صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ / ۰۱:۲۴
کد خبر: 14330
گزارشگر: 213
۸۴۷
۰
۰
۱
براساس نتایج یک مطالعه‌ جدید مطرح شد

خطرات ماشین نو برای سلامتی

خطرات ماشین نو برای سلامتی
بر اساس نتایج یک مطالعه‌ جدید بوی ماشین نو خطرات جدی برای سرطان دارد.
به گزارش آسیانیوز، بوی ماشین نو که همه آن را می‌شناسند و دوستش دارند در واقع برای سلامتی خطرناک است.

بر اساس نتایج مطالعه‌ای جدید که در نشریه "سل ریپورتز فیزیکال ساینس" (Cell Reports Physical Science) منتشر شد، این بو خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

نیویورک‌پست با اشاره به اینکه نتیجه این مطالعه حاصل پژوهش متخصصان در دانشگاه هاروارد و موسسه فناوری پکن است، گزارش می‌دهد که این متخصصان مطالعه خود را به جای آزمایشگاه در شرایط و موقعیت‌های واقعی انجام داده‌اند. آن‌ها با استفاده از تعدادی حسگر، ۲۰ ترکیب شیمیایی معمول در هوای خودروهای نو را که ۱۲ روز متوالی بیرون پارک شده بود، سنجیدند.

این متخصصان مقادیری از مواد شیمیایی را یافتند که از استاندارد ایمنی ملی چین برای کیفیت هوای داخل خودرو فراتر بود. بر اساس این تحقیق، فرمالدئید، ترکیب شناخته‌شده سرطان‌زا، ۳۵ درصد از استاندارد معمول بالاتر بود و میزان استالدئید، ماده سرطان‌زای خطرناک دیگر نیز ۶۱ درصد بالاتر از حد استاندارد قرار داشت.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۱ هم نشان داده بود برای افرادی که زیاد رانندگی می‌کنند، این خطر احتمالی وجود دارد اما مطالعه یادشده مشخص کرد که حتی اگر این استفاده از خودرو زیاد نباشد، خطر همچنان به قوت خود باقی است.

به نقل از ایندیپندنت نویسندگان این مطالعه دریافتند تنها ۳۰ دقیقه نشستن در خودروی نو در روز فرد را به قدر کافی در معرض این مواد سرطان‌زا قرار می‌دهد. آب‌وهوای گرم‌تر نیز سطح مواد شیمیایی موجود را بالا می‌برد.

با اینکه بیشتر مطالعات معمولا روی دمای هوا متمرکزند، مطالعه اخیر نشان داد که دمای سطح مواد روی بوی اتاق خودرو بیشترین تاثیر را داشته است. این متخصصان نوشته‌اند: مشاهدات اخیر شناخت ما از شیوه انتقال و انتشار مواد شیمیایی داخل اتاق خودرو را افزایش می‌دهد.

به توصیه کارشناسان، بهترین اقدام برای از بین بردن این بو باز کردن شیشه‌های خودرو پیش از سوار شدن و در ۲۰ دقیقه ابتدای حرکت است. از آنجا که دمای بالا به انتشار این بو کمک می‌کند، بهتر است تا حد امکان خودرو را زیر نور آفتاب یا در مکان‌های گرم پارک نکنیم./
https://www.asianews.ir/u/a24
اخبار مرتبط
رئیس مرکز تحقیقات سرطان ایران می‌گوید که سن ابتلا به سرطان پستان در ایران «۱۰ سال جوان‌تر از دیگر نقاط دنیا» است.
نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که محصولات صاف‌کننده مو ممکن است به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید