صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۳ تیر ۱۴۰۲ / ۱۵:۲۰
کد خبر: 15304
گزارشگر: 2
۸۳۹
۰
۰
۲
دمپرهای ضد حریق

فایر دمپر چه کاری انجام می‌دهد؟

فایر دمپر چه کاری انجام می‌دهد؟
دمپرهای ضد حریق یا همان فایر دمپر به نحوی طراحی شده‌‌اند تا زمانی که دمای اتاق به سطح آستانه تحمل آن‌ها رسید، فعال شوند. به عبارت ساده اگر دمای اتاق نزدیک به ۷۵ درجه افزایش پیدا کند، بخشی از این دمپرها که پیوند یا جک نام دارند ذوب شده و در نتیجه دریچه بسته می‌شود‌.

درصورتی‌که دمای اتاقی به‌صورت عادی بیشتر از حالت معمول باشد، آستانه تحمل دمپر بیشتر تعریف می‌شود. پیوند همجوشی دمپرهایی که در شرایط گرم‌تر قرار می‌گیرند در ۱۰۰ درجه سانتیگراد ذوب می‌شود. زمانی که این‌ پیوند ذوب شود، دریچه بسته می‌شود و چون جنس آن از آلیاژهای ضدحریق است، در نتیجه آتش، دود یا دمای ‌بسیار بالا از یک اتاق یا بخش به بخش یا اتاق دیگر‌ منتقل نمی‌شود.

 

انواع فایر دمپر

 

فایر دمپر انواع مختلفی دارد که هر کدام می‌توانند متناسب با شرایط اتاق یا منطقه‌ای که قرار است در آن تعبیه شوند، متفاوت باشد. دقت کنید که حتماً برای خرید این تجهیزات با متخصصان این امر مشورت کنید. دو نوع از دمپر می‌تواند یکی از نمونه‌های زیر باشد:

  • دمپرهای حریق دینامیکی


    این فایر دمپرها را اغلب برای موانع عمودی طراحی می‌کنند. این دمپرهای ضدحریق در محلی نصب می‌شوند‌ که فن‌های سیستم تهویه مطبوع ممکن است در زمان آتش‌سوزی روشن بمانند. برای عملکرد بهتر این دمپرها از فنر استفاده شده است. زمانی که آتش‌سوزی رخ می‌دهد، فن‌های سیستم تهویه مطبوع روشن باقی مانده و در نتیجه حریق از آن عبور می‌کند. دمپرهای دینامیکی چون به‌صورت فنری عمل می‌کنند با کمک فشار هوا بسته می‌شوند و در نتیجه از انتقال آتش جلوگیری می‌کند.
  • دمپرهای آتش استاتیک


    این نمونه از فایر دمپر ثابت بوده و در جایی آن را قرار می‌دهند که فن سیستم تهویه مطبوع در صورت وجود حریق خاموش می‌شوند. این دمپرها را به‌صورت افقی نصب می‌کنند. دلیل آن این است که اگر سیستم تهویه خاموش شده و فشار هوا وجود نداشته باشد، نیروی جاذبه باعث می‌شود تا دریچه دمپر بسته شده و حریق منتقل نشود.

 

دریچه فن کویل گل سقفی چیست ؟

 

دریچه فن کویل گل سقفی دارای کادر محیطی بصورتِ پرّه ی پله ای رو به داخل در یک ردیف یا دو ردیف در حاشیه یا داخلِ درب دریچه بازدید می باشد. این حفره ی چهارگوشِ یک و دوردیفه درواقع منفذِ ورود هوای برگشت دریچه فن کویل می باشد. در اصطلاحِ کارگاهی، به هر یک از این حفره های ورودِ هوا گل سقفیِ دریچه فن کویل می گویند. اگر این حفره ی چهارگوش بصورت واحد باشد به این نوع دریچه بازدید، دریچه فن کویل تک گل، و اگر این حفره چهارگوش بصورت دوبل بر روی دریچه فن کویل تعبیه گردد، دریچه بازدید فنکویل را دریچه فن کویل دوگل نامیده می شود.

دریچه فن کویل گل سقفی

درب دریچه فن کویل گل سقفی نیز با دو حالت وزنه ای و لولایی باز و بسته می شود. برای کاربردهای گوناگون می توان فریمِ دریچه فن کویل را به دو صورت ۳ و ۵ سانتی استفاده نمود. جنس دریچه فن کویل گل سقفی تماماً از آلومینیوم بوده و بسته به ابعاد دریچه فن کویل می توان ضخامت ورقِ درب آن را بالاتر انتخاب نمود. پوششِ بدنه ی دریچه فن کویل از رنگ کوره ای در انواع متنوع از قبیل سفید، کرم و... می باشد. دریچه فن کویل گل سقفی را می توان بصورت پیچ مخفی یا پیچ از رو در محل خود نصب نمود.

 

دریچه فن کویل پرّه z

 

دریچه فن کویل پرّه zاز جمله دریچه هایی است که شیارهای ورود هوا به داخل محفظه دریچه بازدید بصورت گریل های پرّه ای با طرحِ خم به شکل z ساخته می شود. این پرّه های zشکل بصورت موازی در یک وجه یا دو وجهِ طولِ درب دریچه فن کویل تعبیه می گردد و امکانِ ترددِ هوا به داخل و بیرونِ دستگاه فن کویل را ایجاد می کند. تعدادِ پرّه های zدر روی دریچه فن کویل به میزانِ فشارِ مکشِ دستگاه بستگی دارد. برای شکیل شدنِ نمای دریچه فن کویل می توان این شیارهای پرّه zرا در دو سمتِ درب دریچه فن کویل تقسیم نمود.

 

عایق الاستومریک و کاربردهای آن

 

در سال های اخیر برای صرفه جویی در مصرف انرژی و ارتقای راندمان سیستم های حرارتی و برودتی در صنعت تهویه مطبوع و دیگر صنایع مرتبط با تاسیسات ساختمان،از قبیل لوله های سردوگرمِ موتورخانه و نیز صنایعِ مرتبط با صنعت آکوستیک و مسایل مربوط صداگیری، از محصول مهمی به نام عایق الاستومریک استفاده می گردد.

عایق الاستومریک

علاوه بر صنایعی که گفته شد،از عایق الاستومریک در صنایعِ مادر مثل صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی نیز استفاده می گردد و به دلیل دوستدارِ محیط زیست بودن و جلوگیری از اصراف در مصرف انرژی، به شدت مورد توجه و استقبال کارفرمایان و مهندسین قرار گرفته است.
علاوه بر صفت دوستدارِ محیط زیست بودن،وزن سبک و سهولت نصب عایق الاستومریک نیز جزوِ ویژگیهای مثبت و مهمِ این محصول می باشد.
عایق الاستومریک ،بصورت پیش ساخته و دارای حالتِ ساختاریِ سلول بسته بوده و در اَشکال مختلف بصورت "رولی" و "لوله ای" تولید و به فروش می رسد.
از عایق الاستومریک برای عایق کاریِ سطوحی با کندانس بالا استفاد۶ می گردد.از ویژگی های مهم عایق الاستومریک مقاومت در برابر حرارت بالا ،اشعه ماورای بنفش،گاز اُزُن و همچنین شعله ی آتش می باشد.همچنین عایق الاستومریک در برابر عوامل نامساعد جوی از قبیل رطوبتِ آب باران و برف و عوامل فرساینده ی دیگر مثل گازهای خورنده و دیگر آلاینده های شیمیایی بسیار مقاوم است.
عایق الاستومریک در برابر انتشار بخارات مختلف از جمله بخار آب مقاومت می کند،بطوریکه جذبِ نم و رطوبتِ عایق الاستومریک در پریودِ سی روزه در نهایت،ده درصدِ وزنِ عایق الاستومریک می باشد که در قیاس با دیگر عایق های سنتی مثل پشم سنگ و پشم شیشه حدودِ ۱۰۰۰ برابر کمتر می باشد.
در زمان آتش سوزی و حریق،عایق الاستومریک شعله ور نگردیده و از خود گاز سمّی متساعد نمی کند و از هرگونه تاثیرات مخرب در لایه ازن به واسطه حریق یا فعل و انفعالات شیمیاییِ دیگر مصون می باشد.

https://www.asianews.ir/u/asl
اخبار مرتبط
اگر با این پرسش رو به رو شده اید که سیستم وی آر اف چیست؟ داکت اسپلیت چیست؟ روفتاپ پکیج چیست؟، تا بخش پایانی این مطلب با ما همراه بمانید تا این سیستم ها را از زوایای مختلف شرح دهیم و به بررسی آنها بپردازیم.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید