صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ / ۲۳:۵۰
کد خبر: 14540
گزارشگر: 306
۸۹
۰
۰
۱
اولین سالگرد جاودانگی دکتر اسلامی ندوشن در یزد برگزار شد

دکتر دادبه: اسلامی ندوشن هرگز ایران را از یاد نبرد

دکتر دادبه: اسلامی ندوشن هرگز ایران را از یاد نبرد
یزد - آیین گرامیداشت زنده‌یاد دکتر «محمد علی اسلامی ندوشن» با رونمایی از مستند فرزند ایران و کتاب ایران نامه در استان یزد برگزار شد

آسیانیوز / یزد ؛ «اصغر دادبه» استاد فلسفهٔ اسلامی و ادبیات عرفانی دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر گروه ادبیات دائرةالمعارف بزرگ اسلامی به عنوان یکی از سخنرانان این مراسم که امشب در تالار فرهنگ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد برگزار شد، اظهار کرد: انسانها سه جنبه دارند؛ یکی بعد مادی آنهاست که این نیازهای وجودی از طریق علم تامین می‌شود ولی آیا انسانها تنها وابسته به این نیاز هستند.

وی به نیاز عقلی انسانها نیز اشاره و عنوان کرد: قطعاً‌ بدون فکر نمی‌توان زندگی کرد لذا انسان به بعد عقلانیت هم برای زندگی نیازمند است و باید به هر طریق این نیاز را رفع کند.

دادبه دیگر بعد مورد نیاز انسانها را بعد عاطفی خواند و در ادامه اظهار کرد: هنر به طور عام و به طور خاص  ادبیات برآوردنده این نیازهاست.

وی عنوان کرد: این که دنیای امروز غیرقابل تامل شده به دلیل دوری از این نیازهاست و لذا باید به این سه نیاز اهتمام داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان این که تنها اگر بتوانیم مظروف بی‌ظرف پیدا کنیم، می‌توانیم ایران و ارزشهای خود را نیز فراموش کنیم، گفت: دکتر اسلامی ندوشن این ظرف که ایران عزیز است را هرگز از یاد نبرده است اگرچه بعضاً خود را از یاد برد.

این استاد فلسفه اسلامی با قرائت اشعاری از حافظ شیراز در وصف مرحوم اسلامی ندوشن، به تاکید این نویسنده شهیر کشورمان در باب سنت و مدرنیته اشاره کرد و گفت: یکی از بخشهای پرداخته شده در این رابطه موضوع سنت دیرینه ماست.

وی با بیان این که بزرگان ما هرگز خط بطلان بر عقلانیت نکشیده‌اند، گفت: آنها معتقد بودند عقل در پرتوی تربیت اخلاقی باید شهود را نیز مورد توجه داشته باشد و به عبارتی هم ملا و هم آدم شد.  

دادبه ضمن اشاره به این که نباید سنت که جنبه عقلانی دارد را فراموش کنیم، بر رعایت اعتدال بین عقل و اشراق تاکید کرد.

در این مراسم، مستند ۷۰ دقیقه‌ای «فرزند ایران» کاری از مرکز گسترش سینمای مستند تجربی و پویانمایی و همچنین «کتاب ایران نامه» که گزیده دیدگاه‌های مرحوم اسلامی ندوشن درباره ایران و به خط استاد امیرخانی و استاد محمود رهبران از خوشنویسان برجسته کشور کتابت شده است، رونمایی شد.

گفتنی است، در پایان این مراسم که با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد، مرکز گسترش سینمای مستند تجربی و پویانمایی و موسسه اندیشه روشن برگزار شد توسط احسان عابدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از علیرضا حسینی کارگردان و تهیه کننده مستند فرزند ایران تقدیر بعمل آمد .

سید محمد جواد عرفانفر

دکتر دادبه: اسلامی ندوشن هرگز ایران را از یاد نبرد

 

https://www.asianews.ir/u/a7v
اخبار مرتبط
یزد - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از رونمایی مستند فرزند ایران و کتاب ایران نامه در آیین گرامیداشت زنده یاددکتر محمد علی اسلامی ندوشن دراستان یزد خبرداد
یزد - بیش از ۵۶ میلیارد تومان جهت تکمیل زیرساخت های فرهنگ و هنر استان یزد تخصیص و هزینه شده است
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید