صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۶ خرداد ۱۴۰۲ / ۱۲:۳۲
کد خبر: 14870
گزارشگر: 213
۱۲۸۹
۰
۰
۱
مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی خبر داد

نگرانی نانواها اوج گرفت/کاهش قابل توجه سهمیه آرد نانوایی ها

نگرانی نانواها اوج گرفت/کاهش قابل توجه سهمیه آرد نانوایی ها
مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با توجه به سهمیه شناور نانوایی‌ها به طور متوسط یک چهارم نانوایی‌ها سهمیه آردشان کاهش یافته است.

به گزارش آسیانیوز، بالاخره بعد از گذشت چهار ماه مقامات دولتی نسبت به کاهش سهمیه آرد واکنش نشان دادند و آن را تایید کردند و رسما اعلام کردند، یک چهارم آرد نانوایی‌ها کاهش یافته است.

اگرچه موضوع کاهش سهمیه آرد نانوایی ها از اوایل بهمن ماه در نانوایی ها رقم خورد . اما نگرانی در مورد این موضوع به اردیبهشت کشید. اواخر اردیبهشت بود که نانوایان اعلام کرد، آرد بیش از 40 الی 50 درصد نانوایی‌ها اعم از نان سنگگ و بربری و .. کاهش یافته است.

دولتی‌ها تا همین اواخر نسبت به این موضوع سکوت کردند. تا بالاخره محمد جلال مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفتگویی این موضوع را تایید کرد و گفت: با توجه به سهمیه شناور نانوایی‌ها به طور متوسط یک چهارم نانوایی‌ها سهمیه آردشان کاهش یافته است. او افزود : ۷۵ درصد نانوایی‌ها سراسر کشور با عدم تغییر یا افزایش سهیمه آرد مواجه شده‌اند.

به گزارش اکو ایران، جلال گفت: در مرحله شناورسازی کاهش و افزایش سهمیه آرد نانوایی ها دائمی نیست. منطق طرح بر این پایه است که وقتی عملیات فروش نان به صورت طبیعی انجام می شود با عدم تغییر یا افزایش سهیمه مواجه خواهند شد. اما اگر تراکنش غیر واقعی ثبت شود یا فروش نان انجام نشود سهیمه آرد نانوایان کم خواهد شد. البته برای آن دسته از نانوایان که با کاهش سهمیه مواجه شده اند جای نگرانی وجود ندارد و در صورت برگشت به روال عادی عرضه نان سهیمه آنها اصلاح خواهد شد.

او گفت: در مورد نانوایانی هم که سهمیه آنها افزایش یافته و یا تغییری نکرده است باید به این نکته توجه کرد که این روند مشروط به تدام رفتار متعهدانه آنهاست.

در واکنش به اظهارات مشاور وزیر اقتصاد، محمد سلیمانی رئیس اتحادیه نانوایان نان سنگک گفت: اکنون حداقل 30 الی 40 درصد نانوایی‌ها آرد کمتری نسبت به سهمیه اولیه‌شان دریافت می‌کنند. نانوایی که هر 10 روز یک‌بار 90 کیسه آرد دریافت می‌کرد، یک دفعه با این موضوع مواجه شده که آردش 82 کیسه شده است. یعنی 8 کیسه بدون هیچ دلیلی کسر شده است. یا نانوایی که 10 کیسه آرد سهمیه داشته است، یک‌باره 4 کیسه آرد دریافت کرده است. اتفاقی که خودمان نمی‌دانیم چرا رخ داده است.

سلیمانی ادامه داد: ما هر ده روز یک‌بار در غله و فرمانداری هستیم و در پی کشف این موضوع. اما هنوز فرمانداری هیچ دلیل روشنی به ما اعلام نکرده است. حتی فرمانداری به ما نگفته است به خاطر تخلفات نانوایی‌ها این اتفاق افتاده است.

او گفت: فقط اعلام کردند برمبنای کارکرد به صورت سیستمی کاهش رخ داده است. اصلا توضیح ندادند بر مبنای چه کارکردی؟ ما نمی‌دانیم این کاهش سیستمی یعنی چه؟ او تاکید کرد: درحال حاضر نانوایانی که هیچ گونه تخلف در فروش، وزن نان و قیمت نداشته هم در ماه سهمیه‌شان کم شده است. سلیمانی افزود: به ما گفتند کارگروهی تشکیل دادیم که در آن به بررسی مساله می‌پردازد. یعنی هر کسی که سهمیه آردش کم شده، می‌آید و اعلام می‌کند و آنها بررسی می‌کنند. در نهایت اگر از نگاه آنها درخواستش منطقی باشد به او به صورت فوق‌العاده آرد می‌دهند. یعنی آرد کسرشده را نمی‌دهند فقط به صورت فوق‌العاده آرد تخصیص می‌دهند که طبیعتا به همه هم تخصیص داده نمی‌شود.

او در مورد اینکه چند درصد از نانوایی‌ها سهمیه آردشان زیاد شده هم گفت: برخی نانوایان سهمیه آردشان زیاد شده است. البته سهمیه آرد افرادی که زیاد شده بسیار کمتر از کسانی است که سهمیه آردشان کم شده است. الان حدودا سهمیه آرد 10 درصد زیاد شده است. ولی آن‌هم مشخص نیست؛ چرا.

چرا آرد نانوایی‌ها کسر می‌شود؟
مشاور وزیر اقتصاد درباره اینکه چرا آرد نانوایی‌ها کاهش یافته است نیز گفت: در فروردین 1402 طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان در سراسر کشور، تحت عنوان شناورسازی سهمیه آرد نانوایان به اجرا در آمد. منطق عملکرد به این صورت است که نانوایان محترم وقتی عملیات فروش نان را بر پایه کارتخوان های هوشمند انجام می دهند سامانه مرکزی طرح هوشمندسازی ، پردازش‌های لازم را بر روی تراکنش‌ها انجام می‌دهد و بر پایه آن نظام تخصیص آرد یارانه‌ای به نانوایان اتفاق می‌افتد.

او افزود، اصولا در این طرح منطقی که حاکم بر طرح است این است که تا زمانی که نان در اختیار مردم قرار می گیرد تخصیص آرد یارانه ای هیچگونه محدودیتی ندارد ، نانوایان مبتنی بر داده هایی که در سامانه وجود دارد و یکپارچگی که بین سامانه خرید آرد و سامانه فروش نان یعنی کارتخوان های هوشمند در کشور شکل گرفته ، وظیفه ای دارند مبنی بر این که یک عرضه عمومی نان را به مردم انجام بدهند.

در خرید های خاص و پرحجم هم تحت عنوان فروش کسب و کارها خریدهای با حجم بالا را ثبت بکنند که فرآیندش توضیح داده شده برای نانوایان و ما در حال تکمیل فرآیند اطلاع رسانی هم همچنان هستیم .

بعد از این که این تکلیف برای نانوایان روشن شد تراکنش هایی که توسط نانوایان در هر روز ثبت می شود در یک بازه زمانی یک ماهه در دوره گذشته آنها ، مورد بررسی قرار می گیرد ، ضریب تبدیلی تعریف شده که نان های فروخته شده به مردم بعد از پردازش سامانه و تشخیص تراکنشهای واقعی تبدیل به آرد معادلش می شود و در هر دوره زمانی که نانوایان خرید را انجام می دهند که در استان های مختلف دوره های ده روزه پانزده روزه و یک ماهه هست ، متناسب با عملکرد گذشته خودشان، آرد را دریافت می کنند .

پس اگر فروش به صورت کامل انجام نشده باشد، ساعت های کاری رعایت نشده باشد، تنوع مشتریان ثبت شده در سامانه به قدر کافی نباشد، خود به خود نانوا تجربه کاهش را خواهد داشت. در واقع تراکنش های غیرواقعی و عدم تراکنش دلیل اصلی کاهش هست، اصولا هر گونه عرضه نان به مردم وقتی به صورت صحیح انجام می شود بدون هیچ نگرانی برای نانوا آرد معادلش تخصیص داده خواهد شد.

مشاور وزیر اقتصاد گفت: برای این که فرآیند آموزش و اطلاع نانوا از وضعیت این که چه تراکنشی احیانا منجر به کاهش می شود یک مسیر پویا تعریف کردیم یعنی این که نانوا همین الان هم گزارش را اخیرا من دریافت کردم روزانه ما به طور متوسط هزار تماس با مرکز تماسی که پیش بینی شده داریم که سوالات نانوایان در خصوص دلایل کاهش سهمیه ها پاسخ داده شود .

نکته بعدی این که نانوایان ممکن است دچار بی اطلاعی باشند یا اطلاع پایین داشته باشند در این دو ماهی که ما از مرحله شناورسازی عبور کردیم با ارفاقات بسیار بالا نظام اختصاص سهمیه آردشان رقم خورده تا آسیبی به منافع نانوایان وارد نشود.

--------------------

بیشتر بخوانید

انتشار گلایه های تکان دهنده یک نانوا خطاب به مسئولان/ «نان» بحرانی شد!

-------------------------------

او افزود، نکته سوم این که اصولا رفتار متعارف یک عدد ثابتی ندارد که ما بتوانیم در قالب یک بخشنامه آن را اعلام بکنیم. ما فرهنگ مصرف نان توسط مردم در استان های مختلف را وقتی در سامانه تحلیل می کنیم کاملا متمایز است . عرضی که ما داریم این است که زمانی که شما از طریق کارتخوان هوشمند به مردم عرضه نان می کنید باید مطمئن باشید که فروش نان به مردم انجام می شود و در حد متعارف خودش یعنی میانگین رفتاری که خرید مردم در آن منطقه نشان می دهد ، شما وقتی نان را می فروشید هیچ مشکلی پیش نمی آید. در فصول مختلف مصارف تغییر می کند. در فصل سرد و در فصل گرم و اصولا عدد ثابت تعیین کردن هم می تواند ضرر برای نانوا داشته باشد و هم غیرواقعی باشد./

https://www.asianews.ir/u/agt
اخبار مرتبط
در پی زمزمه های مبنی بر فروش هوشمند نان و گران شدن آن، نامه ای از سوی یک نانوا که دربرگیرنده گلایه مندی های تلخ و نارضایتی شدید از وضعیت نان و خطاب به مسئولان است، به دست «آسیانیوز» رسیده است.
تعداد زیادی از نانوایان سراسر پایتخت با حضور در اتحادیه نانوایان تهران نسبت به کاهش سهمیه آرد و بالا رفتن هزینه طبخ نان در مقابل ثابت ماندن نرخ آن اعتراض کردند.
یزد - مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان گفت : ۱۱۰۰ واحد نانوایی در استان فعالیت دارند و ماهانه ۱۰ هزار تن آرد یارانه‌ای بین آنان توزیع می شود
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید