صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ / ۱۶:۵۷
کد خبر: 14582
گزارشگر: 213
۳۲۵۳
۴
۰
۴
براساس طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس

مالیات بر عایدی شامل خودرو هم شد/رقم نجومی مالیات برای برخی از مالکان خودرو

مالیات بر عایدی شامل خودرو هم شد/رقم نجومی مالیات برای برخی از مالکان خودرو
براساس طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس، گفته می‌شود ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه خودرو مشمول مالیات بر عایدی سرمایه است.
به گزارش آسیانیوز، طرح مالیات بر عایدی سرمایه هفته گذشته در مجلس بررسی شد و حالا گفته می‌شود ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه خودرو مشمول مالیات بر عایدی سرمایه است. اما کدام دارندگان خودرو باید مالیات بر عایدی سرمایه بدهند؟

 هنوز جزئیات دقیق دریافت مالیات بر عایدی سرمایه مشخص نیست و تنها گفته شده که همه بازارهای سرمایه‌ای از خودرو گرفته تا مسکن و ارز و طلا شامل مالیات بر عایدی سرمایه می‌شود.

اما آنچه امروز و در آستانه ثبت نام مرحله دوم طرح یکپارچه خودرو مطرح شد، دریافت مالیات بر عایدی سرمایه خودرو است. این خبر به آن معناست که افرادی که از سامانه یکپارچه، خودرو می‌خرند، باید مالیات آن را بدهند. این مالیات هم شامل خودروهای مرحله اول طرح یکپارچه خودرو است و هم شامل مرحله دوم.

به گزارش تجارت نیوز، بر اساس آنچه امروز اعلام شد، با توجه به ماده 19 آیین‌نامه اجرایی ماده 14 الحاقی قانون مبارزه با پولشویی، اطلاعات معاملات خودرو به صورت یکپارچه در سامانه معاملات خودرو، ثبت و مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می‌شود.

البته این مالیات شامل حال همه ثبت‌نام کنندگان خودرو نمی‌شود. بلکه تنها شامل آن دسته از خودروهایی است که از سامانه یکپارچه خودرو خرید کرده‌اند و خودروی دریافتی را زیر یکسال از زمان دریافت بفروشند.

در صورتی که مالک، خودرو را کمتر از یکسال نگه دارد، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه خودرو می‌شود و باید روی اضافه بهای خودرو نسبت به قیمت پایه، 30 درصد مالیات بدهد.

مالیات 10 تا 30 درصدی بر خودرو
افرادی که خودروی خریداری شده از سامانه یکپارچه را کمتر از دو سال نگه دارند، باید 20 درصد از سود خودرو را به ‌عنوان مالیات بر سرمایه بدهند و نگهداری خودرو کمتر از سه سال شامل مالیات 10 درصدی می‌شود.

خریداران این خودروها تنها در صورتی از مالیات معاف هستند که خودروی خریداری شده از سامانه یکپارچه خودرو را بالای سه سال نگهداری کنند.

قیمت خودروهای عرضه شده در سامانه یکپارچه خودرو همان قیمت خودرو در کارخانه است و با توجه به اختلاف قیمت زیاد کارخانه و بازار آزاد، خریداران خودرو سود زیادی می‌برند.

برای مثال اگر فردی از سامنه یکپارچه، خودرویی را به قیمت 457 میلیون تومان بخرد و آن را با قیمت یک میلیارد تومان در بازار آزاد بفروشد، باید مالیات 10 تا 30 درصدی روی مابه‌التفاوت قیمت 457 میلیون تا یک میلیارد تومان بپردازد.

این فرد اگر یک سال خودرو را نگه دارد، باید 30 درصد سود 500 میلیون تومانی را به‌عنوان مالیات پرداخت کند که رقم آن حدود 160 میلیون تومان می‌شود./
پروانه توکلی
https://www.asianews.ir/u/a90
اخبار مرتبط
با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتقال املاک با انواع کاربری، انواع خودرو سواری، انواع طلا، نقره و جواهرات و انواع ارز و انواع رمز پول مشمول مالیات بر عایدی سرمایه خواهد شد.
طبق اعلام وزیر اقتصاد، معافیت بیمه شخص ثالث از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بررسی می شود.
رئیس جدید سازمان امور مالیاتی گفت قصد دارد تحول در نظام مالیاتی را با جدیت بیشتری دنبال کند.
مسائل مالیاتی بسیار پیچیده هستند ، برای اینکه درگیر جرائم مالیاتی نشویم بهتر است حتما از یک مشاوره مالیاتی استفاده کنیم.
کارشناس مسکن معتقد است که دولت به جای ساخت چهار میلیون مسکن از ظرفیت خانه‌های خالی استفاده کند و بخش زیادی از نیاز کشور را جبران کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
مهلا
۱۴۰۲/۰۲/۱۸
5
0
0

عالیه.خداخیرشون بده با این طرح عالی.جلوی افراد سودجو و منفعت طلب رو میگیرند.

علیرضا
۱۴۰۲/۰۲/۱۸
0
0
0

فقط 30 درصد؟؟؟ باید ۹۰ درثد باشه تا دلالی از بازار حذف بشه و قیمت بازار نزدیک کارخانه بشه

رسولی
۱۴۰۲/۰۲/۲۵
0
0
0

30 درصد مالیات یعنی افزایش 40 درصدی قیمت. دلال ضرر نمی کنه. 600 میلیون سود میکرد باید 200 مالیات بده سود رو میکنه 900میلیون. 300 مالیات میده میمونه همون 600 اولی. باز مالیات رو هم مصرف کننده بدبخت میده نه دلال

ناشناس
۱۴۰۲/۰۴/۰۴
0
0
0

چه اشکال داره مردم سود کنن بهتراز این بود که سودش بره تو جیب دولت وخودرو ساز


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید