صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۹ تیر ۱۴۰۲ / ۰۱:۴۲
کد خبر: 15382
گزارشگر: 213
۱۴۷۱
۰
۰
۱
سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد

تغییر مشکوک نماینده امور ایران در آمریکا/آبرام پالی جانشین رابرت مالی شد

تغییر مشکوک نماینده امور ایران در آمریکا/آبرام پالی جانشین رابرت مالی شد
رابرت مالی، نماینده دولت آمریکا در امور ایران در خصوص خداحافظی موقتش با این سمت گفت: به من اطلاع داده شده که مجوز دسترسی امنیتی‌ام در دست بررسی است.

به گزارش آسیانیوز، آبرام پالی در غیاب رابرت مالی به‌طور موقت نماینده دولت آمریکا در امور ایران شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه هشتم تیرماه اعلام کرد رابرت مالی در مرخصی اجباری است و آبرام پالی موقتا عهده‌دار وظیفه او حوزه امور ایران می‌شود.

متیو میلر این موضوع را در خصوص وضعیت رابرت مالی در کنفرانس خبری خود مطرح کرد بدون آن‌که اشاره‌ای به جزییات رخداد بکند.

این در حالی است که رابرت مالی به باراک راوید، خبرنگار وب سایت اکسیوس، گفته است: «به من اطلاع داده شده که مجوز دسترسی امنیتی‌ام در دست بررسی است. اطلاعات بیشتری در این زمینه به من ارائه نشده، اما انتظار دارم تحقیقات به نحو مطلوبی پیش برود و این موضوع به زودی حل شود. طی این مدت من در مرخصی اجباری هستم.»

رابرت مالی در ژانویه سال ۲۰۲۱ و به دنبال روی کار آمدن دولت جو بایدن به عنوان نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران منصوب شد.

 مالی در مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای احیای توافق هسته‌ای، موسوم به برجام، حضور داشت. این مذاکرات تابستان گذشته بدون نتیجه‌ای متوقف شد.

طی هفته‌های گذشته برخی رسانه‌های غربی از احتمال تفاهم «شفاهی و محدود» ایران و آمریکا در زمینه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی خبر دادند، اما مقامات دولت جو بایدن این موضوع را رد کرده‌اند.

با این حال شماری از نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره خواهان حضور رابرت مالی در این نهاد قانون‌گذاری در خصوص مذاکرات با ایران شده بودند.

وبسایت واشینگتن فری بیکن هفته گذشته گزارش داد، کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان که بزرگ‌ترین فراکسیون محافظه‌کاران در کنگره آمریکا به شمار می‌رود، با اتکا به رهبران حزب جمهوری‌خواه سعی دارد در طرحی فوریتی، تحقیقات چندجانبه‌ای را در رابطه با مذاکرات محرمانه دولت بایدن با ایران آغاز کند.

این کمیته همچنین قصد دارد برای بخشی از تحقیقات خود رابرت مالی و برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا را نیز احضار کند، چرا که معتقد است این دو مقام دولت بایدن نقشی کلیدی را در دیپلماسی پشت درهای بسته با تهران ایفا می‌کنند.

این در حالی است که رابرت مالی آذر ماه 1401 ، با خروج این کشور از توافق بین المللی سال ۲۰۱۵ و سپس انفعال اروپا در قبال تعهدات برجامی خود، از وضعیت این توافق انتقاد کرد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در این خصوص ادعا کرد: همانطور که نماینده «رابرت وود» (معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد) گفت سپتامبر، «اولین باری نبود که مقامات ایران به توافقی که روی میز و مورد تایید همه بود، پشت کردند!

«رابرت مالی» مدعی شد: اما این آخرین مورد، امید جمعی ما برای برگشت سریع و متقابل به اجرای کامل برجام را از بین برد!
https://www.asianews.ir/u/aup
اخبار مرتبط
یک ژنرال آمریکایی که در چندین نوبت شاهد جلسات بازجویی صدام حسین بوده درباره شب اعدام صدام خاطرات جالبی نقل کرده است.
وزیر خارجه آمریکا گفت توافق هسته ای با ایران صورت نگرفته است.
وزارت خزانه‌داری آمریکا چهار شرکت و یک فرد مرتبط با گروه واگنر، مزدوران روسی، را مورد تحریم قرار داد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت بدهی ایران به عراق فقط به شخص ثالث قابل پرداخت است و مستقیماً به ایران منتقل نمی‌شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید