صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۱ تیر ۱۴۰۲ / ۲۰:۵۷
کد خبر: 15432
گزارشگر: 213
۸۹۴
۰
۰
۱
به دنبال موج اعتراضات

پاریس از کنترل مکرون خارج شد؟/حمله به خانه یک شهردار در فرانسه+ویدئو

پاریس از کنترل مکرون خارج شد؟/حمله به خانه یک شهردار در فرانسه+ویدئو
به نظر می رسد امانوئل ماکرون در حال از دست دادن کنترل فرانسه است و هزاران نفر بازداشت شده‌اند.

به گزارش آسیانیوز، روز یک‌شنبه خانه یکی از شهرداران بخش‌های حومه‌ای پاریس هدف حمله با خودرو قرار گرفت و این حمله موجی از واکنش مقام‌های سیاسی فرانسه را برانگیخت. همزمان، با کشیده شدن اعتراضات چندین روزه فرانسه به شهر فرانسوی‌زبان لوزان در سوئیس، هفت نفر در این شهر به دلیل شکستن شیشه ویترین مغازه‌ها بازداشت شدند.

دادستان کرتی، منطقه‌ای که خانه شهردار حومه پاریس در آن قرار دارد، روز یکشنبه ۱۱ تیر درباره این حمله اعلام کرد که تحقیقات در زمینه «تلاش برای قتل» آغاز شده است.

بر اساس گزارش رسانه‌‌های فرانسوی، ساعت یک و نیم بامداد روز یکشنبه یک خودرو در حال آتش‌سوزی به ورودی خانه شهردار منطقه لای‌له‌رز برخورد کرد و در این خانه و همچنین خودرویی را که در حیاط خانه پارک شده بود، تخریب کرد.

در زمان این حمله، همسر و دو فرزند خردسال شهردار نیز در خانه حضور داشتند.

الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه، برای ابراز همبستگی با خانواده این شهردار، روز یکشنبه در محل حادثه حاضر شد.

این اتفاق در پنجمین شب اعتراضات سراسری فرانسه روی داد که در مجموع، طی این شب خشونت‌های کمتری نسبت به شب‌های گذشته اعتراضات گزارش شد.

بر اساس اعلام وزارت کشور فرانسه، ۷۱۹ نفر در شامگاه شنبه در سراسر فرانسه بازداشت شدند که این آمار شامل ۳۱۵ بازداشتی در پاریس و حومه است.

همچنین پلیس سوئیس روز یکشنبه گزارش داد که پس از حمله به چندین مغازه در شهر لوزان، هفت نفر که بیشتر آنان نوجوان بودند بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، این افراد «با الهام از» ناآرامی‌های فرانسه دست به چنین اقدامی زدند.

پلیس سوئیس در بیانیه‌ای نوشت که بیش از صد نفر عصر شنبه در مرکز شهر لوزان در غرب سوئیس در پاسخ به یک فراخوان در شبکه‌های اجتماعی تجمع کردند.

این افراد همچنین به سوی پلیس که در تلاش برای متفرق کردن آنان بود، سنگ و کوکتل مولوتوف پرتاب کردند. شهر لوزان از شهرهای فرانسوی‌زبان سوئیس است.

روز پنجشنبه نیز حدود ده نفر در شهر فرانسوی‌زبان بروکسل، پایتخت بلژیک، در حادثه مشابهی بازداشت شده بودند.

یک دستیار امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در مصاحبه با رویترز ضمن تأیید لغو سفر او به آلمان، این روزهای پاریس را «مهم» خواند

اعتراضات اخیر فرانسه در واکنش به قتل یک نوجوان ۱۷ ساله الجزایری‌تبار به دست یک پلیس ۳۸ ساله آغاز شد که اکنون این نیروی پلیس به اتهام «قتل عمد» متهم و زندانی است. نائل، نوجوان کشته‌شده، نیز روز شنبه به خاک سپرده شد.

در جریان این اعتراضات، صحنه‌های تخریب ساختمان‌ها و غارت مغازه‌ها در بسیاری از شهرهای فرانسه، شگفتی‌های بسیاری برانگیخت.

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه، روز شنبه اعلام کرد که بیش از ۷۰۰ مغازه و فروشگاه طی چهار شب اول ناآرامی‌ها غارت شدند.

این موج از خشونت‌ها برای فرانسوی‌ها یادآور شورش‌های سال ۲۰۰۵ است که در واکنش به مرگ دو نوجوان تحت تعقیب پلیس فرانسه روی داد.

این در حالی است که به گزارش ایسنا، ماکرون در حال از دست دادن کنترل فرانسه است. هزاران تن دستگیر شده‌اند. مدارس، مراکز اجتماعی، سالن‌های شهر، مجتمع‌های ورزشی، دفاتر پست به آتش کشیده شده‌اند. فروشگاه‌ها غارت می‌شوند. ژاندارم‌ها و نیروهای ویژه علاوه بر نیروی امنیتی مستاصل، برای گشت‌زنی شبانه به خیابان‌ها آمده‌اند.

بعد از کشته شدن نوجوان ۱۷ ساله‌ای به نام «نائل المرزوق» توسط پلیس فرانسه در حومه پاریس، بار دیگر زخم‌ کهنه تبعیض نژادی و اعتراض علیه خشونت پلیس دهان باز کرد و خیابان‌های فرانسه صحنه تظاهرات و درگیری میان معترضان و پلیس شده است. این اعتراضات بار دیگر ساختار و روش‌های عملیاتی پلیس فرانسه را زیر ذره‌بین قرار داده است.

 

 

 

خبرنگار و گوینده: امیرمحمد سهرابی/ تصویربردار: یزدان قربانی، رها صلاحی مقدم / تدوینگر: محمدرضا زمانیان

https://www.asianews.ir/u/aw1
اخبار مرتبط
امانوئل مکرون و محمد بن‌ سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در کاخ الیزه درباره چندین موضوع از جمله جنگ در اوکراین و ایران گفت‌وگو کردند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید