صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۵ خرداد ۱۴۰۲ / ۱۴:۱۸
کد خبر: 14860
گزارشگر: 213
۱۹۹
۰
۰
۱
فانده کاستیل آزاد شد

مبادله زندانی ایران و بلژیک با وساطت عمان/آیا اسدلله اسدی هم به ایران بازمی گردد؟

مبادله زندانی ایران و بلژیک با وساطت عمان/آیا اسدلله اسدی هم به ایران بازمی گردد؟
وزارت خارجه عمان امروز جمعه، اعلام کرد که بلژیک و ایران با میانجیگری این کشور به توافقی برای مبادله زندانیان میان دو کشور دست یافته‌اند.
به گزارش آسیانیوز، وزارت خارجه عمان روز جمعه، پنجم خردادماه، بدون ارائه جزئیات اعلام کرد که بلژیک و ایران با میانجیگری این کشور به توافقی برای مبادله زندانیان میان دو کشور دست یافته‌اند.

دولت بلژیک به طور مستقل نام شهروند زندانی خود، اولیویه فانده کاستیل،‌ را به عنوان فرد آزادشده اعلام کرد.

جمهوری اسلامی ایران هنوز اعلام نکرده است که فانده کاستیل را با چه کسی مبادله کرده،‌ اما در رسانه‌های بلژیکی از اسدالله اسدی، نام برده شده است.

وزارت خارجه عمان با انتشار بیانیه‌ای رسمی بدون اشاره به تعداد و نام و نشان این زندانیان، اعلام کرد که بر اساس این توافق، افرادی روز جمعه از تهران و بروکسل به مسقط منتقل شده‌اند و آماده بازگشت به کشورهای خود هستند.

این بیانیه وزارت خارجه عمان، یک روز پس از دیدار بدر البوسعیدی و حسین امیرعبداللهیان وزرای خارجه عمان و جمهوری اسلامی منتشر شده است.

ساعتی بعد نخست‌وزیر بلژیک اعلام کرد که یک امدادگر این کشور که در ایران زندانی بود، روز جمعه پس از ۴۵۵ روز حبس آزاد شده و در راه بازگشت به بلژیک است.

کمتر از یک ماه پیش، نخست‌وزیر بلژیک اعلام کرد که دولت این کشور در حال بررسی درخواست جمهوری اسلامی برای مبادله اسدالله اسدی در مقابل اولیویه فانده‌کاستیل، امدادگر زندانی در ایران است.

این اظهارات در حالی بود که یک روز پیشتر سخنگوی وزارت دادگستری بلژیک گفته بود اسدی قرار نیست به زودی در چارچوب مبادله زندانیان آزاد شود.

میانجیگری عمان برای تبادل زندانی میان ایران و بلژیک در حالی رخ می‌دهد که مسقط پیشتر میانجیگری مشابهی را هم برای تبادل زندانی میان ایران و آمریکا انجام داده است.

رسانه‌های دولتی عمان روز چهارشنبه هفته جاری خبر داده بودند که سلطان این کشور یک سفر دوروزه به ایران خواهد داشت. این سفر یک سال پس از سفر ابراهیم رئیسی به مسقط انجام می‌شود./
https://www.asianews.ir/u/agj
اخبار مرتبط
​یزد - شصت سالی داشت و پشت عینکش تابلو ها را با دقت میخواند و از کارکنان میپرسید: ستاد دیه همینجاست؟ آیا همینجا زندانی آزاد میکنند؟
یزد - مادر شهید ” محمود کلانتری سرچشمه زارچ” مبلغ ۲۰ میلیون تومان را جهت آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اهدا نمود
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید