی از امروز خبر داد.
رئیس جمهور گفت: نباید حق کارگران نادیده گرفته شود و حتی یک ماه حقوق آنها به تعویق بیفتد و اگر در اعتبارات پروژه‌ها کاستی وجود دارد نباید در حقوق و دستمزد کارگران لحاظ شود.
حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ با لحاظ نظرات و معیار‌های دقیق و کارشناسی قطعاً تا پایان سال نهایی می‌شود.
کارگران و بازنشستگان با امضای طومار اینترنتی، خواستار افزایش دستمزد مطابق تورم و سبد معیشت شدند.
در حالی که میزان عیدی کارگران در سال 1401براساس سوابق بیمه ای پرداخت می شود، مبنای پرداخت عیدی کارگران در صورتی که یک سال کامل سابقه پرداخت حق بیمه در محل کار فعلی داشته باشند، حداکثر ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: افزایش حقوق برای حقوق‌های بالا درصد کمتری و برای حقوق‌های پایین درصد بیشتری خواهد بود و باید توجه داشت که حقوق کارگران با رعایت سه‌جانبه‌گرایی تعیین شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید