صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۵ فروردین ۱۴۰۲ / ۱۲:۳۶
کد خبر: 14252
گزارشگر: 213
۴۳۰
۰
۰
۲
براساس گزارش یک روزنامه آمریکایی

اسناد لو رفته پنتاگون فاش کرد/همکاری نظامی ایران و نیکاراگوئه برای مقابله با آمریکا

اسناد لو رفته پنتاگون فاش کرد/همکاری نظامی ایران و نیکاراگوئه برای مقابله با آمریکا
روزنامه آمریکایی نوشت براساس اطلاعات محرمانه‌ اسناد لو رفته پنتاگون، ایران و نیکاراگوئه درباره همکاری نظامی برای مقابله با نفوذ آمریکا گفتگو کرده‌اند.

به گزارش آسیانیوز، ادعای نیویورک تایمز: بر اساس اسناد لو رفته پنتاگون، ایران و نیکاراگوئه درباره همکاری نظامی صحبت کرده‌اند.

روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش می‌دهد که براساس اطلاعات محرمانه‌ای که در میان اسناد لو رفته دولت آمریکا وجود دارد، ایران و نیکاراگوئه در ماه فوریه درباره تقویت همکاری نظامی به عنوان راهی برای مقابله با نفوذ آمریکا در آمریکای لاتین گفتگو کرده‌اند. نیویورک‌تایمز می‌نویسد که به نظر می‌رسد که این سند محرمانه بر استراق سمع الکترونیکی که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، جمع‌آوری کرده استوار باشد.

انتخاب نوشت براساس این گزارش اطلاعات محرمانه‌ای که در میان اسناد لو رفته دولت آمریکا وجود دارد، ایران و نیکاراگوئه در ماه فوریه درباره تقویت همکاری نظامی به عنوان راهی برای مقابله با نفوذ آمریکا در آمریکای لاتین گفتگو کرده‌اند.

نیویورک‌تایمز می‌نویسد که به نظر می‌رسد که این سند محرمانه بر استراق سمع الکترونیکی که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، جمع‌آوری کرده استوار باشد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، اواسط بهمن ماه در سفری رسمی به نیکاراگوئه از جمله با دانیل اورتگا، رئیس جمهور این کشور که برای شانزده سال گذشته در قدرت بوده، دیدار کرد.

در گزارش نیویورک تایمز آمده است: «اما این گزارش اطلاعاتی، به تاریخ ۲۳ فوریه، اشاره می‌کند که هیات ایرانی تحت هدایت حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه این کشور با فرماندهان ارشد ارتش نیکاراگوئه دیدار کرد. براساس این گزارش، فرماندهان ارتش نیکاراگوئه به آقای امیرعبداللهیان گفتند که نیکاراگوئه با «تلاش آمریکا برای گسترش نفوذ در آمریکای لاتین» مخالف است و ابراز تمایل کردند با ایران و سایر کشورهای همفکر تعامل داشته باشند.»

این سند بخشی از یک رشته تصاویر لو رفته است که در «سِروِر دیسکورد» پست شده و در اختیار نیویورک‌تایمز قرار گرفته است.

در جریان افشای این اسناد دست‌کم ۵۰ و احتمالا تا ۱۰۰ سند محرمانه نظامی و اطلاعاتی در دسترس عموم قرار گرفت که همگی نخستین بار روی شبکه اجتماعی دیسکورد منتشر شد که میان علاقمندان به بازی‌های کامپیوتری محبوبیت دارد.

مقام‌های آمریکایی هشدار می‌دهند که برخی از این اسناد ممکن است دستکاری شده باشند. آنها در پاسخ به سوال این روزنامه، اطلاعات مربوط به مذاکرات نیکاراگوئه و ایران را تایید یا رد نکردند.هر دو کشور در معرض تحریم‌های آمریکا هستند.

نیویورک‌تایمز می‌نویسد که ایران سابقه‌ای طولانی در تقویت نظام‌های استبدادی در منطقه آمریکای لاتین دارد، به خصوص آنهایی که خارج از حیطه نفوذ آمریکا قرار دارند./

https://www.asianews.ir/u/9zz
اخبار مرتبط
مشاور سابق امنیت داخلی اسرائیل گفت که احتمال حمله به ایران به طور فزاینده‌ای وجود دارد.
روزنامه گاردین نوشت اسناد لو فته پنتاگون درباره جنگ اوکراین و گزارش‌هایی حساس درباره چین، خاورمیانه و تروریسم هستند.
آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا چهار سناریوی غیرمنتظره و چگونگی تأثیر آنها بر روند درگیری در اوکراین را ترسیم کرده است.
کنگره آمریکا از اتحادیه اروپا خواست سپاه پاسداران را در فهرست تروریستی قرار دهد.
ترامپ ۷۶ ساله با هواپیمای شخصی اش برای محاکمه وارد نیویورک شد؛ او نخستین رئیس جمهور سابق ایالات متحده است که با اتهامات کیفری مواجه شده است.
یک پایگاه خبری آمریکایی نوشت که دولت بایدن طرح توافق موقت با ایران را مطرح کرده است.
در اولین روزهای سال ۱۴۰۲، نرخ دلار چهار هزار و ۵۰۰ تومان گران تر شد.
مقام شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: آمریکا پاسخ حمله به پایگاه‌هایش در عراق و روسیه را خواهد داد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید