صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ / ۰۲:۲۲
کد خبر: 14476
گزارشگر: 213
۲۵۰
۰
۰
۱
نوسانات شدید ارز ادامه دارد

قیمت دلار اوج گرفت

قیمت دلار اوج گرفت
نرخ ارزهای خارجی طی چهار روز گذشته به صورت متوالی روند صعودی گرفته و طی همین مدت نرخ دلار در برابر ریال ایران، سه هزار تومان افزایش داشته است.
به گزارش آسیانیوز، نرخ دلار در بازار آزاد ایران روز شنبه نهم اردیبهشت با ثبت یک‌هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته به ۵۴ هزار و ۷۵۰ تومان رسید که بالاترین رقم از ابتدای سال جاری خورشیدی است.

نرخ ارزهای خارجی طی چهار روز گذشته به صورت متوالی روند صعودی گرفته و طی همین مدت نرخ دلار در برابر ریال ایران، سه هزار تومان افزایش داشته است.

ریال ایران در سال ۱۴۰۱ نیمی از ارزش خود را از دست داد و از ابتدای سال جاری نیز نرخ دلار نسبت به ریال ایران ۱۱ درصد رشد کرده است.

نصف شدن ارزش ریال ایران طی سال گذشته در حالی است که بنابر آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا درآمدهای خالص صادرات نفت و محصولات نفتی ایران در سال ۲۰۲۲ رشدی ۴۹ درصدی داشت. آمارهای گمرک ایران نیز از افزایش چشمگیر صادرات غیرنفتی کشور خبر می‌دهد.

افت ارزش ریال، درآمدهای دولت از محل تزریق ارز گران به بازارهای آزاد را به شدت افزایش می‌دهد و تورم ناشی از افت ارزش ریال نیز نه تنها درآمدهای غیرمستقیم دولت را افزایش می‌دهد، بلکه ارزش واقعی بدهی‌های دولتی را نیز کاهش می‌دهد.

این در حالی است  آمارهای صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد بدهی‌های خالص دولت ایران در سال گذشته ۵۷۶ تریلیون تومان افزایش یافت و امسال نیز با رشدی هزار تریلیون تومانی، به حدود ۳۹۰۰ تریلیون تومان اوج خواهد گرفت که این رقم معادل نزدیک به ۲۷ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور است.

نرخ یورو نیز در بازار آزاد ایران در روز شنبه به نزدیک ۶۱ هزار تومان و نرخ پوند بریتانیا به ۵۸ هزار و ۸۵۰ تومان اوج گرفت.

بازار سکه نیز از نوسانات در امان نماند و قیمت انواع سکه از ۱ درصد تا ۴ درصد افزایش یافت. نرخ سکه «بهار آزادی» در روز پنج‌شنبه با رشدی سه درصدی به ۳۰.۴ میلیون تومان اوج گرفت.

بیشترین رشد قیمت، مربوط به سکه معروف به «امامی» بود که با ۴.۲ درصد افزایش نسبت به روز چهارشنبه به نزدیک ۳۴ میلیون تومان رسید.

همچنین مسئولان تا کنون دلایل روشن و قانع‌کننده‌ای برای سقوط پیاپی ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی ارائه نمی‌دهند.

از آغاز سال ۱۴۰۲ نیز نرخ کالاهای اساسی و بسیاری از خدمات در ایران افزایش بیشتری یافته و توان کارگران در تأمین اساسی‌ترین نیازهای خود و خانواده‌شان محدودتر از هر دوره دیگر شده است.

به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد، خط فقر در ایران در آستانه نوروز امسال، نظر به فشار تورم باید دست‌کم ۳۰ میلیون تومان لحاظ می‌شد. با این شرایط، دستمزد کارگران رسمی کشور حدود یک چهارم خط فقر واقعی یا نیمی از خط فقر رسمی است.

در این شرایط است که کارگران صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و فولاد ایران با درخواست برای افزایش دستمزد و احقاق شرایط دیگر، مانند بیمه، در روزهای گذشته اعتصاب و تظاهرات کرده‌اند./
https://www.asianews.ir/u/a65
اخبار مرتبط
بخشی از تاریخ فضایی در یک حراجی به قیمت ۷۴۴ هزار و ۹۹۴ دلار آمریکا فروخته شد.
وزیر بهداشت گفت: به هیچ وجه تغییری در وضعیت ارزی داروها در سال جاری نخواهیم داشت!
دفتر امنیت دیپلماتیک وزارت امورخارجه آمریکا در بخش موسوم به «پاداش برای عدالت» برای دریافت اطلاعات درباره شبکه مالی سپاه پاسداران ایران ۱۵ میلیون دلار جایزه در نظر گرفته است.
بانک‌های عامل فروش ارز مسافرتی در فرودگاهها معرفی شدند.
در حالی که از امروز سه شنبه ۱۵ فروردین، معاملات ربع بهار آزادی در سامانه معاملات مرکز مبادله ارز و طلای ایران آغاز شد؛ عموم مردم می توانند با مراجعه به نشانی www.ice.ir ربع سکه خریداری کنند.
بانک مرکزی، دستورالعمل اجرایی نحوه فروش اسکناس از طریق واریز به حساب ارزی بانکی مشتری را منتشر کرد.
بازار ارز در اولین روز پس از تعطیلات نوروز، روندی نزولی را تجربه کرد؛ در حالی که یک کارشناس گفت آنچه از رشد واقعی قیمت دلار جلوگیری می کند، رفع تحریم هاست.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید