صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ / ۲۱:۵۷
کد خبر: 1478
گزارشگر: 99
۲۶۵
۰
۰
۱

بازگشت بازارهای مالی جهان و ایران به نقطه تعادل

بازگشت بازارهای مالی جهان و ایران به نقطه تعادل بدون در نظر گرفتن اقتصاد مقاوتی غیر ممکن می باشد
سید امیر وکیلیان

امروز بعد از یک هفته نفس گیر در جهان و ریزش بورس ها همچنین سقوط غیر منتظره نفت تا بشکه ای 30 دلار در طول 48 ساعت گذشته اکثر بورس های جهانی از شرق دور آسیا تا غربی ترین نقاط این کره خاکی به مدار سبز بازگشتند به طوری قیمت نفت نیز به 36 دلار هم رسید همچنین در بازار بورس S&P 500شاخص با رشد0.4% همراه بود این در حالی است که در دو روز گذشته شاخص بورس نیکی زاپن رشدی نزدیک به 1 % داشته است اما این رشد اندک در مقابل نزول بینهایت سری از سوزن سرمایه از دست رفته را جبران نخواهد نمود . امروز هم دربازار بورس ایران شاخص کل بورس با رشدی 363 واحدی اندکی سبز پوش شد. نکته قابل تامل در مورد بازارهای بین المللی پیش بینی شاخص مصرف کننده و تقاضای محصولات کالا و خدمات در فصل بهار می باشد از آنجایی که ویروس کرونا در بسیاری از کشورها شیوع پیدا کرده است طبق برآورد شرکت های رفتار سنجی اقتصادی تقاضای کالا و محصولات نهایی در سطح بین المللی بیش از 40% کاهش خواهد یافت در همین رو گزارش هایی که به تازگی از چین منتشر شده است کاهش تقاضای بیش از 50% در خرید محصولاتی مانند موبایل را شاهد بودیم . این کاهش تقاضا مصرف کننده می تواند در یک بازه زمانی کوتاه مدت خط تولید بسیاری از صنایع از جمله صنایع نفتی و مشتقات ، کامپیوتر، پوشاک ، محصولات فولادی و ساختمان را تحت تاثیر قرار دهد همچنین در بخش خدمات بخش هایی مانند حمل و نقل و گردشگری می توانند در برخی موارد به کلی نابود شوند و یا فعالین این بازارها به دلیل بالا رفتن هزینه های ثابت از میزان کل درآمد آنها بر اساس اصل علم اقتصاد نقاط بهینه تولید بنگاه و یا نواحی تولید از چرخه فعالیت خارج گردند بر طبق نمودار زیر تا زمانی که درآمد یک بنگاه از میزان هزینه های ثابت آن فراتر باشد میتواند به فعالیت خود ادامه دهد اما این بحران ناخواسته میتواند بسیاری لطمات جبران ناپذیری به اقتصاد جهانی وارد آورد .

در صورت ادامه پیدا کردن این روند و بازتاب آن در خطوط تولید شرکت ها رکودی را تجربه خواهیم نمود که در تاریخ بشریت نه تنها بی سابقه بلکه کم سابقه و غیر قابل جبران می باشد . در جایی که بسیاری از اقتصاددانان داخلی و خارجی طرح های مطرح شده در اقتصاد ایران از جمله اقتصاد مقاومتی را باور نداشتند و آن را در نظام در هم تنیده کنونی به دور از واقعیت میپنداشتند حال نظریه اقتصاد مقاوتی واقع بیانه و کاربردی ترین تئوری اقتصادی در طول چند دهه اخیر است که میتواند کشورهایی مانند اقتصاد ایران که سعی در استقلال بیشتر و باورمندی در بخش های داخلی را دارند از این دوران سخت و طاقت فرسا مصون نگه دارد . آیا میدانید که کشورهای اوپک و وابسته بی چون و چرا مطلق به قدرت های جهانی در سال اخیر با چه کسری بودجه ای روبرو خواهند گشت ؟ اما اقتصاد ایران به دلیل آنکه سالهاست توانسته با ظرفیت های داخلی خود و با توجه به اصول اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر انقلاب مطرح گردیده ، نه تنها متضرر نگردد بلکه فرصتی برای شکوفایی بیشتر را کسب نماید . پس نباید در نظرات اقتصادی همواره تجارت آزاد و اقتصاد نئولیبرالیسمی را تنها راه نجات بشر دانست بلکه هر کشور باید با توجه به نیازها و ظرفیت های موجود خود پلن های B , C را در نظر داشته باشد تا در مواقع اضطراری از آن به نحو احسنت بهره مند گردد. همانا با توجه به اصل درون زا بودن و برونگر شدن اقتصاد ایران پیش بینی می شود که صنعت ، بازار سرمایه و بخش فعال دولتی و غیر دولتی آن کمترین زیان را متحمل شوند ( مصداق بارز این مسئله رشد شاخص بورس ایران بعد از قرار گرفتن در لیست سیاه FATF می باشد که نه تنها نزولی را تجربه ننمود بلکه با کسب رکورد تاریخی خود تا شاخص 55500 واحد را فتح نمود) . ( نمودار روند شاخص کل بورس طی دو سال اخیر )

آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید