صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ / ۰۰:۱۵
کد خبر: 14684
گزارشگر: 213
۵۹۲
۰
۰
۱
پیروزی نامزدهای ریاست جمهوری قطعی نشد

رقابت احتمالی انتخابات ترکیه در دور دوم/اردوغان اعلام پبروزی زودهنگام را تقلب خواند

رقابت احتمالی انتخابات ترکیه در دور دوم/اردوغان اعلام پبروزی زودهنگام را تقلب خواند
براساس گزارش‌ها همچنانکه هیچ‌کدام از نامزدها آرای کافی برای کسب پیروزی قطعی را به‌دست نیاورده‌اند و انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

به گزارش آسیانیوز، گزارش‌ها از ترکیه حاکی است که با ادامه شمارش آرا انتخابات ریاست‌جمهوری روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت به نظر می‌رسد هیچ‌کدام از نامزدها آرای کافی برای کسب پیروزی قطعی را به‌دست نیاورده‌اند و انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

در این میان احزاب رجب طیب اردوغان و کمال قلیچداراوغلو، هر دو مدعی پیشتازی در انتخابات هستند.

قلیچداراوغلو شامگاه یکشنبه اعلام کرد که «تا صبح نخواهیم خوابید تا همه آرا شمارش و لحاظ شود». اردوغان نیز اعلام زودهنگام پیروزی توسط رقیبش را «غصب آرای مردم» خواند و خواهان خویشتنداری همه تا زمان پایان شمارش آرا شد.

در حالی که نتیجه شمارش آرا در عصر یکشنبه حاکی از پیشتازی آقای اردوغان با کسب بیش از ۵۲ درصد آرا بود، این رقم در دقایق پایانی شب که ۸۰ درصد آرا شمارش شده، به حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.

قلیچداراوغلو نیز حدود ۴۴ درصد آرا را کسب کرده است. در صورتی که رجب طیب اردوغان نتواند بالای ۵۰ درصد آرا را به‌دست آورد، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد. انتخابات دور دوم حدود دو هفته دیگر برگزار خواهد شد.

سینان اوغان دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نیز کمی بیش از پنج درصد آرا را به‌دست آورده است.

رقابت اصلی در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه بین قلیچدار اوغلو (نفر دوم از راست) و رجب طیب اردوغان (نفر آخر) است

 در برخی شهرهای پرجمعیت و مدرن کشور، از جمله آنکارا، قلیچداراوغلو، نماینده ائتلاف شش حزب کشور، پیشتاز انتخابات است. برخی نظرسنجي‌های قبل از انتخابات حاکی است که او بیشترین شانس پیروزی را دارد و برخی نظرسنجی‌ها نیز بخت اردوغان برای انتخاب مجدد به پست ریاست‌جمهوری را بالاتر نشان می‌دهند.

آخرین نتایج شمارش آرا برای نامزدهای کرسی‌های پارلمان ترکیه نیز حاکی است که ائتلاف «جمهور» با مشارکت حزب «عدالت و توسعه» اردوغان بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب کرده و ائتلاف «ملت» به رهبری قلیچداراوغلو با ۳۴ درصد آرا در مقام دوم قرار دارد.

براساس ارزیابی تی‌آرتی‌ورلد، احتمال می‌رود حدود ۹۰ درصد از دارندگان حق رأی در داخل کشور پای صندوق‌ها حاضر شده باشند.

براساس گزارش‌ها، صف‌های طولانی و پرازدحام در برابر تمامی حوزه‌های رأی‌گیری در ۸۱ استان این کشور تشکیل شد که مشابه آن در دوره‌های گذشته سابقه نداشته است.

رأی‌گیری برای انتخاب سیزدهمین رئیس‌جمهور تاریخ این کشور و نمایندگان در مجلس ۶۰۰ نفره، از ساعت هشت بامداد به وقت محلی آغاز شد.

کمال قلیچداراوغلو، نامزد ائتلاف مخالفان و رجب طیب اردوغان، رهبر ۲۰ سال اخیر ترکیه اندکی پیش ازظهر رأی خود را به صندوق انداختند. قلیچداراوغلو در آنکارا و آقای اردوغان در استانبول رأی داد./

https://www.asianews.ir/u/abp
اخبار مرتبط
امروز سرنوشت‌سازترین انتخابات تاریخ یک قرن اخیر ترکیه در حالی آغاز شد که کمال قلیچداراوغلو، رهبر ائتلافی اپوزیسیون، با اندکی اختلاف از رقیب اصلی خود، رجب طیب اردوغان جلوتر است.
اپوزیسیون ترکیه عزم خود را برای زیر کشیدن اردوغان جزم کرده و کمال قلیچداراوغلو با شعار هزینه‌های بالای زندگی ناشی از تورم، به میدان رقابت انتخابات سراسری آمده است.
رسانه‌های عراقی اعلام کردند که پهپادهای ترکیه این منطقه را هدف قرار داده و شماری نیز در این حمله کشته و زخمی شده‌اند.
برای مسافرانی که از هم اکنون به فکر برنامه‌ریزی برای داشتن تعطیلات به کشورهای اروپایی هستند، توجه به ایمنی سفر نیز ضروری است.
آزمون یوس ترکیه به عنوان یکی از معروف‌ترین آزمون‌های داخلی در ترکیه به شمار می رود. یوس مخفف علوم پایه و یوس آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است. این آزمون برای انتخاب دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه طراحی شده است. آزمون یوس برای دانشجویانی که در دوره دومارسی سیستم آموزشی ترکیه در دبیرستان‌های عمومی یا خصوصی تحصیل می‌کنند، برگزار می‌شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید