صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۲ فروردین ۱۴۰۲ / ۰۰:۵۲
کد خبر: 14209
گزارشگر: 213
۶۶۸
۰
۰
۲
به دنبال تصویب لایحه حمایت از امنیت زنان

ازدواج و طلاق اجباری زنان ممنوع شد

ازدواج و طلاق اجباری زنان ممنوع شد
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: براساس لایحه حمایت از امنیت زنان ازدواج یا طلاق اجباری زنان ممنوع است و هیچ شوهری نیز حق اخراج همسر خود از خانه را ندارد.

به گزارش آسیانیوز، رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «لایحه ارتقای امنیت زنان، امنیت روانی زنان را در خانه و جامعه ارتقا می‌دهد»، گفت: بر اساس این لایحه ازدواج یا طلاق اجباری زنان ممنوع خواهد بود. هیچ شوهری نیز حق اخراج همسر خود از خانه را نخواهد داشت. اگر زنی با مخالفت ناموجهی برای سفر علمی، ورزشی و... به خارج از کشور مواجه شود، رأی قاضی می‌تواند برای سفر کافی باشد.

محمدباقر قالیباف در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

«خدا را شاکرم که دیروز توانستیم یکی از روزهای تاریخی مجلس را رقم بزنیم. کلیات لایحه ارتقای امنیت زنان دیروز به صحن علنی آمد و با ۱۹۰ رأی موافق به تصویب رسید. می‌توانید رأی من و دیگر نمایندگان داوطلب شفافیت را در سامانه (شفافیت داوطلبان آرای نمایندگان) ببینید.

این لایحه، که رهبر انقلاب سال‌های متمادی بر آن تأکید می‌کردند، نشان داد نظام اسلامی حامی زنان ایرانی است. آمارها می‌گویند پس از انقلاب اسلامی زنان در عرصه‌های علمی و مدیریتی بالنده‌تر شده‌اند و با این حمایت قانونی مسیر شکوفایی در خانه و جامعه را با امنیت بیشتری طی خواهند کرد.

پیش از این، گاهی پیش می‌آمد که زنان در خانه یا جامعه با سوء رفتار مواجه می‌شدند، اما چون پشتوانه‌ای قانونی نداشتند، حقشان ضایع می‌شد و امکان پیگیری مطالبات خود را پیدا نمی‌کردند. جرم‌انگاری موارد مطرح‌شده امکان پیگیری حقوق زنان را فراهم خواهد کرد.

این لایحه ثابت کرد می‌توان با نگاه اسلامی، و بدون آسیب به بنیان خانواده، حامی حقوق زنان بود. حمایت از زن حمایت از رکن خانواده است. باید پرسید مطالبات مدعیان آزادی زنان، کارکرد مؤثرتری دارد یا این حمایت‌های قانونی که خواستۀ واقعی زنان و پشتیبان قانونی آنهاست؟

این لایحه امنیت روانی زنان را در خانه و جامعه ارتقا می‌دهد. ازدواج یا طلاق اجباری زنان ممنوع خواهد بود. هیچ شوهری نیز حق اخراج همسر خود از خانه را نخواهد داشت. اگر زنی با مخالفت ناموجهی برای سفر علمی، ورزشی و... به خارج از کشور مواجه شود، رأی قاضی می‌تواند برای سفر کافی باشد.

اگر زنی در محل کار پیشنهاد نامشروعی از سوی همکار خود دریافت کند، می‌تواند علیه آن فرد شکایت کند و آن فرد از کار دولتی خود اخراج خواهد شد. فرستادن تصاویر و مطالب مستهجن برای زنان بدون رضایت آن‌ها نیز جرم خواهد بود. تصویربرداری از زنان حین اعمال جرم علیه آن‌ها خود جرم خواهد بود.

زنان آسیب‌دیده تحت حمایت قانون خواهند بود. درمان رایگان زنان آسیب‌دیدۀ نیازمند، تشدید مجازات فرد بزهکار، تسهیلات اشتغال به کار و درصورت نياز تأمین خوابگاه ازجملۀ این حمایت‌هاست. نقاط کور و ناامن شهر نیز باید شناسایی و ایمن‌سازی شوند تا از ارتکاب جرم علیه زنان پیشگیری شود.

سامانه‌ای راه‌اندازی می‌شود تا مستندات آثار آسیب‌دیدگی زنان در آن ثبت شود.تمام دستگاه‌ها موظف‌اند این اطلاعات رامحرمانه تلقی کنند. همچنین، به جرائم مربوط به آسیب‌دیدگی زنان خارج ازنوبت قضایی وانتظامی رسیدگی خواهد شد. »

قالیباف در انتهای این رشته توییت، آدرس کانال تلگرامی خود را گذاشت و توضیح داد که مردم می تواند گزیده‌ای از لایحه ارتقای امینت را در آن‌جا بخوانند./

منبع:ایسنا

پروانه توکلی
https://www.asianews.ir/u/9yt
اخبار مرتبط
رئیس مرکز تحقیقات سرطان ایران می‌گوید که سن ابتلا به سرطان پستان در ایران «۱۰ سال جوان‌تر از دیگر نقاط دنیا» است.
احمدرضا رادان، فرمانده کل نیروی انتظامی هشدار داد که از شنبه آینده با استفاده از فناوری و تجهیزات هوشمند افراد بی حجاب شناسایی و به محاکم قضایی احضار می شوند.
لایحه پیشگیری از آسیب دیدگی زنان و ارتقای امنیت آنان در برابر سوء رفتار تصویب شد.
در این مطلب از رسانه آسیانیوز، تمام انواع مدل لباس خواب و لباس زیر مناسب و با کیفیت را معرفی کرده و همچنین شما را با محبوب ترین برند این لباس در ایران آشنا خواهیم کرد.
پلیس به دنبال ماجرای ماست پاشی بر سر زنان، این بار، به آمران به معروف و ناهیان از منکر در حوزه حجاب هشدار داد.
وزارت کشور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که با بی حجابان برخورد قضایی صورت خواهد گرفت.
رییس پلیس فتای تهران اعلام کرد مردی که تصاویر دختر موردعلاقه‌اش را با هویت و عناوین جعلی در فضای مجازی منتشر کرده بود، شناسایی و دستگیر شده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید