صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ / ۱۷:۳۶
کد خبر: 14963
گزارشگر: 213
۴۷۹
۰
۰
۱
مقام نظامی آمریکا اعلام کرد

حمله پهپاد هوش مصنوعی به اپراتور

حمله پهپاد هوش مصنوعی به اپراتور
مقام نیروی هوایی آمریکا گفت که پهپاد آمریکایی که با هوش مصنوعی کنترل می شود، به هر چیزی که مانع دسترسی‌اش به هدف خود بود، از جمله اپراتورش حمله کرد.

به گزارش آسیانیوز، یک مقام نیروی هوایی آمریکا مدعی شد که در یک شبیه‌سازی، پهپاد مجهز به هوش مصنوعی به هر چیزی که مانع دسترسی‌اش به هدف خود بود، حمله کرد؛ از جمله اپراتور خود و برج مخابراتی.

نیروی هوایی این ماجرا را تکذیب کرده است.


 به نقل از وب سایت روزنامه گاردین، یک مقام آمریکایی گفته بود که در یک آزمایش مجازی شبیه‌سازی‌شده توسط ارتش ایالات متحده، یکی از پهپادهای نیروی هوایی آمریکا که توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شده از «راهبردهای دور از ذهنی برای دستیابی به هدف خود» استفاده کرده است.

کول تاکر همیلتون، عضو نیروی هوایی آمریکا آزمایش شبیه‌سازی‌شده‌ای را توصیف کرد که در آن به پهپادی که به هوش مصنوعی مجهز بوده دستور داده شد تا یکی از سامانه‌های پدافند هوایی یک دشمن فرضی را نابود کند و این پهپاد تصمیم گرفت هر عاملی را که آن را مانعی برای دستیابی به هدف خود قلمداد کند، نابود کند.

همیلتون گفت: سامانه کم‌کم متوجه شد که اپراتور هدفی را برای نابودی مشخص کرده، اما در عین حال این اپراتور گاهاً در میانه عملیات پهپاد، به آن دستور می‌دهد که هدف را نابود نکند! این در حالیست که پهپاد مجهز به هوش مصنوعی می‌دانسته که برای کسب امتیاز، باید مأموریتی که به آن محول شده را به پایان برساند.

او ادامه داد: فکر می‌کنید پهپاد (در قبال این تناقض) چه کرد؟ اپراتور را کشت! اپراتور را کشت ؛ زیرا او فردی بود که مانع دستیابی پهپاد به هدفش شده بود!

همیلتون که مسئول آزمایش و عملیات‌های هوش مصنوعی در نیروی هوایی آمریکاست، سپس گفت که برای جلوگیری از تکرار این اتفاق به پهپاد گفته شد که کشتن اپراتور «کار بدی» بوده و باعث کسر امتیاز می‌شود. این بار اما در شبیه‌سازی جدید، پهپاد که می‌دانست حق کشتن اپراتور را ندارد - اما در عین حال می‌خواست هدفی که از قبل برایش تعیین شده را نابود کرده و امتیازش را به دست آورد - برج مخابراتی را که اپراتور با استفاده از آن با پهپاد در ارتباط بود، نابود کرد.

پهپاد این کار را انجام داد تا مجبور به کشتن اپراتور نشده و امتیاز منفی نگیرد اما از سوی دیگر اپراتور نتواند فرمان لغو ماموریت نابودی سامانه پدافند هوایی دشمن فرضی را به پهپاد مخابره کند و پهپاد به امتیاز مثبت خود دست یابد.

همیلتون که یک خلبان آزمایشی است، نسبت به وابستگی بیش از حد به هوش مصنوعی هشدار داده و گفت که این آزمایش نشان داد نمی‌شود درباره هوش مصنوعی، هوش، یادگیری ماشینی، یا خودمختاری بحث کرد، مگر آنکه پای اخلاق را به میان بیاوریم.

اما «ان استفانک»، سخنگوی نیروی هوایی آمریکا وجود چنین آزمایش شبیه سازی شده‌ای را تکذیب کرد.

او در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروی هوایی هیچ آزمایش این چنینی با پهپاد هوش مصنوعی انجام نداده و به استفاده مسئولانه و اخلاق‌مدارانه از فناوری هوش مصنوعی پایبند است.

ارتش ایالات متحده استقبال خوبی از هوش مصنوعی انجام داده و اخیراً از آن برای کنترل یک جنگنده اف-۱۶ استفاده کرد./

https://www.asianews.ir/u/aj9
اخبار مرتبط
نشریه اکونومیست با هنری کیسینجر در مورد چگونگی کشیده شدن رقابت بین چین و آمریکا و وقوع جنگ جهانی سوم صحبت کرده است.
مدتی است که مطالبی پیرامون «هوش مصنوعی»، پای ثابت اخبار در رسانه‌ها شده و با توجه به تازه‌های این پدیده، سوالات بی‌جواب زیادی فکر مردم در اقصی نقاط جهان را معطوف به این پدیده‌ی تازه‌ی تکنولوژیک کرده است.
کسب و کار‌ها به دنبال نسخه‌ای از هوش مصنوعی هستند تا خروجی خود را بهتر کنند و درباره اخراج شما تصمیم بگیرند!
پدرخوانده هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرد که گوگل برای رقابت با ChatGPT، Bing Chat و ...، محدودیت در بخش هوش مصنوعی عمومی را کنار گذاشته است؛ به همین دلیل راه برای مشکلات اخلاقی هموار خواهد شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید