صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ / ۱۴:۱۰
کد خبر: 14563
گزارشگر: 213
۳۸۴۵
۳
۰
۴
حاشیه های استیضاح وزیر صمت

کدام نمایندگان خودروی شاسی بلند گرفتند؟

کدام نمایندگان خودروی شاسی بلند گرفتند؟
به دنبال ماجرای دریافت حواله خودروهای شاسی بلند توسط برخی نمایندگان مجلس، نماینده رئیس جمهور گفت: تفاهم‌نامه‌ای نسبت به واگذاری بیش از یکصد خودرو بدون قرعه‌کشی و براساس واسطه‌گری شرکت صوری مذکور انجام شده بود.

به گزارش آسیانیوز، ماجرای ادعای دریافت حواله خودروهای شاسی بلند توسط برخی نمایندگان مجلس که اولین بار از سوی احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز در مجلس و در فاصله چند روز مانده به برگزاری جلسه استیضاح فاطمی امین وزیر سابق "صمت" مطرح شد، فضای عمومی کشور را برای چند روزی دچار التهاب کرد.

به نوشته تسنیم، علیرضابیگی مدعی شده بود که یکی از عوامل رای نیاوردن استیضاح فاطمی در آبان 1401 واگذاری حواله خودروی شاسی بلند به 75 نفر از نمایندگان مجلس بوده است. ادعایی که بلافاصله با واکنش وزارت صمت مواجه شد و روابط عمومی این وزارتخانه تاکید کرد که به واسطه این ادعای کذب از نماینده تبریز شکایت خواهد کرد.

البته یک روز پس از انتشار عمومی این ادعا، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس نیز ضمن تکذیب اظهارات علیرضابیگی تاکید کرد که هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در جلسه‌ای فوق‌العاده پیش از برگزاری جلسه استیضاح، این موضوع را تعیین تکلیف کرده و نتایج بررسی‌ها را به شکل عمومی اعلام خواهد کرد.

در نهایت هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان روز شنبه (9 اردیبهشت) اعلام کرد که با بررسی اسناد و مدارک ارائه شده از سوی احمد علیرضا بیگی، ادعاهای مطروحه از سوی وی را کذب تشخیص داده است.

اما اظهارات دو روز پیش حجت‌الاسلام درویشیان، نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امر مبارزه با فساد، ماجرای ادعای نماینده تبریز درباره دریافت حواله‌ خودروهای شاسی بلند توسط برخی نمایندگان مجلس را وارد مرحله‌ای تازه‌ای کرد.

اگرچه درویشیان دریافت این خودروها "به منظور صرفنظر کردن نمایندگان از استیضاح اولِ فاطمی امین" را تلویحاً رد کرده اما با این حال وی در اظهاراتش مسئله واگذاری حواله خودروهای شاسی بلند به تعدادی از نمایندگان و کارکنان مجلس را تایید می‌کند.

به گفته درویشیان تفاهم‌نامه‌ای از تابستان 1400 و قبل از تشکیل کابینه دولت سیزدهم بین شرکت «رادین مبین غرب» با یکی از خودروسازان منعقد و با کارسازی یکی از مسؤلان وقت در مجلس (فعلی) نسبت به واگذاری بیش از یکصد خودرو بدون قرعه‌کشی و براساس معرفی و واسطه‌گری شرکت صوری مذکور انجام شده بود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه این رویه تخلف‌آمیز تا اواسط سال 1401 نیز ادامه یافته، از معرفی متخلفانِ واگذاری رانتیِ خودرو طی گزارشی محرمانه به رئیس‌جمهور و متعاقب آن توقف روند واگذاری خودروهای سایر دستگاه‌های متخلف خبر داده است.

با گذشت چند روز از این ماجرا که منجر به وارد شدن خدشه به حیثیت مجلس و اعتماد عمومی شد، عده‌ای از نمایندگان مجلس همسو با مردم و رسانه‌ها از مسئولان قوه مقننه درخواست کردند تا در راستای تنویر افکار عمومی و حفظ شأن و جایگاه مجلس شورای اسلامی، اسامی نمایندگان دریافت کننده حواله خودروهای شاسی بلند را به صورت رسمی اعلام کنند.

به طور مثال محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و محمدمهدی زاهدی نماینده کرمان در نامه‌‌هایی جداگانه به رئیس مجلس خواستار شفاف سازی و برخورد قانونی با عاملان و دریافت کنندگان خودرو خارج از ضوابط شدند.

همچنین جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تربت جام با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود از هیئت رئیسه مجلس و بازرسی ریاست جمهوری درخواست کرد تا اسامی همه نمایندگان یا مسئولان دریافت کننده خودرو شاسی بلند (بدون‌نوبت و به نرخ کارخانه) را اعلام کنند.

با توجه به اینکه از زمان آغاز بکار مجلس یازدهم، شعار «شفافیت» همواره به عنوان یکی از پربسامدترین کلیدواژه‌های نمایندگان این مجلس مطرح بوده، انتظار می‌رود که مسئولان مجلس در روزهای آتی اسامی تمامی نمایندگانی که بدون ضوابط قانونی و با نرخ کارخانه، خودرو دریافت کرده‌اند را اعلام عمومی کنند.

در صورت تحقق این مسئله، علاوه بر بسته شدن باب انجام اینگونه تخلفات در مجلس شورای اسلامی و سایر دستگاه‌ها، زمینه‌ شیطنت و خلاف واقع‌گویی افراد نیز از بین خواهد رفت./

https://www.asianews.ir/u/a8h
اخبار مرتبط
پس از جابجایی در سازمان برنامه و بودجه و وزارت جهاد و کشاورزی و استیضاح به حق در وزارت صمت، حضور آقای خاندوزی در وزارتخانه مهم و کاربردی اقتصاد همچنان بر طبل ضعف کابینه اقتصادی دولت سیزدهم خواهد نواخت.
سیدابراهیم رئیسی در پی رای عدم اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سیدرضا فاطمی‌امین، سیدمهدی نیازی را تا زمان اعلام گزینه پیشنهادی برای تصدی این وزارتخانه به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.
در زمان رأی‌گیری برای عدم رأی اعتماد به وزیر صمت ۲۷۰ نماینده مجلس حضور داشتند و فاطمی امین تنها با ۱۳۷ رای موافق از مجلس رأی اعتماد دریافت نکرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
بینام
۱۴۰۲/۰۲/۲۱
0
0
0

وزیر استیضاح می‌شود. هفتاد و پنج نماینده بصورت غیر قانونی و توسط یک شرکتی که وجود خارجی ندارد و برای رد گم کنی نامش مطرح شده خودرو دریافت می‌کنند و سپس استیضاح وزیر رای نمی‌آورد. واقعا کجا زندگی می‌کنیم

عاقبت کارخدامیداندوبس
۱۴۰۲/۰۳/۲۱
0
0
0

سللم علیکم ماجوانها آیندمون که پایمال شدوبازمیگیم خدای ماهم بزرگه خدابده که بی منته ماازشمانماینده ها هیچ چیزنمیخوایم شما فقط یه دلقکید همه جا شده پارتی پارتی پارتی آهای مسولی که اون بالانشستی بدون این قدرت چندصباحی دست توودیگری وامثالهم امانته یه روزبایدبزاری وبری بچه های شماخوشی کنن مشکلی نیست میدونم مسلمونید ومعتقید شایدم نباشید خب هرچی میگیرید نوش جونتون روال همیشه همینجوربوده فمن یعمل مثقال ذره خیره یره فمن یعمل مثقال ذره شره یره خودتون کوچه علی چپ نزنین برای خودتون بشید قاضی ببیند دارید چه غلطی میکنید حق چه کسایی میخورید حق چه جوانهایی که گیر 100میلیون پولن واسه شما ارزش نداره ولی امیدخیلیاست بخداخوردن نداره امیدوارم ازخدا یاراهتون عوض بشه یاخداجونتون بگیره این پولهای مردم که میخورید بزارید روی دوا ودرمون خودتون چوب خدا صدانداره همش بشه خون تقاص پس بدید جانم فدای رهبر خاک برسر بی لیاقتتون کنم بخدا تف بشرفتون ماجوانها نباید مجردباشیم نباید بی خونه وبی سروسامان باشیم امیدوارم خودشهدا جلوتون بگیرین برید به جهنم کاش درک میکردید هم نوعتون مرفع های بی درد

فرزند ایران
۱۴۰۲/۰۳/۲۱
0
0
0

این مجلسو باید مثل محمدعلی شاه قاجار به توپ بست. مرفهین بی درد


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید