صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
جمعه / ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۷:۰۲
کد خبر: 1513
گزارشگر: 2
۲۳۱
۰
۰
۱
گزارش دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در ایران

پایان بازدید سازمان جهانی بهداشت از ایران

هیات تخصصی متشکل از کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO)، اعضای شبکه جهانی هشدار و پاسخ به طغیان (بیماری) ها (GORAN)، موسسه رابرت کخ در برلین و مرکز کنترل بیماریهای چین، مأموریت پشتیبانی فنی برای مواجه با بیماری کووید۱۹ (COVID-19) از ایران را در تاریخ بیستم اسفند ۹۸ به پایان رساندند.

دکتر ریچارد برنن، مدیر منطقه ای فوریت های سازمان جهانی بهداشت در منطقه مدیترانه شرقی، که هدایت این هیات کارشناسی را برعهده داشت، تصریح کرد: «در پی نشست ها و بازدید های گسترده پنج روزه، شاهد بودیم که راهبردها و اولویت های ایران برای کنترل بیماری با پیمودن مسیری صحیح درحال تحول و شکل گیری است. در حال حاضر رویکردی جامع و هماهنگ اعمال می شود، و به ویژه در زمینه های مدیریت مبتلایان، آزمایشگاه ها و ارتباطات در مخاطرات، گام های استواری برداشته شده است. ما همچنین از تعامل سایر بخش های جامعه تحت تأثیر قرار گرفتیم. مقامات و کارکنان بهداشت و درمان به وضوح بسیار سخت کار می کنند و متعهد هستند که این طغیان( بیماری) را کنترل کنند و جان انسانها را نجات دهند. دولت، از نظام قدرتمند ملی سلامت و ظرفیتهای مدیریت بحران و بلایا برای پاسخ به این طغیان بهره می گیرد».
به گزارش دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران، برنن خاطرنشان کرد: «با این وجود اقدامات بیشتری باید انجام شود. بر اساس تجربیات مبتنی بر شواهد چین و سایر کشورها، ما در مورد ارتقاء ظرفیتهای موجود در بسیاری از زمینه های اولویت دار با مسئولین ملی حوزه سلامت به توافق رسیدیم. ما مذاکرات مفیدی در مورد روش‌های ارتقاء جمع‌آوری و تحلیل داده‌های همه گیر شناسی (اپیدمیولوژیک) داشتیم که برای درک بهتر مسیر تحول طغیان بیماری و انجام اقدامات متناسب برای مهار بیماری نقش کلیدی دارند. همه ی ما در مورد این ویروس جدید هنوز در حال آموختن هستیم، بنابراین باید گسترش و سرایت آن را از نزدیک ردیابی کنیم و به سرعت اقداماتی را که برای سلامت عمومی به اثبات رسیده اند، مانند تشخیص زودهنگام، قرنطینه و درمان زودهنگام، ردیابی افراد در تماس با مبتلایان و اطلاع رسانی در مورد مخاطرات را اعمال کنیم. همچنین برای محافظت از کارکنان حوزه سلامت، اقدامات بیشتری لازم است». وی همچنین اضافه کرد "مبارزه با ویروس کرونا در جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد و اکنون همه ی آحاد کشور در پاسخگویی (به این بحران) مشارکت دارند. اقدامات صحیح و به موقع سلامت عمومی که در مقیاس مناسب انجام شود، تفاوت چشمگیری ایجاد خواهد کرد».
پیشرفت چشمگیری در افزایش تعداد آزمایشگاه‌های تشخیص کووید۱۹ (بیماری ناشی از کروناویروس جدید) مشاهده می شود- در حال حاضر در سطح کشور بیش از ۳۰ آزمایشگاه توانایی انجام این آزمایش را دارا هستند و حداقل ۲۰ آزمایشگاه دیگر نیز به این تعداد افزوده خواهد شد. سازمان جهانی بهداشت تاکنون حداقل ۱۱۰ هزار کیت آزمایشگاهی به همراه هفت تن و نیم تجهیزات و وسایل حفاظتی (از آلودگی) فراهم کرده است. ردیابی افراد در تماس با مبتلایان در حال گسترش است و نقاهتگاه های جدیدی در تهران و قم افتتاح شده اند تا در آنجا از مبتلایان رو به بهبود مراقبت شده و بار اضافی بیمارستان‌ها تقسیم شده و کاهش یابد.
همانند سایر کشورها در سراسر جهان، سیستم بهداشت و درمان ایران با طغیان (این بیماری) به طور قابل توجهی به چالش کشیده شده است. در طول مأموریت تیم در ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بسیج ملی مبارزه با کرونا را در کشور آغاز کرد. این پویش ملی بر تشخیص زود هنگام، ردیابی افراد در تماس با مبتلایان، جدا سازی بیماران (قرنطینه) ، درمان و مشارکت جامعه تأکید دارد.
دکتر کریستف هاملمن، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران نیز تاکید کرد: "سازمان جهانی بهداشت از نزدیک با جمهوری اسلامی ایران، در هماهنگ سازی و ارایه حمایت های بین المللی ضروری به ایران حین طغیان این بیماری همکاری می کند".

دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در ایران
اخبار مرتبط
اقتصادنیوز: کرونا به پیشروی ادامه می‌دهد. ۷۳ کشور به کرونا آلوده شده‌اند. ابتلای حدود ۵ هزار نفر در کره جنوبی تایید شده در ایتالیا نیز مانند ایران، مبتلایان از مرز ۲ هزار نفر گذشته‌اند.
چهارشنبه / ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ / ۲۱:۵۳
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید