صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۱۷ تیر ۱۴۰۲ / ۱۵:۱۴
کد خبر: 15524
گزارشگر: 213
۳۱۵
۰
۰
۳
یادداشت/دکتر مهدی کریمی تفرشی

علاج زخم تورم در کلید واژه تولید

علاج زخم تورم در کلید واژه تولید
تورم، زخمی است بر پیکره اقتصادی کشور که مدت هاست سایر اعضای این پیکره را بیمار کرده است.

به گزارش آسیانیوز، تورم زخمی است بر پیکره اقتصادی کشور که مدت هاست سایر اعضای این پیکره را بیمار کرده است و درد اصلی ناشی از این زخم را مردم و آحاد جامعه و بویژه اقشار آسیب پذیر می کشند؛ زخمی که علاج آن یک کلید واژه مهم است: "تولید".

معیشت مردم سالهاست به مخاطره افتاده و سفره مردم ایران هر روز کوچکتر می شود.

اهمیت این معضل اقتصادی کشور و عمق آسیب های ناشی از آن به همه ارکان کشور، به حدی است که امسال رهبر انقلاب خود به طور مستقیم به این موضوع ورود کرده و شعار سال 1402 را بر " مهار تورم و رشد تولید" بنا نهادند.

ایشان صحه گذاری بر رشد و توسعه تولید را کلید اصلی مهار تورمبرشمردند و حمایت از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران بخش تولید و بویژه حمایت از شرکت های دانش بنیان را سرلوحه برنامه دولت در سال پیش رو دانستند.

اهمیت تولید مبحثی است که ایشان در سال های گذاشته نیز بر آن تاکید کردند و این بیانگر نقش کلیدی عنصر تولید در نجات اقتصادی کشور از بحران های پیش روست.

اما اینکه تا چه حد حمایت از تولید در کشور عملیاتی شده هنوز به بازنگری بیشتری نیاز دارد.

رشد تولید نیاز به رفع موانع دارد و رفع موانع یعنی سنگ ها را از پیش پای تولید کننده برداشتن و نقدینگی های سرگردان را به سمت چرخه تولید هدایت کردن و این به یک برنامه ریزی عمیلاتی دقیق از سوی تیم اقتصادی دولت نیاز دارد.

---------------------

بیشتر بخوانید: 

نبود نقدینگی و رکود حاکم؛ مشکل اصلی صنعت شیرینی و شکلات ایران

------------------------------


رفع موانع و بروکراسی های دست و پاگیر که تولیدکننده را دلسرد می کند و کمک به بخشودگی جرایم مالیاتی لازم است بیش از پیش و این بار با نگاهی راه حل محور در دستور کار قرار گیرد.

همچنانکه توسعه تولید به سرمایه گذاری نیاز دارد و سرمایه گذار امنیت و انگیزه می خواهد. باید زمینه ثبات اقتصادی هر چه بیشتر فراهم شود و ریسک سرمایه گذاری به حداقل برسد و از سرمایه گذار حمایت شود.

اینکه سرمایه گذار به بازدهی سود و سرمایه خود مطمئن باشد انگیزه برای سرمایه گذاری در بخش تولید را بالا می برد.

ثبات بازار، ثبات نرخ ارز را می طلبد و تنظیم بازار ارز نیاز به یک برنامه ریزی اصولی و استراتژی راهبردی از سوی تیم اقتصادی دولت و مسئولین دارد.

سرمایه هایی که بدلیل هیجانات و التهابات بازارهای نامطمئن به سمت بازارهای موازی طلا و سکه و ارز و .... سرازیر شده اند باید با ایجاد احساس اطمینان و امنیت در مردم به سمت صنعت و تولید هدایت شوند.

عزم جدی دولت در مهار قاچاق و مقابله با این پدیده مخرب اقتصادی عاملی بسیار مهم و تعیین کننده در مهار تورم است.

باید با واردات غیرضروری کالاهایی که امکان تولید آنها در کشور فراهم است و ارزبری بالایی دارند مقابله شود و از تولید این کالاها در کشور حمایت شود.

---------------

بیشتر بخوانید

«قاچاق» محصولات مشابه خارجی؛ «ظلم» به تولید ایرانی!

-------------------------------------------------


شرکت های دانش بنیان در این برهه می توانند نقشی بسیار کلیدی در تولیدکالاهایی ایفا کنند که تا امروز امکان تولید آنها در کشور فراهم نبوده و به واردات وابسته بوده و با فراهم کردن دانش و توان فنی تولید این محصولات زمینه خودکفایی و جلوگیری از خروج ارز در کشور را فراهم کنند و این به یک سرمایه گذاری جدی در عرصه دانش بنیان و حمایت عملی از این شرکت ها، دانش پژوهان و نخبگان کشور نیاز دارد.

و در پایان برخورداری از تمام ظرفیت ها و پتانسیل های کشور از جمله اقلیمی، کشاورزی ، ذخایر معدنی و ثروت های نهفته سرزمینی یک نگاه جدی و عملیاتی را می طلبد.

نگاهی که شاید همواره خواهان آن بوده ایم اما کمتر در عرصه عمل به آن پرداخته ایم./


آسیانیوز
https://www.asianews.ir/u/ayj
اخبار مرتبط
امروزه در عصر ارتباطات نمی توان اهمیت روابط عمومی را نادیده گرفت و تمامی سازمان های بزرگ و موفق دنیا به دنبال تیم های روابط عمومی قوی و مدرن هستند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید