صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ / ۱۱:۲۱
کد خبر: 14574
گزارشگر: 2
۹۱۴
۰
۰
۱
دکتر گوارش

سرطان روده بزرگ یا Colon Cancer چیست؟

سرطان روده بزرگ یا Colon Cancer چیست؟
در این مطلب قصد داریم ببینیم که سرطان روده بزرگ چیست؟ علت بروز بیماری را بررسی کنیم و ببینیم که علائم و نشانه‌های آن کدام‌اند؟ همچنین متدهای درمانی آن را معرفی خواهیم کرد. این مطلب را از دست ندهید و در ادامه همراه ما باشید.

در طی سال‌های اخیر متاسفانه تعداد افرادی که درگیر سرطان روده بزرگ شده‌اند بسیار بالا رفته و تحقیقات نشان داده که این تعداد هر سال بیشتر هم می‌شود. با اینکه سرطان روده بزرگ یک بیماری خطرناک بوده و می‌تواند منجر به مرگ شود اما با تشخیص زودهنگام و اقدام برای درمان می‌توان خطر آن را کنترل کرد و به حداقل رساند. ما در این مطلب قصد داریم ببینیم که سرطان روده بزرگ چیست؟ علت بروز بیماری را بررسی کنیم و ببینیم که علائم و نشانه‌های آن کدام‌اند؟ همچنین متدهای درمانی آن را معرفی خواهیم کرد. این مطلب را از دست ندهید و در ادامه همراه ما باشید.

 

سرطان روده بزرگ چیست؟

 

سرطان روده بزرگ(colon cancer) یا همان سرطان کولورکتال به عنوان یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در تمامی دنیا شناخته می‌شود. کولورکتال نامی ترکیبی بوده از دو مفهوم کولون و رکتوم. کولون به معنی روده و رکتوم به معنی راست روده است. همان طور که مشخص است این بیماری در روده بزرگ شروع شده، لوله بلندی که به حمل غذای هضم شده به راست روده و خروج آن از بدن کمک می‌کند. این بیماری زمانی ظاهر می‌شود که سلول‌ها در روده بزرگ به دور از کنترل شروع به رشد کرده و ظاهری ناهنجار به خودشان می‌گیرند. در واقع این بیماری به دلیل وجود برخی پولیپ‌های خاص یا رشد ناهنجار سلولی شکل می‌گیرد.

بد نیست بدانید که این بیماری داری ۵ مرحله مختلف است:

. مرحله ۱: سرطان زودرس در داخلی‌ترین لایه روده قرار دارد.
مرحله ۲: سرطان در لایه‌های داخلی روده بزرگ دیده می‌شود.
مرحله ۳: در این مرحله سرطان به واسطه دیواره‌های عضلانی روده بزرگ گسترش پیدا کرده است.
مرحله ۴: در این مرحله سرطان به غدد لنفاوی رسیده است.
مرحله ۵:آخرین مرحله که در آن سرطان به قسمت‌های مختلف بدن رسیده است.

متخصصین و پزشکان با استفاده از آزمایش‌های غربالگری قادر به شناسایی پولیپ‌های پیش سرطانی هستند. در واقع آن‌ها می‌توانند این پولیپ‌ها را قبل از اینکه به بافت‌های سرطانی تبدیل شوند تشخیص دهند و این بر روی روند پیشگیری بیماری تاثیر بسزایی دارد. به این نکته دقت کنید که در صورت عدم پیگیری برای درمان این بیماری سرطان می‌تواند به بخش‌های دیگر بدن هم سرایت کند.

 

با انواع مختلف سرطان روده بزرگ آشنا شوید

 

شاید برایتان عجیب باشد، اما در دنیای پزشکی بیش از یک نوع سرطان روده بزرگ وجود دارد. در واقع این انواع مختلف سلول‌های سرطانی هستند که هر کدام در قسمت‌های مختلف دستگاه گوارش وجود داشته و می‌توانند منجر به بروز سرطان شوند. رایج‌ترین نوع سرطان روده بزرگ مدل آدنوکارسینوم(adenocarcinomas) است. این توده بدخیم درون کولون یا رکتوم شکل می‌گیرد. مواردی که در ادامه بررسی می‌کنیم نمونه‌های کمتر شایع سرطان روده بزرگ هستند:

لنفوم(lymphomas):این توده در غدد لنفاوی یا در روده بزرگ شکل می‌گیرد.
کارسینوئید(carcinoids): این مدل اغلب در سلول‌های هورمون ساز موجود در روده شروع به ناهنجاری می‌کند.
سارکوم(sarcomas):این بیماری در بافت‌های نرم مانند ماهیچه‌های روده بزرگ ایجاد می‌شود.
تومور استرومال دستگاه گوارش: این تومورها اغلب در ابتدا خوش خیم بوده که در گذر زمان سرطانی می‌شوند. اغلب اوقات در دستگاه گوارش شکل می‌گیرند و به ندرت در روده بزرگ دیده می‌شوند.

 

علت بروز سرطان روده بزرگ چیست؟

 

درست مانند دیگر سرطان‌ها، سرطان روده بزرگ هم به دلیل رشد و تقسیم سلولی نامتناسب آغاز می‌شود. همان طور که می‌دانید تمامی سلول‌های بدن ما دائما در حال رشد، تقسیم و نابود شدن هستند. همین موضوع دلیل سرپا ماندن بدن و کار کردن آن است. (منبع: زوم لایف)
اما زمانی که صحبت از سرطان می‌شود سلول‌ها دائما در حال تقسیم و رشد هستند، حتی زمانی که باید نابود شوند. این سلول‌های سرطانی و رشد ناهنجار آن‌ها ممکن است به دلیل وجود پولیپ‌ها در روده بزرگ باشند. البته که محققین هنوز مطمئن نیستند که چطور برخی پولیپ‌های روده بزرگ تبدیل به بافت سرطانی می‌شوند.

با این حال برخی فاکتورها احتمال بروز بیماری را افزایش می‌دهند:

وزن بالا
دیابت نوع۲
وضعیت سلامتی
مصرف دخانیات و الکل
سبک زندگی و رژیم غذایی
مصرف بیش از اندازه گوشت
سابقه بیماری در خانواده و ژنتیک
افزایش سن بخصوص افراد بالای ۵۰ سال

 

علائم و نشانه‌های بیماری کدام‌اند؟

 

این بیماری در عین ناباوری می‌تواند کاملا بدون علائم باشد. یعنی با اینکه فرد درگیر بیماری است اما علائم مشخصی ندارد. از طرفی گاها علائم این بیماری با نشانه‌های بیماری‌های دیگر اشتباه گرفته می‌شود. به هر حال تشخیص اینکه فرد درگیر سرطان است یا خیر نیازمند نظارت دقیق پزشک متخصص است. مواردی که در ادامه نام می‌بریم از شایع‌ترین نشانه‌های این بیماری هستند:

اسهال
یبوست
استفراغ
گاز بیش از حد
شکم ورم کرده
تغییر رنگ مدفوع
وجود خون در مدفوع
کاهش وزن ناگهانی و بی دلیل
تغییرات مداوم در نحوه دفع
درد مداوم و شدید ناحیه شکمی
خستگی و احساس تنگی نفس شدید

مشورت با پزشک

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید؟

 

اگر اخیرا شاهد علائم و نشانه‌هایی که بالاتر اشاره کردیم بودید بهتر است که با درمانگر و متخصص گوارش خود در ارتباط باشید. همچنین اگر سابقه بیماری‌های گوارشی دارید، در خانواده‌تان مشکلات روده رایج است و یا به صورت ژنتیکی در معرض خطر این بیماری هستید در نتیجه باید سریع‌تر نسبت به معاینه و تشخیص بیماری اقدام کنید. فراموش نکنید که در صورت عدم پیگیری این بیماری می‌تواند کشنده و خطرناک باشد.

 

تشخیص و درمان بیماری

 

این بیماری به کمک آزمایش‌ها و تصویربرداری‌های متعددی قابل تشخیص است.

بیوپسی
ام آر آی
سی تی اسکن
آزمایش CBC
آزمایش CMP
تصویربرداری PET
تصویربرداری اشعه ایکس

به یاد داشته باشید که معاینه فیزیکی به ندرت سرطان روده بزرگ را نشان می‌دهد. در نتیجه اگر که پزشک مشکوک به وجود بیماری باشد برای اطمینان و تشخیص دقیق‌تر به سراغ آزمایش‌های بالا می‌رود.
متدهای درمانی این بیماری بسته به پیشرفت بیماری، وضعیت بیمار و... انتخاب می‌شوند. این بیماری دارای ۵ فاز مختلف است. فاز ۱ که در آن سرطان در داخلی‌ترین لایه روده قرار دارد و فاز ۵ که سرطان به سایر اندام‌های خارج روده رسیده است. به طور کلی راه‌کارهای درمانی شامل دارو درمانی، عمل جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی، درمان‌های هدفمند و... می‌شوند.

داخل دستگاه ام آر آی

پیشگیری

 

سوال این است که چطور می‌توانید احتمال بروز این بیماری را به حداقل برسانید و از آن پیشگیری کنید. تحقیقات بسیاری ثابت کرده‌اند که تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی نقش بسیار زیادی در این زمینه دارند. توصیه ما به شما این است:

فیبر بیشتری مصرف کنید
آب به اندازه کافی بنوشید
به صورت منظم ورزش کنید
غذاهای چرب کمتری بخورید
به اندازه کافی بخوابید و استرس را از خودتان دور کنید
میوه، سبزیجات، آجیل و غلات بیشتری مصرف کنید
عادات ناسالم را کنار بگذارید، مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل

 

سخن پایانی

 

با اینکه سرطان روده بزرگ به عنوان یک بیماری خطرناک شناخته می‌شود اما با تشخیص زودهنگام قابل پیشگیری و درمان است. در نتیجه تشخیص بیماری در مراحل اولیه نقش موثری در فرآیند درمان فرد دارد. لازم به ذکر است که شما می‌توانید با برخی تغییرات جزئی در روند زندگی‌تان احتمال بروز بسیاری از بیماری‌ها را کاهش دهید. مهم‌ترین مسئله تغییر عادات غذایی است. اگر در رابطه با این بیماری به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می‌توانید سری به سایت درمانکده بزنید. درمانکده علاوه بر اینکه بروزترین مطالب پزشکی را در اختیارتان می‌گذارد، بلکه لیست کاملی از پزشکان معتبر را در دسترس‌تان قرار می‌دهد. از متخصص غدد گرفته تا متخصص گوارش و...

https://www.asianews.ir/u/a8s
اخبار مرتبط
بیماری بواسیر یا هموروئید تاریخچه ای دیرین داشته و یکی از رایج ترین بیماریهای مقعدی است. میزان شیوع بواسیر به حدی است که از هر ۴ نفر حداقل ۳ نفر در طول زندگی درگیر این بیماری میشوند. در ضمن آمارها از شیوع بیشتر این بیماری در میان زنان خبر می دهند. با ما همراه شوید تا در ادامه به بررسی علتها، علائم و روشهای درمان این عارضه بپردازیم:
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید