صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۹ فروردین ۱۴۰۲ / ۰۰:۰۳
کد خبر: 14313
گزارشگر: 306
۹۰
۰
۰
۱
مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور

پیش بینی تامین صددرصدی کودهای کشاورزی از تولیدات داخلی تا سه سال آینده

پیش بینی تامین صددرصدی کودهای کشاورزی از تولیدات داخلی تا سه سال آینده
یزد - حمید رسولی گفت : میزان تولید داخلی تا ۹۰ درصد افزایش داشته وپیش بینی می شود که طی سه سال آینده، صددرصد نیاز کشور به کودهای کشاورزی از تولید داخلی تامین شود
 
آسیانیوز / یزد ؛  مجری طرح خودکفائی کودهای کشاورزی و مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور در رابطه با برنامه های این شرکت در سال ۱۴۰۲گفت : میزان تولید داخلی تا  ۹۰ درصد افزایش داشته وپیش بینی می شود که طی سه سال آینده، صددرصد نیاز کشور به کودهای کشاورزی از تولید داخلی تامین شود.
 
"حمید رسولی " در این راستا افزود : البته، در حال حاضردر بعضی از کودهای کشاورزی نظیر کود اوره – که نزدیک به ۷۰ درصد سبد کودی مصرفی کشاورزی کشور به آن اختصاص دارد، نه تنها وارد کننده نیست که از صادرکنندگان بزرگ منطقه هم به شمار می رود.
 
وی با اشاره به وضعیت تولید و مصرف کودهای میکرو اظهار کرد : این کود ها ۱۰۰ درصد تولید داخلی هستند و امسال نیز طبق سنوات گذشته بخشی از فعالیتهای تامین وتوزیع کودهای کشاورزی به کودهای میکرو اختصاص دارد .
 
این مسئول ضمن بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ در راستای تولید کودهای کشاورزی در کشور ۱۷ پروژه خودکفایی به تولید رسیده است ذکر کرد : مستند کارنامه ی عملکرد وزارت جهادکشاورزی در این بخش گواه آن است که، در سال ۱۴۰۱  از مجموع سه میلیون و۲۰۰ هزارتن کودهای کشاورزی، کودهای یارانه ای - شامل فسفاته ، پتاسه، ازته - تامین و توزیع شده و حدود ۹۰ درصد کود های یارانه ای تامین وتوزیع شده ، تولید داخل بوده و صرفا ۱۰ درصد مجموع آن وارداتی هستند.
 
وی با اشاره به روند رو به رشد تولید داخلی کود در ایران تصریح کرد: در دهه ۸۰ معادله ی سهم تولید داخل و واردات کودهای کشاورزی دقیقا برعکس بود یعنی، در ابتدای سال های دهه ۸۰ تقریبا ۹۰ درصد کودهای کشاورزی مورد نیاز کشور از محل واردات تامین می شد و ظرفیت تولید داخلی تقریبا ۱۰ درصد مقدار تامین و تدارک سالیانه بود.
 
رسولی  در پایان با تاکید بر اهمیت داخلی سازی تامین و توزیع کودهای مورد مصرف بخش کشاورزی کشور خاطر نشان کرد : این امر ضریب خوداتکایی و خودکفایی کشور را افزایش داده و در کنترل قیمت کود و نهایتا محصولات کشاورزی بسیار مهم و موثر است.

سید محمد جواد عرفانفر

پیش بینی تامین صددرصدی کودهای کشاورزی از تولیدات داخلی تا سه سال آینده ، حمید رسولی مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور

https://www.asianews.ir/u/a1n
اخبار مرتبط
یزد - مدیرامور طیور سازمان گفت : استان یزد با ۶۷۸ واحد مرغ گوشتی وظرفیت تولید بیش از ۶۵هزار تن گوشت مرغ در سال یکی از استان های پیش رو در تولید مرغ گوشتی است
یزد - علیزاده گفت: در سال ۱۴۰۱ بیش از۱۰۰ درصد کود موردنیاز تامین گردیده است اتفاق خوب و کم نظیری را در استان رقم زده
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید